هدر موبایل
1389/05/25 12:47:00
سرویس اقتصادی
سخنگوی کمیسیون اقتصادی:

سیاست‌های انقباضی پولی ادامه ندارد

** موسوی جرف سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه روند بودجه امسال روندی رو به انبساط است، گفت: هر چند در سال ۸۸ و قبل از آن سیاست های انقباضی برای کنترل بازار وجود داشت ولی در حال حاضر چنین سیاستی وجود ندارد.

"سید علی موسوی جرف"  نماینده آبادان و سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، گفت: در سالهای 77 و 78 سیاست‌های انقباضی پولی از سوی دولت، برای مقابله با تورم اجرا می‌شد ولی امسال این سیاست‌ها کمرنگ شده و اگر بودجه سال 89 را با بودجه سال 88 مقایسه کنیم می‌بینیم که روند بودجه روندی انبساطی یا حداقل رو به انبساط است.

نماینده آبادان با اشاره به تبعات احتمالی اجرای سیاست‌های انقباضی، گفت: خوشبختانه روند سیاست‌های انقباضی منجر به رکود نشد، ولی خیلی از فعالیت های اقتصادی را تحت تاثیر قرار داد.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی، از جمله تاثیرات سیاست‌های انقباضی را ناتوانی برخی صاحبان کارگاه‌های تولیدی در بازپرداخت تسهیلات بانکی عنوان کرد و گفت: بانک‌ها در مورد بازپس‌گیری معوقات خود با مشکل مواجه هستند و در برخی موارد شاهدیم که مشتریان بانک‌ها که صاحبان واحدهای تولیدی نیز هستند، برای اینکه تولیدشان دچار رکود نشود مجبور می شوند 6درصد جریمه تاخیر را بپذیرند و اقساط خودشان را پرداخت نکنند تا شاید با این کار در حفظ فرصت‌های شغلی و درآمد واحدهای خود موفق باشند.

موسوی با بیان اینکه سیاست‌های انقباضی در کنترل تورم موفق بودند، گفت: در حال حاضر می‌توانیم بگوییم که سیاست‌های انقباضی دولت پایان یافته و باید شاهد تاثیر‌گذاری سیاست‌های انبساطی بر روی اقتصاد کشور در ماه‌های آتی باشیم

موضوع تورم و رکود همواره از موضوعات مهم مورد بحث در میان اقتصاددانان بوده است و همیشه بحث بر سر اینکه رکود بهتر است یا تورم ،یکی از مهمترین مباحث میان سیاستگذاران اقتصادی و منتقدان آنها بوده است؛ چرا که سیاست های اقتصادی بخصوص در کشورهای جهان سوم عموما در سیاست های انقباضی یا انبساطی پولی خلاصه می شود.

در سیاست های دسته اول یعنی سیاست های انقباضی جامعه دچار رکود اقتصادی می شود اما تورم تا حد زیادی کنترل می شود و در سیاست های دسته دوم یعنی سیاست های انبساطی تورم افسار گسیخته دامن جامعه ما را می گیرد. کشور ما نیز در بیست سال اخیر  همواره در میان این دو سیاست معلق بوده است.

گروهی از کارشناسان اقتصادی وضعیت حال حاضر اقتصاد ایران و کنترل نسبی تورم را حاصل سیاست های انقباضی می دانند و در مقابل منتقدان، رکود تولید داخلی و رخوت بازار اقتصادی کشور را محصول مستقیم اجرای این سیاست ها می دانند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet