خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/05/25 10:50:00
سرویس سیاسی
مرکز پژوهش‌ها تاکید کرد

تهیه راهکارهای قانونی پاسخگویی معاونان رئیس‌جمهور

**مرکز مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نحوه پاسخگویی سیاسی معاونان رئیس‌جمهور به مجلس در نظام حقوق اساسی ایران را بررسی کرد.

به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش‌های مجلس، دفتر مطالعات حقوقی این مرکز ضمن مطالعه تطبیقی نظام‌های حقوق اساسی کشورهای انگلستان، آلمان، فرانسه، فنلاند و استرالیا درصدد پاسخ به این سؤال برآمد که نحوه پاسخگویی معاونان رئیس‌جمهور به پارلمان در این کشورها چگونه است؟

این دفتر می‌افزاید: گر چه نمی‌‌توان در نظام‌های مورد بررسی دقیقاً وضعیتی مشابه با وضعیت نظام حقوق اساسی ایران یافت، اما محور مشترک نظام‌های مطالعه شده، نشان‌دهنده الزام پاسخگویی کابینه در مقابل پارلمان است. چنانکه معاون رئیس‌جمهور در کابینه حضور داشته باشد باید در مقابل پارلمان پاسخگو باشد و در غیر این صورت، وی به طور مستقیم در مقابل رئیس‌جمهور (یا نخست وزیر) و به طور غیرمستقیم در مقابل پارلمان مسئولیت دارد.

مرکز پژوهش‌ها سپس با بیان این مطلب که در نظام حقوق اساسی ایران، ابزارهای نظارتی سؤال و استیضاح منحصر به رئیس‌جمهور و وزرا است و نظارت بر معاونان رئیس‌جمهوری از طریق اعمال ابزارهای نظارتی در چارچوب مفاد قانون اساسی مربوط به مسئولیت‌های رئیس‌جمهور صورت می‌پذیرد، افزود: طبق اصل 137 قانون اساسی، وزیران در انجام وظایف خاص خود در برابر مجلس مسئول هستند و طبق اصل 122 رئیس‌جمهور در حدود اختیارات و وظایف ناشی از قانون اساسی یا قوانین عادی در برابر مجلس شورای اسلامی مسئول است.

بنابراین سؤال و استیضاح منحصر به رئیس‌جمهور و وزرا است از این رو برای سؤال و استیضاح رؤسای سازمان‌های تابعه ریاست‌جمهوری یا وزارتخانه‌ها، منع قانون اساسی وجود دارد گر چه می‌توان با استفاده از ساز و کارهای پیش‌بینی شده در قانون اساسی، امکان پاسخگویی معاونان رئیس‌جمهور و رؤسای سازمان‌های تابعه ریاست‌جمهوری را به مجلس - البته به نحو غیرمستقیم - فراهم ساخت.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet