هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه:

صندوق توسعه ملی فراترازبرنامه پنجم توسعه است

سرویس اقتصادی
**عباسعلی نورانایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه صندوق توسعه ملی،حرکتی تاریخی و مربوط به آیندگان است،گفت:صندوق توسعه ملی نمی‌تواند و نباید دریک برنامه کوتاه مدت یا میان مدت تعریف شود و نگاه‌ها به آن باید فراتر از برنامه پنجم توسعه باشد.
دوشنبه 25 مرداد 1389 ساعت 13:18

"عباسعلی نورا" نماینده زابل و زهک در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، اهمیت صندوق توسعه ملی را فراتر از برنامه پنجم توسعه، عنوان کرد و گفت:  اساسنامه این صندوق باید به شکل قانونی ومستقل در مجلس تدوین شود و خط مشی آن نیز کاملا شفاف باشد تا به اهدافی که از تاسیس آن مد نظر است، برسد.

نماینده مردم زابل و زهک با تاکید بر اهمیت صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی در واقع تلاش و امانت داری نسل حاضر برای آیندگان این کشور است، که با ذخیره 20درصد از درآمد ارزی کشور ممکن می‌شود و دقیقا به همین خاطر است که نباید آن را مقید به برنامه پنجم توسعه و یا برنامه های کوتاه مدت و میان مدت کرد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با اشاره به اینکه اشکالی در ایجاد تکلیف برای صندوق توسعه ملی در برنامه های کوتاه مدت، از جمله برنامه پنجم توسعه وجود ندارد، گفت: در نظر گرفتن تکالیفی برای صندوق توسعه ملی در برنامه های کوتاه مدت اشکالی ندارد، به شرطی که این تکالیف در راستای قوانین مربوط به صندوق باشد.

نورا با تاکید بر دقت نظر اعضای کمیسیون تلفیق، به موضوع صندوق توسعه ملی در جلسات این کمیسیون، گفت: ما در برنامه پنجم نهایت دقت نظر را در مورد صندوق توسعه ملی به کار برده ایم تا اندوخته این صندوق، متناسب با اهداف تعریف شده برای آن یعنی در بخش سرمایه‌ای و عمرانی و آن هم فقط توسط بخش خصوصی هزینه شود.

موضوع صندوق توسعه ملی، اولین بار در سال 87 در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد. در پیش نویس طرح تشکیل صندوق توسعه ملی، هدف از تشکیل این صندوق ارائه تسهیلات ارزی به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی با هدف توسعه سرمایه‌گذاری اعلام شد. مجمع تاکید کرده بود که صندوق توسعه ملی باید از استقلال کافی برخوردار باشد و تغییرات مدیریت سیاسی تاثیری بر سیاست گذاری‌های آن نداشته باشد.

موضوع صندوق توسعه ملی بار دیگر با گنجانده شدن آن در لایحه برنامه پنجم توسعه در میان افکار عمومی مطرح شد و از همین رو بود که گروهی از کارشناسان اقتصادی و نمایندگان مجلس، تشکیل صندوق توسعه ملی و تصویب اساسنامه آن را چیزی فراتر از برنامه پنج ساله ارزیابی کردند و خواستار تبدیل این حرکت مثبت به قانونی دائمی شدند.

طبق قانون بودجه سال 89 دولت موظف است 20درصد از درآمدهای ارزی خود را به این صندوق واریز کند، با وجود اینکه اساسنامه این صندوق هنوز به تصویب نرسیده و این صندوق وجود خارجی ندارد، اخبار حاکی از آن است که با واریز 20 درصد از درآمدهای ارزی از آغاز سال، در حال حاضر چیزی حدود 5 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی ذخیره شده است.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000