ایام محرم 1398
1389/05/25 13:54:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
سیدرضا اکرمی:

روزه باید ما را به خیرخواهی برای دیگران وادار کند

**نماینده مردم تهران اظهار کرد: در ماه رمضان با برنامه‌ریزی می‌توان بهره بیشتری از فیوضات این ماه برد و باید به برکات این ماه و دستورات خداوند به راستی ایمان داشت.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدرضا اکرمی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به جایگاه و اهمیت ماه مبارک رمضان در آیات قرآن کریم گفت: تعبیر قرآن این است که ما روزه را به صورت مکتوب اعلام می‌داریم و این مکتوب بودن به معنای محکم و مستند بودن و قانون است و نشان می‌دهد که روزه مانند نماز فریضه مکتوب است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قرآن در ادامه اهمیت روزه می‌گوید که آن اختصاص به شما ندارد و در امت های پیشین هم این عبادت وجود داشته است و باید دانست که سابقه تاریخی یک عبادت نشان دهنده ریشه‌دار بودن و سابقه‌دار بودن آن است.

اکرمی با بیان این نکته که در حکمت و فلسفه روزه تقوا عامل مهمی است، ادامه داد: از طریق روزه‌داری می‌توان به پالایش روح، جسم،‌ اخلاق، رفتار و کردار رسید و این یعنی این‌که در آنها اضافاتی وجود دارد که باید پالایش شوند.

نماینده مردم تهران در خانه ملت گفت: انسان همانطوری که در ماه رمضان یک وعده غذای خود را حذف می‌کند، باید کوشش کند که از خیلی‌ مسایل بیهوده هم دوری نماید و به همین خاطر است که در روایات هم آمده است که روزه‌دار باید گوش، چشم، زبان و همه اعضای بدنش و حتی تار موهایش هم روزه‌دار باشد و همه آن‌ها پالایش شوند و با روزه‌داری، آرامش را در روزه‌دار به وجود بیاورند.

اکرمی گفت: روزه‌دار باید در روزه‌داری خود متوجه دیگران نیز باشد و بکوشد تا مشکلات و گرفتاری‌های آنان را نیز لمس کرده و از آن‌ها اطلاع یابد و در حد توان خود سعی در حل مشکلات آنان نماید.

وی با بیان این‌که کسانی هستند که در شب‌های ماه رمضان از غذای مناسب برخوردار نیستند، گفت: روزه‌ باید ما را وادار کند تا رحمت را برای دیگران بخواهیم و احسان را بر سر سفره دیگران قرار دهیم و به همین خاطر است که به روزه‌داران توصیه شده است که باید افطار بدهند، ولو به نصف خرما و معنای آن این است که حداقل هم اگر باشد از افطاری دادن مضایقه نشود.

اکرمی گفت:‌ برای دریافت رحمت، برکت و مغفرت پروردگار در ماه مبارک رمضان باید در مورد حقیقت و جامعیت روزه مطالعه کرده و در این مورد آگاهی پیدا کنیم و واقعا احساس کنیم که روزه یک بهانه و فرصت است و دریافت حقیقت روزه بسیار کمک می‌کند تا ما در مراحل بعدی سریع به جلو برویم.

وی ادامه داد: ما باید در خودمان ایمان و باور ایجاد کنیم و واقعا به این معتقد شویم که ماه رمضان، ماه رحمت و مغفرت است و کلام خدا را باور کنیم و این ایمان بعد از آگاهی و معرفت می‌تواند برای اقدام کردن در مسیری که طی می‌کنیم زمینه‌ساز باشد.

اکرمی اظهار کرد:‌ ما باید در ماه رمضان در درون خانواده خود برنامه‌ریزی کنیم و از این طریق است که می‌توانیم از فرصت ماه رمضان بهره مطلوبی ببریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet