هدر موبایل
1389/05/25 14:01:00
سرویس اقتصادی
الیاس نادران:

بایدبه صندوق توسعه ملی نگاهی بلند مدت داشت

**نادران با بیان این مطلب که شایسته تر است نگاهی بلند مدت به صندوق توسعه ملی وجود داشته باشد، گفت: دائمی شدن قانون صندوق توسعه ملی وجیه تر است، اما می توان برای ایجاد فرصت آزمایش، این صندوق را در برنامه پنجم توسعه گنجاند.

"الیاس نادران" نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت صندوق توسعه ملی، گفت: از آنجا که صندوق توسعه ملی ارتباط مستقیم با درآمدهای ارزی دارد و در سیاست های کلی هم مورد توجه قرار گرفته، بهتر است که نگاه مقطعی به ان وجود نداشته باشد.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با تاکید بر اهمیت صندوق توسعه ملی، افزود: به نظر می‌آید با توجه به اینکه بحث صندوق توسعه ملی در سیاست‌های کلی برنامه پنجم توسعه گنجانده شده، باید در برنامه پنجم مطرح شود، اما وجیه تر این است که به این موضوع به صورت قانونی دائمی نگاه شود و آن را محدود به پنج سال نکنیم.

این استاد اقتصاد همچنین افزود: برای اینکه فرصت آزمایش و رفع ایرادات احتمالی به صندوق توسعه داده شود می‌توان آن را در برنامه پنجم توسعه وارد کرد و بعد از رفع ایرادات و نواقص در آینده آن را تبدیل به قانون دائمی کرد.

پیش نویس صندوق توسعه ملی، اولین بار در سال 87 در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شد و در آن هدف از تشکیل این صندوق ارائه تسهیلات ارزی به بخش‌های خصوصی، تعاونی و عمومی غیردولتی با هدف توسعه سرمایه‌گذاری اعلام شد. مجمع در این پیش نویس تاکید کرده بود که صندوق توسعه ملی نباید متاثر از تغییرات مدیریت سیاسی کشور باشد.

در آخرین گام از تشکیل صندوق توسعه ملی، مجلس طبق قانون بودجه سال 89 دولت را موظف کرد، 20درصد از درآمدهای ارزی خود را به این صندوق واریز کند، با وجود اینکه اساسنامه این صندوق هنوز به تصویب نرسیده و این صندوق وجود خارجی ندارد، اخبار حاکی از آن است که با واریز 20 درصد از درآمدهای ارزی از آغاز سال، در حال حاضر چیزی حدود 5 میلیارد دلار در صندوق توسعه ملی ذخیره شده است. این موضوعات باعث شده تا گروهی از صاحب نظران در پی تبدیل اساسنامه صندوق توسعه ملی به قانونی دائمی باشند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet