هدر اصلی
1389/05/25 14:03:00
سرویس اقتصادی
عضوکمیسیون‌ا‌قتصادی‌تشریح‌کرد:

ضرورت‌فرهنگ‌سازی‌برای‌مصرف‌کالاهای‌داخلی

**عضوکمیسیون‌اقتصادی‌مجلس‌شورای‌اسلامی‌بااشاره‌به‌اینکه مصرف‌زدگی‌باعث‌افزایش واردات درکشور شده است،خواستارتوجه بیشترمسئولان‌به‌موضوع فرهنگ سازی برای مصرف کالاهای داخلی شد.

"احد خیری" نماینده بستان آباددرگفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با انتقاد از رواج مصرف‌گرایی در کشور، گفت: جامعه ما ازمصرف‌گرایی هم عبور کرده و به مصرف‌زدگی رسیده است و باید به دنبال چاره‌ای برای رهایی از این آسیب باشیم؛ چراکه این مصرف‌زدگی باعث وابستگی ما به کشورهای دیگر و تهدید امنیت ملی ما می‌شود .

خیری با بیان این مطلب که ضمن بالا بردن توان تولید داخلی، باید به سمت فرهنگ‌سازی برای مصرف کالاهای ساخت داخل برویم، افزود: روی آوردن ایرانیان به مصرف کالاهای ایرانی در سایه دو موضوع اتفاق می‌افتد؛ اول بالا رفتن کیفیت کالاهای داخلی، دوم تعدیل قیمت کالاهای داخلی در رقابت با کالاهای خارجی

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس همچنین خواستار فرهنگ سازی برای مصرف کالاهای داخلی شد و گفت: نباید با تبلیغ گسترده کالاهای خارجی به مصرف‌گرایی و مخصوصا مصرف بیش از اندازه کالاهای خارجی دامن زد؛ بلکه باید تمهیدی اندیشید تا مصرف کالاهای داخلی، برای مردم در اولویت قرار گیرد.

نماینده مردم بستان آباد با اشاره به اینکه می‌توان ذائقه مصرف مردم را تغییر داد، گفت: ذائقه مصرف مردم چه از لحاظ حجم مصرف و چه از لحاظ نوع کالا، ثابت و تغییر ناپذیر نیست و با کار فرهنگی و سیاست‌های اقتصادی می‌توان حجم بالای مصرف را کم و نوع کالای مصرفی را از خارجی به داخلی تغییر داد.

باید در تعرفه های واردات بازنگری کرد

وی با تاکید بر اینکه بایستی تعرفه بعضی کالاها بالا برود، گفت: تعرفه کالاهایی که نیاز اساسی جامعه ما نیستد باید بالا برود تا مانعی بر سر راه واردات این کالاها باشد؛ چراکه بازنگری در تعرفه این کالاها ضمن کمک به رشد تولید داخلی موجب جلوگیری از ورود کالاهای غیر ضرور و دامن زدن به مصرف نیز می‌شود.

احد خیری با بیان این مطلب که بالا بردن تعرفه‌ها باعث فعال شدن قاچاقچیان برای وارد کردن کالاها از مبادی قاچاق می شود، به نقش نیروی انتظامی در این زمینه اشاره کرد و گفت: اگر بخواهیم فرهنگ مصرف را تغییر دهیم باید جلوی واردات را بگیریم و از آنجا که بالا بردن تعرفه ها باعث افزایش قاچاق می شود، در این راه نقش نیروی انتظامی برای کنترل مبادی قاچاق پر رنگ تر می شود و باید دقت بیشتری به خرج دهد تا مانع قاچاق کالا به داخل کشور از مبادی غیر قانونی شود.

چندی پیش مسئول اتاق بازرگانی ایران در جمع اعضای کمیسیون تلفیق مجلس شورای اسلامی از واردات سالانه 60 ملیارد دلار کالای خارجی در سالهای اخیر خبر داده بود. آمار بالای واردات بسیاری از منتقدان را بر انگیخت تا به خاطر واردات بی رویه تذکراتی به دولت بدهند.

منتقدان رکود تولید داخلی و از بین رفتن واحدهای تولیدی داخل کشور را از نتایج واردات بی رویه عنوان می کنند و خواستار بالا بردن تعرفه کالراهای غیر ضرور و همچنین کالاهایی هستند که مشابه آنها در داخل ساخته می شود. در سالهای اخیر ایران به بهشت وارد کنندگان کالا تبدیل شده است و این واردکنندگان که در سال حدود 1میلیون تومان به ازای هر نفر، کالا به ایران وارد می کنند، از واردات هیچ چیزی دریغ نکرده اند، به گونه ای که از زیره گرفته تا فرش دستباف، وارد بازار کشور کرده اند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet