شهادت حضرت علی (ع) و شبهای قدر
1389/05/26 15:27:00
سرویس اقتصادی
بگلریان:

مناطق آزاد تجاری در ایران به عنوان سکوی واردات تلقی می شوند

**عضو کمیسیون اقتصادی تاکید کرد: عمده ترین مشکل مناطق آزاد کشور ما این است که این مناطق به عنوان سکوی واردات تلقی می شوند.

"روبرت بگلریان" نماینده اقلیت دینی مسیحیان جنوب ایران و عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص توسعه مناطق آزاد تجاری و صنعتی در گفتگو با خبرنگار خانه ملت، اذعان داشت: وظایف و سازوکارهای رسیدن به اهداف مناطق آزاد و همچنین این موضوع که تجربیات جهانی نشانگر چه امری است، دو بحث جداگانه خواهد بود که قابل مقایسه و بررسی های تطبیقی است.

وی ادامه داد: به اعتقاد من تجربیات ما در این زمینه موفق نبوده است و به همین دلیل تا اصلاحات لازم در این مبانی و بازنگری مجدد در سازو کارهای اجرایی انجام نگیرد ، با هرگونه توسعه مناطق آزاد مخالف هستم.

بگلریان علت مخالفت خود را نایل نشدن به بسیاری از اهداف در مناطق آزاد دانست و افزود: مسئولین این امر در مسائلی همچون مشکلهایی که در بین دستگاه های موازی وجود دارد و همچنین یک سری از مسائل امنیتی دارای معضلاتی هستند که فرآیند توسعه مناطق آزاد را مختل کرده است.

عضو کمیسیون اقتصادی تصریح کرد: تجربیات جهانی و مباحث تئوری در خصوص استفاده از مناطق آزاد کاملا متفاوت با تجربه های ما در ایران است.

وی در خصوص ایرادات وارد به نحوه توسعه مناطق آزاد، بیان داشت: عمده ترین مشکل مناطق آزاد کشور ما این است که این مناطق به عنوان سکوی واردات تلقی می شوند.

وی ادامه داد: اگر در بخشی نیز سرمایه گذاری انجام گیرد در نوع ارتباطشان با سرزمین مادر و خاک اصلی سرمایه گذاران، از حیث نظام بانکی و نظام ارزی و مالیاتی با وجود قوانینی که وجود دارد، مشکلهایی ایجاد می شود که صادر کننده را در توسعه و سرمایه گذاری مجدد و ورود و خروج ارز با معضلاتی روبرو می کند.

بگلریان در پایان خاطرنشان کرد: از حیث زیرساختها نیز عواملی همچون امکانات اولیه برق، گاز و جاده های عبور و مرور باعث می شود تا با وجود قانون لزوم سرمایه گذاری خارجی، مانع این نوع سرمایه گذاری ها گردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet