هدر موبایل
1387/02/08 11:46:00
سرویس صحن

کلیات طرح اصلاح قانون بسیج دانش آموزی رد شد

نمایندگان مجلس به کلیات طرح اصلاح قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی رای ندادند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در ادامه جلسه علنی روز یکشنبه، کلیات طرح اصلاح قانون تشکیل و توسعه بسیج دانش آموزی را با 99 رای موافق، 55 رای مخالف و 22 رای ممتنع از مجموع 199 نماینده حاضر در جلسه تصویب نشد.

پس از رای گیری تعدادی از نمایندگان به روند رای گیری اعتراض داشتند. معترضین معتقد بودند دستگاه رای گیری کارت "اسدالله قره خانی" نماینده علی آباد کتول را نخوانده و با توجه به اینکه وی موافق این طرح بوده در صورت لحاظ شدن این رای طرح مذکور تصویب خواهد شد.

حداد عادل از مسئولان فنی صحن علنی خواست در این باره تحقیق کنند که پس از دقایقی اعلام کرد مسئولان فنی تصدیق کردند که آقای قره خانی کارت خود را وارد نکرده به همین دلیل وی جزء حضار در مجلس هم محسوب نمی شود بنابراین با توجه به اینکه اگر رای وی را لحاظ کنیم تعداد حضار 200 نفر خواهد شد باز هم رای نصف بعلاوه یک برای تصویب این قانون بدست نخواهد آمد.

وی افزود: بنابراین این طرح از دستور کار مجلس خارج شود.

گفتنی است در صورت تصویب نهایی این طرح به منظور جذب آموزش و سازماندهی دانش آموزان مدارس کشور در ارتش بیست میلیونی و به کارگیری آنان در عرصه های گوناگون فرهنگی، هنری، علمی، آموزشی، اجتماعی، ورزشی، سازندگی و امداد و نجات و ایجاد روحیه همیاری، مسئولیت پذیری و آمادگی دفاع همه جانبه از انقلاب اسلامی و بسط فرهنگ و تفکر بسیجی به ویژه تلیق روحیه بسیجی با نیازهای زمان از جمله علم جویی و پرورش استعدادها برای تولید علم و انجام فعالیت های تربیتی، واحدهای امیدان، پویندگان و پیشگامان به ترتبیب در مدارس ابتدایی، راهنمایی و متوسطه پسرانه و دخترانه دولتی و غیر دولتی کشور توسط سازمان بسیج دانش آموزی نیروی مقاومت بسیج سپاه تشکیل و دولت به ویژه وزارتخانه های دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و آموزش و پرورش موظف به پشتیبانی و انجام هماهنگی های لازم می شد.

"کاظم جلالی" نماینده شاهرود در دفاع از این طرح گفت: در سال 1375 مجلس پنجم قانونی برای تشکیل نهاد دانش آموزی تصویب کردند اما بعد از چند سال مشخص شد که این قانون دارای ضعف هایی است.

وی افزود: اینکه بسیج دانش آموزی را زیرنظر سازمان ها قرار دهیم، به نظر می رسد نمی تواند بسیج را به اهداف خود برساند. بنابراین بسیج دانش آموزی ضمن هماهنگی با سازمان ها و وزارتخانه ها باید تشکیلات مستقلی داشته باشد.

مخبر کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی گفت: بسیج مستقل است و باید منویات امام (ره) و مقام معظم رهبری بر بسیج حاکم باشد. باید از قانون موجود ابهام زدایی کرد و ارتباط بسیج دانش آموزی با وزارت آموزش و پرورش را شفاف کنیم و آن را با تصمیمات سیاسی این وزارتخانه درگیر نکنیم. در ضمن بسیج باید از امکانات این وزارتخانه استفاده کند.

"حسن سبحانی" نماینده دامغان نیز در مخالفت با کلیات این طرح گفت: این طرح از طرح های تعیین کننده در کشور است. اینکه وزارت آموزش و پرورش و بسیج چه رابطه ای با یکدیگر داشته باشد مساله اصلی این طرح است.

وی افزود: قرار بود عنوان یک نهاد واحد بسیج در وزارت آموزش و پرورش تشکیل شود اما در این طرح گسترش فعالیت بسیج در عرصه های گوناگون در نظر گرفته شده یعنی اینکه این وزارتخانه باید در اختیار بسیج قرار گیرد.

سبحانی خاطرنشان کرد: با این طرح باید دغدغه آموزش و پرورشی داشته باشیم. نباید کشور را در اختیار نیروی نظامی قرار داد. اگر فکر کنیم همه جای کشور را در اختیار نیروهای بسیج قرار دهیم به معنای اهتمام به بسیج است. این در حالی است که در جایی که کار آموزشی انجام می شود باید در اختیار فرهنگیان و جایی که کار نظامی می شود در اختیار نظامیان قرار گیرد.

وی گفت: باید به فکر گسترش تفکر بسیجی بود اما حضور بسیج در آموزش و پرورش صحیح نیست.

ا"یرج ندیمی" در موافقت با کلیات این طرح گفت: وزارت آموزش و پرورش به هر دلیلی از امکانات مالی برخودار نیست. ایجاد سازمان دانش آموزی با وجود اینکه با عنوان معاونت پرورشی بود اما از بودجه لازم بهره مند نیست.

وی افزود: وجود 16 تا 18 میلیون دانش آموز در کشور نیازمند برنامه های قابل توجه است و تقویت بسیج دانش آموزی می تواند به تقویت آموزشی دانش آموزان و بخش سازندگی و امداد و نجات کمک کند.

پس از پایان سخنان موافقان و مخالفان این طرح به رای گذاشته شد که تصویب نشد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet