خبرگزاری خانه ملت

عید سعید فطر
1389/05/26 12:09:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
جعفر قادری:

ورود فعال شبه‌دولتی‌ها برای خرید شرکت‌های دولتی، رشد شاخص بورس رابه دنبال داشت

**نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس شورای اسلامی، رکود در بازارهای ارز، مسکن و طلا و سکه از یکسو و تراکم تقاضای شبه‌دولتی‌ها برای خرید سهام و نقدینگی ۲۵۰ میلیارد دلاری کشور از سوی دیگر را از دلایل رشد سه هزار واحدی شاخص بورس دانست.

جعفر قادری در گفت‌وگو با ایسنا، گفت: اگر در شاخص کل بورس دست‌کاری نشده و همچون گذشته عمل شده باشد، می‌توان گفت یکی از شاخص‌های رشد اقتصادی، روند مثبتی را در پیش گرفته است.

نماینده‌ی مردم شیراز در خانه‌ی ملت، با اشاره به علل افزایش سه هزار واحدی شاخص کل بورس، گفت: یکی از دلایل، رکودی است که در بازارهای جایگزین اتفاق افتاده است، که بازار ارز نیز یکی از این بازارهاست.

وی افزود: بالا بودن قیمت نفت و درآمدهای ارزی قابل قبول نشان می‌دهد که دولت بنایی برای عرضه‌ی دلار به بازار و افزایش نرخ ارزهای خارجی ندارد که همین عامل مانع از گرایش نقدینگی به بازار ارز شده است.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه‌ی مجلس، رکود بازار مسکن را دومین دلیل گرایش نقدینگی به بازار بورس عنوان کرد و افزود: « حجم وسیع یارانه‌های دولتی در بخش مسکن‌مهر »،« رکود بازار مسکن به دلیل کند شدن خرید و فروش » و « بورس بازی» موجب خروج حجم قابل توجهی از سرمایه‌ها در این بخش و ورود بخشی از آن به بازار بورس شده است.

وی بازار سکه و طلا را نیز از ثبات قیمت برخوردار دانست و تاکید کرد: با توجه به نقدینگی در این بازار، امکانی برای مانور وجود ندارد. لذا مجموعه عوامل فوق در کنار« هجوم نقدینگی به بازار بورس » منجر به افزایش سه هزار واحدی شاخص کل بورس طی سال جاری شد.

قادری، نقدینگی حدود 250 میلیارد دلاری کشور را مانع از تحت تاثیر قرار گرفتن اقتصاد ایران از اقتصاد جهان دانست و افزود: در شرایطی که تصور این بود اقتصاد کشور از بحران اقتصادی غربی متضرر می‌شود ولی نقدینگی حدود 250 میلیارد دلاری کشور، مانع از نگرانی بخش تولید از کمبود نقدینگی شد.

نایب رییس کمیسیون برنامه و بودجه، شبه‌دولتی‌ها را از عوامل موثر در رشد سه هزار واحدی شاخص بورس دانست و اظهار کرد: ورود فعال شبه‌دولتی‌ها برای خرید شرکت‌های دولتی، یکی از دلایل عمده رشد شاخص بورس طی سالجاری است.

وی ادامه داد: ارزان فروشی شرکت‌های عرضه شده در بورس از سوی سازمان خصوصی‌سازی، به دلیل رد دیون دولتی، موجب شد پس از واگذاری، قیمت سهام شرکت‌های مورد نظر به قیمت واقعی رشد کرده و طبیعتا منجر به افزایش شاخص بورس شده است. هر چند که مدیران این سازمان به تازگی تصمیم گرفته‌اند سهام به عنوان رد دیون واگذار نکنند، بلکه با عرضه سهام شرکت‌ها در قالب مزایده، دیون دولت را پرداخت کنند.

نماینده‌ی مردم شیراز در خانه‌ی ملت، تاکید کرد: ورود شبه‌دولتی‌ها منجر به تراکم تقاضا برای خرید و طبعا رشد شاخص بورس شده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet