هدر اصلی
1389/05/26 12:02:00
سرویس صحن
مجلس تعیین کرد؛

مجازات آلوده کردن دریاها ورودخانه‌ها به مواد نفتی

**مجلس شورای اسلامی،مجازات آلوده کردن دریاها و رودخانه ها به مواد نفتی را تعیین کرد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی درجلسه علنی امروز سه شنبه به ادامه بررسی و تصویب جزییات لایحه حفاظت از دریاها و رودخانه های قابل کشتیرانی در مقابل آلودگی به مواد نفتی پرداختند.

بر اساس مصوبه مجلس ،کلیه کشتی ها و نفتکش ها و شناورها موظفند هنگام ورود به آبهای موضوع این قانون در مقابل خسارات احتمال ناشی از آلوده کردن آبها به مواد نفتی بیمه شده باشند. در غیر این صورت لازم است تعهدنامه ای مالی جهت جبران خسارات احتمالی به همراه داشته باشند.

 آئین نامه اجرایی این ماده با پیشنهاد مشترک وزارتخانه های راه و ترابری، نفت و جهادکشاورزی و سازمان خفاظت محیط زیست به تصویب هیات وزیران می رسد.

همچنین با تصویب مجلس، سازمان بنادر و دریانوردی موظف است به منظور پیشگیری از آلودگی، نسبت به بازرسی نفکش ها، کشتی ها، شناورها و تاسیسات نفتی مشمول این قانون اقدام نموده و در صورت وجود عیب یا نقص تا رفع آن از فعالیت آنها ممانعت به عمل آورد و نیز سازمان بنادر و دریانوردی موظف است از ورود نفتکش های تک جداره به آبهای موضوع این قانون جلوگیری نماید.

بر اساس مصوبه مجلس،آلوده کردن آبهای موضوع این قانون به مواد نفتی ممنوع است و مرتکب یا مرتکبان در صورت آلوده کردن عمدی به حبس از (شش) ماه تا (دو) سال یا جزای نقدی از بیست میلیون (000/000/20) ریال تا پنج میلیارد (000/000/000/5) ریال و یا هر دو مجازات و در صورت آلوده کردن غیرعمدی به جزای نقدی از ده میلیون (000/000/10) ریال تا یک میلیارد ریال (000/000/000/10) ریال محکوم می شوند.

همچنین مسوولان نفتکش، کشتی، شناور و تاسیسات نفتی مکلفند در صورت بروز آلودگی به هر دلیل، مراتب را در اسرع وقت به مقامات نزدیکترین بندر ایران و مقامات محلی سازمانهای حفاظت محیط زیست و شیلات ایران اطلاع دهند. متخلفان از این امر حسب مورد علاوه بر مجازاتهای اداری و سایر مجازاتهای مقرر در این قانون به جزای نقدی از بیست میلیون (000/000/20) ریال تا پنج میلیارد (000/000/000/5) ریال محکوم می شوند.

طبق این مصوبه،سازمان بنادر و دریانوردی موظف است پس از اطلاع از وقوع آلودگی بلافاصله اقدامات زیر را انجام داده و پس از آن در مرجع قضایی صالح نسبت به طرح دعوی علیه آلوده کنندگان اقدام نماید:

1ـ اطلاع رسانی به نیروهای نظامی و انتظامی جهت انجام اقدامات لازم مطابق این قانون.

2 ـ جلوگیری از گسترش آلودگی و رفع آثار آن.

3ـ تنظیم صورتمجلس برآورد میزان آلودگی و جمع آوری ادله و قرائن و شواهد مربوط به علل وقوع و آثار آلودگی.

4ـ اطلاع رسانی به سازمان های حفاظت محیط زیست و شیلات ایران و واحدهای تابعه آنها حسب مورد و در صورت نیاز سایر مراجع مربوط در مورد موقعیت، گستره و مسیر جابجایی آلودگی و مشخصات فنی اقدامات انجام شده.

5ـ همکاری با سازمان های حفاظت محیط زیست و شیلات ایران و واحدهای تابعه آن حسب مورد درخصوص مطالعه، بررسی و جمع آوری ادله، شواهد و قرائن، مدارک و مستندات به منظور ارزیابی میزان آلودگی و خسارتهای وارد شده به محیط زیست و ذخایر آبزی و تنظیم صورتمجلس آن به تصویب نمایندگان مجلس رسید.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet