هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter
عضو کمیسیون صنایع و معادن:

معامله بلوک 18درصدی سهام ایران‌خودرو مطابق قانون اصل 44 بود

سرویس دیگر رسانه‌ها
**یک عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس گفت: خریداری بلوک 18 درصدی سهام ایران‌خودرو از سوی شرکت تعاونی کارکنان ایران‌خودرو و شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن به هیچ‌وجه با اصل 44 قانون اساسی منافاتی نداشته است.
سه‌شنبه 26 مرداد 1389 ساعت 14:08

روح‌الله عباسپور در گفت‌وگو با ایسنا، با تاکید بر این‌که یکی از معاملات صحیحی که در قالب اصل 44 انجام شد، معامله بلوک 18 درصدی سهام ایران‌خودرو بود، گفت: مجلس شورای اسلامی و کمیسیون صنایع و معادن از خریداری شدن سهام ایران‌خودرو از سوی شرکت تعاونی کارکنان این شرکت به دلیل نزدیکی معامله به روح اصل 44 قانون اساسی نسبت به معاملات قبلی و در بطن کار تولید بودن آنان، راضی بودند.

نماینده‌ی مردم بویین‌زهرا و آوج در خانه‌ی ملت، با رد شبه دولتی بودن شرکت تعاونی کارکنان ایران‌خودرو، گفت: موضوع از این قرار است که شرکت تعاونی خاص کارکنان ایران‌خودرو به همراه شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن به اتفاق هم بلوک 18 درصدی سهام ایران‌خودرو را خریداری کردند، ولی بعد از چند روز شرکت سرمایه‌گذار بانک صنعت و معدن از پرداخت پول دو درصد سهام خریداری کرده ابراز ناتوانی می‌کند، به این علت به شرکت تعاونی ایران‌خودرو اعلام می‌کند حاضر است سهم خود را به آنها بفروشد ولی سازمان بورس اوراق بهادار دخالت کرده و اجازه انجام این کار را نمی‌دهد.

این عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس افزود: تعللی که در این زمینه به وجود آمد به دنبال تعطیلی دو روزه‌ای که به دلیل گرمای هوا انجام شد از سوی سازمان بورس به عنوان عمل نشدن به تعهدات خریدار اعلام شد. در صورتی که باید به دلیل تعطیلی اعلام شده از سوی دولت، دو روز به مهلت قانونی خریدار افزوده می‌شد. این در حالی است که شرکت تعاونی کارکنان ایران‌خودرو 30 درصد مبلغ اولیه را پرداخت و 70 درصد وثیقه نیز در حال آماده شدن بود.

عباسپور با اشاره به برخی از اظهارات مبنی بر این‌که شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن نمی‌توانست در این معامله حضور یابد، گفت: با وجودی که این شرکت اعلام کرده حاضر است دو درصد سهام خود را به شرکت تعاونی کارکنان ایران‌خودرو واگذار کند و این شرکت نیز اعلام کرده بود حاضر است سهم این شرکت را پرداخت کند ولی این موضوع از سوی شورای رقابت پذیرفته نشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس، با اشاره به موانع حقوقی قطعی شدن معامله بلوک 18 درصدی سهام ایران‌خودرو، مدعی شد: مباحث دیگری دال بر قطعی نشدن معامله‌ سهام ایران‌خودرو مطرح است. یکی از این دلایل بی‌تمایلی وزارت صنایع و معادن به انجام این معامله است. این‌که شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن ابتدا به معامله سهام وارد می‌شود و هیچ ایرادی به آن گرفته نمی‌شود ولی بعدا به دلایل نامعلومی از پرداخت پول سهام ابراز ناتوانی می‌کند این تردید را به وجود آورده است که وزارت صنایع تمایلی به قطعی شدن این معامله ندارد.

نماینده‌ مردم بویین‌زهرا و آوج در خانه‌ ملت، با اشاره به جلسات شورای بورس به ریاست وزیر اقتصاد، گفت: کمیسیون ویژه پیگیری و نظارت بر اجرای اصل 44 دنبال راهکاری برای حل و فصل موضوع با شورای بورس هستند، چرا که دو درصد سهام شرکت سرمایه‌گذاری بانک صنعت و معدن تاثیر چندانی بر کل معامله ندارد، مهم 16 درصد شرکت تعاونی کارکنان ایران‌خودروست که به موقع به تعهداتش عمل کرد.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000