خبرگزاری خانه ملت

هدر اصلی
1389/05/26 13:24:00
سرویس صحن

مجلس از توضیحات وزیر اقتصاد در مورد واگذاری سهام عدالت قانع شد

**نمایندگان مجلس شورای اسلامی پاسخ‌ وزیر اقتصاد و دارایی درخصوص اجرای قانون الزمات اجرایی اصل ۴۴ و واگذاری سهام عدالت را قانع‌کننده دانستند.

به گزارش خبرنگار خانه ملت،در ادامه جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی سوال موسی الرضا ثروتی نماینده بجنورد، جاجرم، گرمه از وزیر امور اقتصادی و دارایی مطرح شد.

این سؤال پیش از این در کمیسیون اقتصادی مجلس مطرح شده و در شرح سؤال آمده بود ارائه سهام عدالت روستائیان، کارگران و دیگر اقشار به کندی صورت می‌گیرد، ستاد سرمایه‌گذاری در استان‌ها تشکیل نشده، تعاون برابر مصوبات تقویت نشده و واگذاری‌ها نیز برابر قانون صورت نگرفته است، ضعف مدیریت‌های استانی مانع از اجرای قانون و مصوبات دولت است، اتاق بورس در برخی استان‌هاتشکیل نشده و نظارت‌ها ضعیف است و قانون الزامات اجرایی اصل 44 به صورت کامل اجرا نمی‌شود .

"شمس الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی که برای پاسخگویی به سوال نماینده بجنورد در جلسه علنی امروز سه شنبه مجلس حضور یافته بود،در پاسخ به سوال مطرح شده از سوی ثروتی مبنی بر اینکه چرا سهام عدالت روستاییان، کارگران و دیگر اقشار به کندی صورت می گیرد گفت: در مدت 4 سالی که از اجرای این طرح می گذرد و 2 سالی که بنده وزارت را بر عهده گرفته ام کار با هیچگونه کندی مواجه نشده است.

وی با بیان این که کار با جدیت و برنامه در حال انجام شدن است اظهار داشت: اجرای طرح سهام عدالت کار عظیم و بزرگی است که در آن 42 میلیون اطلاعات ثبت و مورد رسیدگی قرار گرفت و براساس آن 39 میلیون واجد شرایط دریافت سهام شناخته شدند.

وزیر اقتصاد با بیان اینکه براساس برنامه روستاییان و عشایر در اولویت دریافت سهام قرار داشتند تصریح کرد: از حدود 22 میلیون جمعیت روستایی بالغ بر 75 درصد واجد شرایط شناخته شدند و برای 17 میلیون آنها دعوت نامه ارسال شد و تاکنون 16 میلیون نفر از روستاییان سهام خود را دریافت کرده اند.

وی با تاکید بر این که بخش اصلی کار ما انجام شده و نیازمند کارهای تکمیلی است افزود: درخصوص سایر اقشار ضعیف مثل کارگران ساختمانی، راننده تاکسی ها و اتوبوس ها هم اقدامات لازم انجام شد که براساس آن که از 320 هزار کارگر ساختمانی بیش از 50 درصد آنها سهام عدالت خود را دریافت کرده اند و تاکنون 70 هزار راننده تاکسی و اتوبوس نیز سهام دریافت کرده اند.

حسینی در ادامه در پاسخ به اظهارات ثروتی مبنی بر این که ستاد سرمایه گذاری در استانها تشکیل شده است گفت: طبق ماده 7 قانون سیاست های کلی اصل 44 مسئول تشکیل ستادهای سرمایه گذاری استانها استانداران هستند و براساس گزارشات رسیده تاکنون در 28 استان ستاد سرمایه گذاری تشکیل شده است و قریب به 120 جلسه برگزار شده است.

وزیر اقتصاد در پاسخ به سوال بعدی ثروتی در خصوص تعاونی ها اظهار داشت: آقای ثروتی عنوان کرده اند که تعاون برابر مصوبات تقویت شده و سهم آنها از واگذاری ها پرداخت شده است در حالی که تعاون دستگاه متولد و متولی آن هم وزارت تعاون است.

وی تصریح کرد: با این وجود در راستای حمایت از این بخش سال گذشته بانک تعاون تشکیل دادیم و 500 میلیارد تومان به عنوان سرمایه در اختیار آن قرار دادیم.

در ادامه وزیر امور اقتصاد و دارایی در پاسخ به اظهارات ثروتی مبنی بر این که واگذاری ها برابر قانون صورت نگرفته است با بیان این که تاکنون هیچ واگذاری غیرقانونی صورت نگرفته است خاطرنشان ساخت: این واگذاری ها توسط هیات واگذاری که دو نماینده مجلس حضور دارند صورت می گیرد و تاکنون هیچ گزارشی مبنی بر این که واگذاری ها غیرقانونی بوده است به ما نرسیده است.

وی تاکید کرد: اگر تخطی صورت گرفته می توانند گزارش آن را به هیات داوری ارسال کرده تا رسیدگی های لازم صورت گیرد.

ثروتی در پنجمین سوال خود از وزیر اقتصادی عنوان کرده بود ضعف مدیریتهای استانی مانع از اجرای قوانین و مصوبات دولت است که وزیر اقتصاد در پاسخ به این اظهارات گفت: من هم موافقم که ضعف هایی وجود دارد اما اگر در حوزه مربوط به وزارت تحت نظر من مدیر استانی تخطی کرده باید به طور مشخص اعلام کنید و من نیز وظیفه دارم که آن را بررسی کنم.

وی افزود: کارهای مربوط به 42 میلیون دعوت نامه صادر شده برای سهام عدالت و 39 میلیون سهامی که صادر شده توسط همین کارمندان صورت گرفته و ما هیچ اضافه نیرویی نداشتیم با این وجود اگر تخطی و تندی صورت گرفته من پاسخگو خواهم بود.

حسینی در ادامه درخصوص این که اتاق بورس در برخی استانها تشکیل شده و نظارتها ضعیف است تصریح کرد: درخصوص اتاق بورس در استانها ما هیچ مشکلی نداریم و پس از اخذ درخواست تاسیس اقدام می کنیم.

وزیر اقتصاد در پاسخ به آخرین سوال نماینده بجنورد مبنی بر این که چرا قانون الزامات اجرایی اصل 44 کامل اجرایی نمی شود اظهار داشت: بخشی از مسئولیتهای اجرایی این قانون متوجه وزیر اقتصاد است به طور مثال تعیین آئین نامه ها و نهادها که ما تاکنون بالغ بر 34 آئین نامه تدوین کرده و 15 نهاد تشکیل داده ایم.

وی با اشاره به گزارش ارزیابی کمیسیون ویژه نظارت بر اصل 44 نیز گفت: در گزارش این کمیسیون صراحتا ابراز شده که جدیت و تلاش وزارت اقتصاد در اجرای قانون سیاست های کلی اصل 44 قابل تحسین است.

وی درخصوص بنگاههای زودبازده نیز تاکید کرد: این مساله در حوزه وظایف بنده قرار ندارد ولی تا آنجا که می دانم کار با جدیت در حال پیگیری است و کارهای مهمی تاکنون انجام شده است.

حسینی ادامه داد:درخصوص بحث مقررات زدایی که در سیاستهای کلی اصل 44 به آن اشاره شده هم پیش بینی های لازم انجام شده و هیاتی برای این مساله منصوب شده اند و کارها را دنبال می کنند.

موسی الرضا ثروتی پس از استماع توضیحات حسینی وزیر اقتصاد اعلام کرد که از پاسخ‌های وزیر قانع نشده است اما نمایندگان مجلس با 139 رای موافق، 38 رای مخالف و 16 رای ممتنع از مجموع 198 نماینده حاضر پاسخ‌های وزیر را قانع‌کننده دانستند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet