هدر اصلی سایت
PrintPageچاپPrintPageچاپ با عکس ToFriendارسال به دوستان Whatsapp google_plus Line twitter

علاوی اعلام کرد با مالکی گفتگو نمی‌کند

سرویس سیاسی
**علاوی از اظهارات اخیر مالکی را در مورد سنی بودن فهرست العراقیه انتقاد کرد و گفت: گفتگوهای خود با مالکی را متوقف می‌کند.
سه‌شنبه 26 مرداد 1389 ساعت 16:44

به گزارش خانه ملت به نقل از الجزیره، فهرست العراقیه به ریاست "ایاد علاوی" اعلام کرد، گفتگوهایش با فهرست دولت قانون به ریاست "نوری مالکی" را متوقف می کند.

بر اساس این گزارش، فهرست العراقیه دلیل توقف گفت وگوها با فهرست دولت قانون را اظهارات اخیر مالکی مبنی بر سنی خواندن العراقیه و شایسته دانستن این فهرست از سوی مالکی تنها برای دراختیار گرفتن ریاست پارلمان اعلام کرد.

"میسون دملوجی" سخنگوی فهرست العراقیه اظهار داشت: علاوی معتقد است این اظهارات "قیبله گرانه" است که ادامه گفتگو با مالکی را غیرممکن می سازد.

وی افزود: اکنون باید گفت هرگونه مذاکره در مورد تشکیل دولت جدید با مالکی دیگر به پایان رسید.

دملوجی از فهرست دولت قانون خواست تا از ملت عراق که به "دولت ملی" رای دادند نه به "دولت قبیله ای" عذرخواهی کند.

فهرست العراقیه در انتخابات از سوی سنی های عراق مورد حمایت قرار گرفت ولی با این حال شیعیان بسیاری را نیز در بر دارد. ایاد علاوی رئیس این فهرست نیز شیعه است.

از سوی دیگر"عبدالهادی حسانی" عضو برجسته ائتلاف دولت قانون گفت: مالکی هیچ سوء نیتی در حرف هایش نداشت و همه مذاهب در عراق برای ما مورد احترام است.

پیش بینی می شود توقف گفت وگوهای علاوی و مالکی تشکیل دولت جدید را بیشتر به تاخیر بیاندازد.

در انتخابات پارلمانی عراق که در اسفند ماه گذشته برگزار شد فهرست علاوی 91 کرسی و فهرست مالکی 89 کرسی از کرسی های پارلمانی را به خود اختصاص دادند. با وجود گذشت پنج ماه از برگزاری انتخابات دولت جدید هنوز در عراق تشکیل نشده است.

این در حالی است که علاوی و مالکی هر دو در اختیار گرفتن نخست وزیری را حق خود می دانند.

پیشنهاد سردبیر
اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000