خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/26 15:56:00
سرویس سیاسی

شکایت موسسات غیر‌دولتی عراق از رئیس موقت پارلمان

**تعدادی از موسسات غیردولتی عراق از رئیس موقت پارلمان این کشور شکایت کردند.

به گزارش خانه ملت به نقل از خبرگزاری فرانسه، تعدادی از موسسات حقوق بشر و غیر دولتی عراق شکایتی علیه "فواد معصوم" رئیس موقت پارلمان عراق به دادگاه فدرال این کشور فرستادند.

بر اساس این گزارش این موسسات معصوم را به نقض قانون اساسی به دلیل علنی گذاشتن جلسه اول پارلمان که موجب عدم تعیین روسای سه گانه شد متهم کردند.

این موسسات در نامه شکایت خود آورده بودند: معصوم جلسه اول پارلمان را بدون هیچ دلیل قانونی، علنی گذاشت که این امر موجب تاخیر در تعیین روسای سه گانه شد. همچنین رئیس موقت پارلمان وقتی به نمایندگان اجازه داد بدون حضور همه اعضا سوگند یاد کنند شرایط سیاسی عراق را به بحران تبدیل کرد.

شکایت کنندگان همچنین از دادگاه خواستند تا رئیس موقت پارلمان را مجبور کند جلسه علنی پارلمان را متوقف کند و در این جلسه نیز روسای سه گانه تعیین شوند در غیر این صورت برای پایان بحران کنونی پارلمان را منحل و انتخابات را مجددا برگزار کند.

فواد معصوم نیز به دنبال آن اظهار داشت: اعتراف می کنم که علنی گذاشتن جلسه اول پارلمان مخالف قانون اساسی بود و هر سازمان یا شهروندی حق شکایت از هر فردی را دارد.

وی همچنین آمادگی خود را برای حضور در دادگاه اعلام کرد و گفت: از دیدگاه ها و اقدامات خود تا آنجایی که می توانم دفاع می کنم و به حکمی که دادگاه صادر کند نیز پایبند هستم.

فواد معصوم به عنوان مسن ترین عضو پارلمان رئیس موقت پارلمان عراق است.

 از انتخابات پارلمان عراق بیش از پنج ماه می گذرد ولی به دلیل تعیین نشدن روسای سه گانه پارلمان هنوز رسما کار خود را شروع نکرده است و کابینه دولت نیز هنوز تشکیل نشده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet