عید سعید غدیرخم
1389/05/26 12:38:00
سرویس صحن
ثروتی در تشریح سوال خود از وزیر اقتصاد:

در واگذاری‌ها از 470 شرکت فقط 70 شرکت واگذار شده است

**عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: از مجموع از ۴۷۰ شرکتی که ب راساس اصل ۴۴ باید تا پایان برنامه چهارم واگذار می‌شده، تنها ۷۰ شرکت واگذار شده و ۴۰۰ شرکت باقی مانده است.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، در جلسه علنی روز سه‌شنبه 26 مرداد ماه "موسی‌الرضا ثروتی" در تشریح سوال خود از "سیدشمس‌الدین حسینی" وزیر امور اقتصادی و دارایی هدف از این پرسش را رسیدن به اهداف چشم انداز و اجرایی شدن آن دانست.

ثروتی تاکید کرد: هدف از سوال اختیاری است که قانون در اختیار نماینده قرار داده تا مطالبات مردمی را گفته و نقاط ابهام را بیان کنیم و با مشارکت همه جانبه با همکاران محترم، به وظیفه نظارتی خود که از وظایف نمایندگی ماست، عمل کنیم.

وی ادامه داد: هدف از سوال، اجرای قانون الزامات اجرایی اصل 44 قانون اساسی است. سوالاتی که طرح کردم در دل اصل 44 است اگر درباره ستاد سرمایه گذاری گفتم ماده 7 این قانون است؛ اگر درباره سهام عدالم گفتم در قانون آمده؛ پس تمام این سوالات که مطرح کردم از جمله اتاق بورس، سرمایه گذاری، اشتغال، همه در قانون اصل 44 آمده است.

نماینده مردم بجنورد عنوان کرد: ما از وزیر کار و امور اجتماعی، وزیر تعاون و وزیر امور اقتصادی و دارایی هم درباره اشتغال سوال کردیم. یعنی دغدغه ما بیان معضلی به نام اشتغال و سرمایه‌گذاری است. آیا این قوانین به طور کامل اجرا شده یا نه؟

وی خاطرنشان کرد: ما منکر اقدامات وزیر نیستیم، بنده اصلا به دنبال مطالبات منطقه‌ای نیستم؛ هدف بحث بین وزیر و نمایندگان است.

این نماینده مجلس همچنین گفت: بحث اشتغال و سرمایه گذاری در کارگروه اقتصادی دولت مطرح است که وزرای کار و امور اجتماعی، تعاون و امور اقتصادی و دارایی عضو این کارگروه هستند. باید امور را طوری ترتیب بدهند که مشکلات جامعه مرتفع شود. کدام نماینده اطلاع ندارد که 3 میلیون بیکار در جامعه است. کدام اطلاع ندارید که 300 تا 400 هزار بنگاه زودبازده در حال ورشکستگی است.

وی ادامه داد: آقای وزیر اعلام کردند 47 هزار و 700 میلیارد تومان بودجه برای ایجاد صد هزار شغل در نظر گرفته‌اند؛ چقدر محقق شده است؟ 20 درصد محقق شده است.

ثروتی یادآور شد: در آماری که دولت ارائه داده، 968 هزار شغل در طول 5 سال ایجاد شده است که اگر 34 درصد انحراف سازمان بازرسی و 38 درصد انحراف بانک مرکزی را محاسبه کنیم می‌شود 120 هزار شغل.

وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده امسال قرار است 24 هزار میلیارد تومان تسهیلات برای ایجاد یک میلیون و صد هزار شغل اختصاص داده شود، متذکر شد: در طول 5 سال 600 هزار شغل ایجاد شده، در طول یک سال چه طور می‌شود یک میلیون و صدهزار شغل ایجاد کرد؟

ثروتی در بخش دیگری از سخنانش در مورد عملکرد بنگاه‌های زودبازده گفت: در طول 5 سال 4 هزار میلیارد تومان تسهیلات به بنگاه‌های زودبازده داده شده است، اما 2 سال است تسهیلات داده نمی‌شود، آیا وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی مسئولیت ندارند؟

ثروتی با یادآوری اینکه قانونی تصویب کردیم به نام تسهیل در پرداخت تسهیلات بانکی که طبق آن بانک‌ها باید یکماهه به متقاضیان تسهیلات پاسخ بدهند، تصریح کرد: در کدام حوزه انتخابیه بانک‌ها یک ماهه جواب می‌دهند؟

وی تاکید کرد: منابع اجرایی اصل 44 قانون اساسی گفته است وزارت امور اقتصاد و دارایی و بانک مرکزی مکلفند سالیانه حداقل 10 میلیارد دلار اعتبار جهت سرمایه‌گذاری در بخش غیردولتی از خارج از کشور، تامین کنند.

عضو کمیسیون برنامه و و بودجه و محاسبات همچنین با یادآور شدن اینکه براساس ماده یک برنامه چهارم توسعه دولت مکلف است از طریق هیات امنای صندوق ذخیره ارزی، بانک مرکزی و بانک‌های عامل 40 درصد مانده حساب ذخیره ارزی را به بخش غیردولتی اختصاص دهد، تصریح کرد: چند درصد به بخش غیردولتی اختصاص داده شده است؟

ثروتی در ادامه تاکید کرد: هدف از سوال رسیدن به اهداف چشم انداز است، اجرایی شدن طرحها و مصوبات است. فعال شدن مجلس در نظارت و دولت در اجراست. اما چقدر از این اهداف محقق شده؟

وی یادآور شد: در بحث واگذاری‌ها مگر قرار نبود بر اساس اصل 44 تا پایان برنامه چهارم 100 درصد واگذاری‌ها انجام شود؛ از 470 شرکت تنها 70 شرکت واگذار شده، 400 شرکت باقی مانده است.

نماینده بجنورد ادامه داد: بحث اشتغال و سرمایه گذاری بحث جدی است در جدول قانون بودجه سال 88، یک هزار و 440 میلیارد تومان برای تقویت تعاونی‌ها اختصاص داده شده است. ماده 28 و 91 قانون الزامات اجرایی اصل 44 می گوید از محل واگذاری ها باید اقشار آسیب پذیر توانمند شوند.

ثروتی اظهار داشت: قرار بود در اجرای قانون اصل 44 مقررات زدایی صورت گیرد. ما درگیر مقررات هستیم ما چقدر مقررات زدایی کردیم که سرمایه گذاران زمین می‌خورند.

وی یادآور شد: دولت سال قبل باید 850 میلیارد تومان و امسال نیز 1600 میلیارد تومان به بنگاه‌های زودبازده اختصاص داده است، اما شاهد هستیم که بنگاه‌های زودبازده در حال ورشکستگی‌اند. 20 درصد موفقیت یعنی اینکه این طرح موفق نبوده.

وی خاطرنشان کرد: اینکه آقای وزیر می‌گوید این مسایل در زمان آقای جهرمی بوده و در زمان من نبوده. این دولت و آن دولت فرقی با هم ندارند.

ثروتی همچنین در مورد فضای کسب و کار گفت: در ایجاد فضای کسب و کار از میان 161 کشور در ردیف 157 هستیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet