شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/27 11:54:00
سرویس سیاسی
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس:

موضوع غرامت جنگی ایران ازعراق باید مورد پیگیری حقوقی قرار بگیرد

**یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کردکه موضوع اخذ غرامت جنگی ایران ار عراق باید مورد پیگرد حقوقی قرار بگیرد.

"شبیب جویجری"نماینده اهواز در مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت با یادآوری اینکه در قطعنامه 598 بندهایی مثل علامت‌گذاری مرزی در برخی نقاط هنوز به صورت دقیق انجام نشده است عنوان کرد: علت اینست که طرف عراقی هنوز نتوانسته به دلیل شرایط و وضعیت داخلی حاکم بر عراق با ایران همکاری کند و این علامت‌گذاری‌ها را انجام دهد.

این عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس با بیان اینکه این موضوع تاکنون در کمیسیون‌های مشترک و جلسات دوجانبه‌ای که وجود داشته مورد تاکید قرار گرفته است در عین حال به سفر سال گذشته پارلمان عراق به ایران اشاره کرد و گفت:در این سفر یکی از موضوعات مورد بحث ایران تاکید بر این نکته بود که هر چه سریع‌تر وضعیت برخی نقاطی که هنوز علامت گذاری نشده مشخص شود.

وی با اشاره به موضوع  دریافت غرامت جنگی ایران از عراق عنوان کرد :در اینکه این موضوع باید مورد پیگیری حقوقی قرار بگیرد هیچ شکی وجود ندارد.جنگی که بر ما تحمیل شد به غیر از نیروهای انسانی کارآمد و شهدایی که تقدیم کردیم خسارات زیادی هم به کشور ما وارد شد لذا بحث غرامت جنگی همواره باید مورد تاکید باشد.

جویجری گفت:بعد از مشخص شدن کامل وضعیت عراق باید این موضوع درجهت استیفای حقوق حقه‌ ملت ایران به نتیجه نهایی برسد و در این راستا اظهارنظرهایی که معتقد است ایران نباید دیگر بحث غرامت جنگی را پیگیری کند غیرکارشناسانه است.

وی گفت: بعضا مطرح میشود که شرایط فعلی عراق اجازه نمی‌دهد که موضوع غرامت جنگی از طرف ایران پیگیری شود اما بحث ما این است که اگر فعلا وضعیت عراق نابسامان است و آنها قادر به پرداخت غرامت نیستند اشکالی ندارد، اما ما تاکید می‌کنیم که در عرصه بین‌المللی و روابط دوجانبه این حق برای کشور ما همیشه باید محفوظ باشد تا بتوانیم حقوق حقه خود را استیفا کنیم.

جویجری اظهار کرد: در عین حال می توان در مورد زمان دریافت غرامت،توافقات دوجانبه ایی صورت گیرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet