هدر موبایل
1389/05/27 11:20:00
سرویس صحن
درجلسه علنی امروز صورت گرفت؛

تصویب یک فوریت استفساریه موادی از قانون ناجا

**یک فوریت استفساریه موادی از قانون ناجا مصوب ۱۳۸۲ به تصویب نمایندگان مجلس شورای اسلامی رسید.

به گزارش خبرنگار خانه ملت، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در ادامه جلسه علنی امروز چهارشنبه27 مردادماه،یک فوریت طرح استفساریه مواد 74، 79، 83 قانون ناجا مصوب 1382 را با 104 رای موافق، 30 رای مخالف و 21 رای ممتنع تصویب کردند.

در مقدمه توجیهی این طرح یک فوریتی که به امضاء 30 نماینده رسیده، آمده است قانون ناجا در تاریخ 20/12/1382 برای مدت ده سال به صورت اجرا آزمایشی به تصویب مجگلس شورای اسلامی رسیده و تعدادی از مواد آن به جهت تفسیرهای گوناگون و بعضا به صورت غیرکارشناسی و غیرمنطقی اجرا نشده و یا برای عده ای اجرا و درخصوص عده ای دیگر عقیم مانده است.

لذا این سوال مطرح است که آیا قانونگذار در تصویب قانون در بین آحاد مردم و یا کارکنان سازمانها و وزارتخانه ها تبعیض قائل می شود که مسئولین محترم ناجا در اجرای مواد 74، 79 و 83 این چنین عمل نموده و مواد مورد اشاره را غلی رغم ابلاغیه 13/1328/02/6/ن مورخ 11/4/1384 ستاد کل نیروهای مسلح که به شمول مواد یاد شده با استناد به تبصره (2) ماده (3) به کارکنانی که قبل از اجرایی شدن قانون، مدرک ارائه داده اند و تمرکز روی عبارت «اخذ مدرک در طول خدمت» به عنوان نکته مورد تاکید قانونگذار، به صراحت تسری ارشدیتهای مندرج در مواد 74، 79 و 83 را به کارکنان شاغل که در طول خدمت موفق به اخذ و ارائه مدرک تحصیلی جدید شده اند اعلام و تاکید نموده که دون شأن قانونگذار است که برای مدرک یکسان در سازمانی واحد، امتیازی متفاوت در نظر بگیرد. صرفا در مورد افراد خاص عمل نموده و افراد دیگر را علی رغم این که در بحرانی ترین زمان انقلاب اسلامی خدمت کرده اند از امتیازات این قانون معاف نموده است.

حال با عنایت به این که علی رغم تصریح قانون در تبصره 2 ماده 3 قانون ناجا موادی از قانون از جمله؛ مواد 74، 79 و 83 درخصوص تعداد کثیری از پرسنل رزمنده و ایثارگر ناجا که در طول هشت سال دفاع مقدس زحمات زیادی را خود و خانواده هایشان متحمل شده بودند و اکثر قریب به اتفاق آنها استخدامی بعد از انقلاب نیز بودند اجرا نگردیده و باعث ایجاد تبعیض شده و موجبات نارضایتی آنان و خانواده محترمشان را فراهم آورده است.

استفساریه ای که فراروی نمایندگان عدالت محور مجلس می باشد این است که آیا با عنایت به روح مواد 74، 79 و 83 و همچنین صراحت تبصره (2) ماده (3) قانون ناجا که اعلام می دارد «کلیه کارکنانی که براساس مقررات سابق به استخدام نیروی انتظامی درآمده اند مشمول این قانون خواهند بود» و همچنین در ماده (79) تصریح شده به کارکنان انتظامی که در طول خدمت موفق به اخذ و ارائه مدرک تحصیلی کاردانی و کارشناسی و بالاتر مورد نیاز و قابل قبول نیروی انتظامی می شوند... و همین طور در مواد 74 و 83 نیز ارشدیتهای مصوب شده شامل کلیه کارکنانی که در زمان تصویب قانون در ناجا شاغل بوده اند از جمله کسانی که قبل از تصویب این قانون مدرک تحصیلی دیپلم، کاردانی و کارشناسی اخذ و تحویل داده اند نیز می شود یا نه؟ که جواب نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی به این استفساریه ان شاءالله مثبت می باشد.

در ماده واحده این استفساریه آمده است آیا مواد 74، 79 و 83 قانون ناجا با عنایت به صراحت تبصره (2) ماده (3) همان قانون شامل افرادی که برابر قوانین سازمانهای قبلی خود استخدام و مدرک تحصیلی اخذ و تحویل نموده اند نیز می شود؟که جواب بلی بوده است.

 

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet