هدر موبایل
1389/05/27 14:24:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
شهاب الدین صدر:

پیشبرد اهداف نظام تنها با وحدت قوا امکان‌پذیر است

**نایب رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اقامه احکام الهی و پیشبرد اهداف نظام تنها با وحدت قوا امکان‌پذیر است، گفت: قوای سه‌گانه باید در مسیر وحدت حرکت کرده و به وظایف قانونی خود در چارچوب اختیارات قانون اساسی عمل کنند.

سید شهاب‌الدین صدر، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس در خصوص مهم‌ترین اولویت اصولگرایان در حال حاضر، اظهارداشت: جریان اصولگرایان با توجه به شاخص‌های تدوین شده توسط مقام معظم رهبری، اعتقاد به مبانی نظام و آرمان‌های حضرت امام، منویات رهبری و در جهت‌ استقرار عدالت، استکبار ستیزی و مبانی دیگر شکل گرفت و این جریان تاکنون با تعامل و همفکری خود اهداف نظام را پیش برده‌ است.

وی اضافه کرد: جریان اصولگرایی در انتخابات مجلس هشتم، با ایجاد فرآیندی منظم مورد استقبال مردم قرار گرفت لذا اکثریت نمایندگان انتخاب شده مجلس از اصولگرایان بوده و فراکسیون اصولگرایان، فراکسیون اکثریت مجلس محسوب می‌شود.

عضو هیئت رئیسه مجلس با تأکید بر اینکه کشور، امروز در شرایط حساسی قرار دارد، تصریح کرد: قطعنامه‌ شورای امنیت و مواضع اتحادیه اروپا علیه ملت ایران و منافع کشور یک موضع جدی است که مورد توجه همه دلسوزان نظام قرار دارد و تحریم‌های جدید در این قطعنامه‌ها نشان دهنده فشارهای بیشتری علیه جمهوری اسلامی و ایجاد اجماع علیه منافع ملی کشور است.

وی ادامه داد: با وجود موضع‌گیری غیرصحیح و غیرمنصفانه شورای امنیت و اتحادیه اروپا، تحریم‌های مجلس سنای آمریکا علیه ملت ایران شرایطی را در سطح جهان ایجاد کرده که ایجاب می‌کند مهم‌ترین مسئله افراد دلسوز انقلاب و علاقه‌مند به ایران، حرکت در مسیر وحدت و یکپارچگی جامعه باشد از این رو افرادی که در قوای سه‌گانه به عنوان اصولگرا شناخته می‌شوند، باید برای حفظ وحدت و یکپارچگی نظام تلاش کنند.

 

* وحدت قوا برای اقامه احکام الهی و پیشبرد اهداف نظام است

صدر با بیان اینکه مقام معظم رهبری با اشکال مختلف، افراد و نیروهای انقلابی را به ضرورت رعایت وحدت در بین مسئولان توجه داده‌اند، بیان داشت: برای تحقق وحدت در جامعه باید سرمایه‌گذاری زیادی صورت گیرد چراکه وحدت از اصول و مؤلفه‌های مهم پیروزی انقلاب و ادامه مسیر آن بوده است؛ بنابراین وحدت در جهت پیشبرد اهداف انقلاب و تحقق آرمان‌های امام راحل و منویات مقام معظم رهبری و اقشار مختلف مردم، بسیار تعیین کننده است.

وی عنوان کرد: وحدت برای اقامه احکام الهی و پیشبرد اهداف نظام و انقلاب مهمترین موضوعی است که باید برای اصولگرایان مطرح باشد، لذا قوای سه‌گانه کشور باید در این مسیر حرکت کرده و به وظایف قانونی خود در چارچوب اختیارات قانون اساسی و قوانین کشور عمل کنند.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه مسئولان کشور باید از وحدت و یکپارچگی خود مراقبت کرده و در مسیری حرکت کنند که حداقل چالش و اصطکاک بین قوا را ایجاد کند، ادامه داد: اگر نتوانیم وحدت را در جامعه حفظ کرده و قوا، نیروهای انقلاب و اصولگرایان دچار برخورد شوند، خواست دشمنان انقلاب برآورده شده چراکه در این 30 سال آنها همواره منتظر چنین موقعیتی بوده‌اند تا با مخدوش شدن یکپارچگی و اقتدار ملت ایران، مقاصد خود را در کشور پیش ببرند.

وی با اشاره به راهکارهای حل اختلاف و ایجاد وحدت بین قوا، اظهار داشت: هریک از سه قوه مجریه، مقننه و قضائیه باید در چارچوب اختیارات قانونی خود که در قانون اساسی تعیین شده حرکت کنند و این اصل اول است؛ بنابراین این دستگاه‌ها بدون تعلل در انجام مسئولیت‌های خود و عدم اصطکاک با قوای دیگر باید از هرگونه چالش در مسائل پرهیز کنند.

 

* مجموعه‌ای جهت پیگیری مسائل مجلس و دولت تشکیل خواهد شد

صدر با تأکید بر اختیارات مختلف قوا، خاطرنشان کرد: یکی از شاخص‌ها و محورهای وحدت در جامعه، نظرات و رهنمودهای مقام معظم رهبری است یعنی هر دستگاه مسئول، ضمن انجام وظایف قانونی خود با توجه به رهنمودهای ایشان تلاش می‌کند هماهنگی و تعامل لازم را با سایر بخش‌های کشور به وجود آورد.

وی با اشاره به چالش‌های ‌بین قوه مجریه و مقننه در ماه‌های گذشته، متذکر شد: چالش قوه قضائیه با دو قوای دیگر خیلی مطرح نبود اما به دلیل بحثی که بین دولت و مجلس وجود داشت، افرادی از سوی هیئت رئیسه مجلس برای جلسات مشترک با تعدادی از منتخبین دولت تعیین شد تا روابط بین این دو دستگاه بر اساس چارچوب اختیارات آنها، تلطیف شده و با برقراری تعامل بیشتر از اصطکاک‌های احتمالی پرهیز شود از این رو جلسات اولیه بین نمایندگان مجلس و افراد دولت برگزار شد.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس با بیان اینکه مجموعه‌ای جهت پیگیری مسائل بین مجلس و دولت تشکیل خواهد شد، ادامه داد: درحالی در ماه‌های گذشته خبری مبنی بر ایجاد هیئتی منتخب برای حل اختلافات ناشی از اجرای مفاد قانون اساسی بین دولت و مجلس منتشر شد که این هیئت منتخب از نمایندگان مجلس، اعضای کابینه دولت و اعضای شورای نگهبان، موضوع دیگری است.

 

* محور اصلی وحدت اصولگرایان ولایت فقیه و رهنمودهای مقام معظم رهبری است

وی بیان داشت: به دنبال مسائل اختلافی بین دولت و مجلس طرح ایجاد کمیته‌ای مشترک از سوی هیئت رئیسه مجلس عنوان شد تا با برقراری تعامل بین این دو قوه و حل مشکلات پیش آمده مسائل موجود را بررسی کرده و از چالش‌ها پیشگیری شود که این پیشنهاد با استقبال افرادی از هیئت دولت نیز همراه شد.

صدر با تأکید بر اینکه وجود اختلاف بین هر کدام از قوا در جهت انجام وظایف آنها و تلاش برای ارائه کار بهتر از سوی آنها است، تصریح کرد: در کشوری که قانون اساسی مدون و پیشرفته‌ و نیز هدایت و راهنمایی رهبری حکیم چون مقام معظم رهبری وجود دارد، دستگاه‌های مختلف باید به صورت دقیق چارچوب‌های قانونی خود را رعایت کرده که این امر باعث کاهش چالش‌های موجود خواهد شد هرچند کمیته مشترک مجلس و دولت نیز در تلاش برای سازماندهی کار خود برای رسیدگی به اختلافات است.

وی ادامه داد: جلسه مشترک سه قوه که در هفته جاری برگزار شد می‌تواند دستاوردهای خوبی داشته باشد و نشست مشترک دولت و مجلس در ماه مبارک رمضان نیز در حال برنامه‌ریزی بوده تا با حضور هیئت وزیران و نمایندگان مجلس برگزار شود چراکه این‌گونه دیدارها قطعأ چالش‌ها را کاهش خواهد داد.

نایب رئیس مجلس در خصوص نقش اتحاد اصولگرایان حول محور ولایت فقیه در تحقق گفتمان پیشرفت و عدالت، اظهار داشت: محور اصلی وحدت اصولگرایان ولایت فقیه و رهنمودهای مقام معظم رهبری است که این موضوع یکی از ویژگی‌هایی اصلی و مهم اتحاد این جریان است.

 

* اعتماد مردم به جریان اصولگرایی باعث افزایش همگرایی آنها شده است

وی با اشاره به انتخابات گذشته کشور و اقبال مردم نسبت به اصولگرایان، خاطرنشان کرد: اعتماد مردم باعث هماهنگی بیشتر قوا، عدم وجود اختلافات ریشه‌ای و حرکت مجلس، دولت و دستگاه قضایی در جهت همگرایی با یکدیگر شد که این امر از مسائل و درگیری‌های بسیاری که در دولت‌های قبلی وجود داشت، جلوگیری کرد.

صدر عنوان کرد: اختلافات فعلی دستگاه‌ها ریشه اعتقادی نداشته و این تضادها در جهت اهداف نظام نیست بلکه همه افراد دولت، مجلس و قوه قضائیه به قانون اساسی و محوریت ولی فقیه التزام داشته و معتقد به رعایت چارچوب‌ قانون اساسی، آرمان‌ و منویات امام(ره) و رهبری هستند از این رو با رفتاری اصولی اهداف جامعه را پیش می‌برند.

وی با بیان اینکه مسیر فعلی اصولگرایی باید در آینده ادامه یابد، تصریح کرد: با هماهنگی میان قوا و حضور افراد پایبند به اصول و مبانی دستاوردهای بزرگی در جهت تحقق اهداف نظام حاصل شده که در زمینه داخلی باعث رشد و توسعه کشور و در مسائل بین‌الملل باعث دفاع از انقلاب اسلامی و ملت‌های ستمدیده دنیا شد.

عضو هیئت رئیسه مجلس ادامه داد: کشور، امروز در مسیر سازندگی قرار دارد و پروژه‌های مختلف به‌ویژه در مناطق محروم و شهرستان‌های دور افتاده به سرعت در حال پیگیری است که این سبب خدمت مناسب به مردم کشور و حل مشکلات بخش‌های مختلف خواهد شد.

وی با بیان اینکه برای پیمودن مسیر انقلاب در دهه چهارم که رهبری آن را دهه پیشرفت و عدالت نامگذاری کردند، نیازمند حفظ وحدت و یکپارچگی جریان اصولگرایی هستیم، اظهارداشت: همه گروه‌ها باید ضمن پرهیز از مسائل حاشیه‌ای به رهنمودهای مقام معظم رهبری و مبانی نظام توجه کرده تا سلایق فردی و گروهی آنها مشکل‌ساز نشود و در این صورت می‌‌توان دهه چهارم انقلاب را با پیشرفت سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی و نیز استقرار عدالت طی کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet