روز مجلس
1389/05/27 12:40:00
سرویس صحن
فلاحت پیشه در نطق میان دستور:

مشکل امروز کشور مدیریت است نه سیاست

**نماینده مردم اسلام آباد در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه پرداختن به داشته ها و نقاط مشترک لازمه جذب حداکثری و اغماض نسبت به نقص‌ها لازمه دفع حداقلی است، متذکر شد: جای تعجب دارد که عده‌ای با تغییر افراطی این اصل، از رهبر انقلاب نیز پیشی گرفته‌اند.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، "حشمت الله فلاحت پیشه" در جلسه علنی روز چهارشنبه 27 مردادماه در نطق میان دستور  گفت: در سالهای جنگ جهانی دوم، ژنرال فرانکو در راس چهار ستون نظامی عازم فتح مادرید بود. او در توضیح ماموریت خود گفت: با «پنج ستون» مادرید را فتح خواهد کرد. پرسیدند تو فقط چهار ستون داری، پس «ستون پنجم» کو؟ گفت: «ستون پنجم من در داهل شهر مشغول تفرقه و ایجاد ناکارآمدی است».

وی تاکید کرد: یادآوری این مفهوم سیاسی در آستانه سالگرد کودتای 28 مرداد ضروری است. آن کودتا که با جنبش ملی و اسلامی ایرانیان پایان داد، از دو شاخصه اصلی بهره می برد: نگاه کودتایی غرب به ویژه آمریکا و انگلیس به ایران و شکست اتحاد داخلی و تحمیل ناکارآمدی به کشور در اثر فعالیت ستون پنجم و اختلافات مدیریت نشده انقلابیون.

فلاحت پیشه ادامه داد: دولت ایالات متحده بعد از اجرای موفقیت آمیز کودتا، به حامی اصلی نظام شاهنشاهی تبدیل گردید. اما بعد از انقلاب اسلامی ایران و خروج کشور از درون قلمرو استراتژیک آن قدرت، دوباره تفکر کودتایی بر میز ایران در سیاست خارجی آمریکا حاکم شد. دهها نوع تحریم، تحریک و تطویل جنگ عراق علیه ایران، طراحی کودتاهای نافرجام، مخالفت با هرگونه توسعه علمی و فناوری جمهوری اسلامی و بویژه طراحی «جنگ نرم» علیه کشورمان از مصادیق بارز آن تفکر هستند که رابطه دو کشور را با یک بن بست بنیادین مواجه کرده است.

نماینده اسلام آباد غرب افزود: اما در سوی دیگر آنچه موجب شکست سیاست های مداخله در ایران شده است، وحدت داخلی است. وحدت با نیت صادقانه در هر شرایطی یک امر مقدس به شمار می آید. لازمه حکومت داری، تاخیر و تعدیل اختلافات است، نه تسریع آن. 30 سال پیش همه پرسی قانون اساسی جمهوری سالامی به مباحث ساختاری موجود پایان داد و پس از آن مسئولان وظیفه ای غیر از پرداختن به نیازها و مشکلات مدیریتی ندارند.

وی تصریح کرد: مشکل امروز کشور، «مدیریت» است نه «سیاست». چه بسا افرادی برای پرهیز از ارائه کارنامه مدیریتی خود، فقط به کلی گویی سیاسی می پردازند.

نماینده مردم اسلام آباد ماه مبارک رمضان ماه پالایش آلودگی ها و آرایش زیبایی ها است. باید هر آنچه در راه خدمت به مردم آفت است، کنار گذاشته شود و آنچه این خدمت رسانی را تسریع می بخشد، برجسته شود.

وی یادآور شد: پرداختن به داشته ها و نقاط مشترک لازمه «جذب حداکثری» و اغماض نسبت به نقص ها و اختلافات، لازمه «دفع حداقلی» است. جای تعجب دارد که عده ای با تفسیر افراطی این اصل، از رهبری انقلاب نیز پیشی گرفته اند.

وی ادامه داد: نگاهی به تاریخ سیاسی انقلاب نشان می دهد که این ممکلت بیش از همه از «افراط» و «تفریط» آسیب دیده است. امروز مردم نیز از این دو جریان خسته شده اند.

فلاحت پیشه گفت: موضوع دیگر به روابط قوای مجریه و مقننه مربوط است. اصول تفکیک و همکاری قوا در قانون اساسی جمهوری اسلامی، بهانه ای را برای تنه زدن این دو قوه به یکدیگر است باقی نگذاشته است. اختلاف و ناهماهنگی در این رابطه عامل اصلی «ناکارآمدی» است. «دولت توانا» منجر به کسب حداکثری رضایت مردم می شود. مجلس قدرتمند نیز، پشتوانه بزرگ یک نظام سیاسی به حساب می آید.

نماینده اسلام آباد غرب یادآور شد: نگاهی به تاریخ سیاسی ایران همچون کودتای 28 مرداد نشان می دهد که بزرگترین آسیب ها به کشور در ایام «فترت» مجلس و یا «ضعف» آن وارد شده است. مجلس در راس امور است و عدول نمایندگان از قدرت و اختیار خود، ظلم به قانون اساسی است.

وی اضافه کرد: مجلس در سال سوم و دولت در سال دوم خود باید برای حل مشکلات اساسی جامعه، راهکارهای مشترکی تعریف نمایند: اشتغال، گذر سخت از «معیشت» به «رفاه»، مقابله با تحریم و جنگ نرم و به ویژه تقویت نشاط اجتماعی و سیاسی در جامعه، یک سال و نیم پیش از انتخابات مجلس نهم، از جمله مهم ترین نیازهای امروز جامعه هستند.

فلاحت پیشه در نهایت گفت: امیدواریم مجلس و دولت در نشست مشترک خود به جای تعارفات سیاسی ـ دیپلماتیک تشکیل کمیته ویژه ای برای پیگیری نیازهای فوق را در دستور کار قرار دهند و به گونه ای عمل نمایند که این کمیته به سرنوشت کمیته های قبل گرفتار نگردد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet