هدر موبایل
1389/05/27 15:16:00
سرویس اقتصادی
عضوکمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس:

بایدشرایط کمک به بخش غیردولتی به لحاظ مالی فراهم شود

**نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی گفت:با توجه به اینکه سرمایه بانکها در طول سالهای گذشته اضافه نشده اگر مجلس کمک کند تا سرمایه بانک به وسیله این پیشنهادات افزایش یابد به افزایش قدرت وام دهی بانکها کمک کرده است واز این طریق امکان کمک به بانک های دولتی نیزوجود دارد .

"جعفر قادری" در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص پیشنهاد بانک مرکزی به مجلس برای افزایش سرمایه بانک ها گفت:سال گذشته پیشنهادی از ناحیه دولت تحت عنوان یک لایحه به مجلس ارائه شد که این لایحه در کمیسیون اصلی که کمیسیون برنامه و بودجه  مجلس می باشد مورد بحث و بررسی قرار گرفت و پیشنهاد دولت این بود که از محل  حساب ذخیره ارزی 15میلیارد دلار یا 15هزار میلیارد تومان به حساب سرمایه  بانکها واریز شود و از این طریق بانکها امکان افزایش سرمایه و تقویت قدرت وام دهی را داشته باشند.

 وی با اشاره به این که این موضوع در کمیسیون مورد بحث های مفصلی قرار گرفت تصریح کرد:پیشنهاد دولت در این خصوص مورد مخالفت کمیسیون مجلس قرار گرفت و استدلال آن ها نیز این بود، تا زمانی که مشکل نظام بانکی حل نشود نمی توان این موضوع را بررسی کرد.

وی ادامه داد: ولی در شرایطی که نرخ تورم بالا و سود تسهیلات بانکی نیز پایین می باشدعملا زمینه برای  افزایش تقاضا فراهم شده و افراد نیز متقاضی گرفتن وام و تسهیلات میشوند و دیون بانکی را اضافه می نمایند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: مطالبات بانکها به این شکل از افراد بالا می رود در حقیقت موجب تزریق مجدد منابع شده و مطالبات  نظام بانکی را از افراد گسترش می دهد.

قادری با اشاره به راهکارهای موجود برای حل مشکل نظام بانکی کشور تصریح کرد:در مرحله  اول باید اشکالها برطرف شوند وسپس ما اقدام به افزایش سرمایه کنیم .در حال حاضر با توجه به کاهش نرخ تورم در کشور  و نظمی که  در پرداخت نظام بانکی ایجاد شده فکر می کنم امکان طرح افزایش سرمایه به شکل پیشنهاد شده در مجلس وجود داشته باشد.

وی گفت:البته دولت در قالب مواد مختلفی بحث افزایش سرمایه  نظام بانکی را در لایحه برنامه پنجم آورده است و در کمیسیون برنامه و بودجه ودر کمیسیون های تخصصی  بعضی از این مواد مورد تصویب  قرار گرفته است.

نماینده مردم شیراز در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد:برخی نیز ایراداتی بر این پیشنهادات وارد کرده اند که در کمیسیون تلفیق نیز مطرح شده بعضی از اینها مورد تایید قرار گرفته وبعضی از اینها ممکنه جای تردید و شبه داشته باشند.

قادری در خصوص یکی از محل های افزایش سرمایه بانک ها تصریح کرد: یکی از راه ها از طریق صندوق توسعه ملی است که جدیدا می خواهد ایجاد شود و جایگزین حساب ذخیره ارزی باشد ومورد دوم  مطالباتی است که حساب ذخیره ارزی از بانکها و از مردم دارد.

 وی توضیح داد: این مطابات به هر بانکی که به عنوان  بانک عامل عمل کرده است باز می گردد و بانک اجازه دارد که آن را به عنوان افزایش سرمایه دولت نزد خودش اضافه کند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: راهکار دیگر پیشنهادی این است که بانکها اجازه داشته باشند از محل سود خود در جهت افزایش سرمایه استفاده کنند و همینطور راهکار چهارم هم این بود که از طریق اعتبارات بودجه سالیانه دولت اجازه داشته باشد که سرمایه نظام بانکی را اضافه کند.

قادری گفت: استدلالی که دوستان ما در دولت داشتند و در کمیسیون  مطرح کردند اینست  با توجه به این که بخش قابل توجهی از بانکها خصوصی شده نیاز است منابع بانکهای دولتی نیز تقویت گردد واگر ما میخواهیم در جهت اجرای سیاست های اصل 44 حرکت کنیم باید شرایطی را فراهم کنیم که بخش غیر دولتی ما نیز از نظر مالی تامین شود.

 وی خاطر نشان کرد: نظام بانکی  زمانی می تواند حمایت مالی از بخش غیر دولتی داشته کند که سرمایه قابل قبولی در اختیارش باشد. با توجه به اینکه سرمایه بانکها در طول سالهای گذشته اضافه نشده اگر مجلس کمک کند تا سرمایه بانک به وسیله این پیشنهادات افزایش یابد به افزایش قدرت وام دهی بانکها کمک کرده است واز این طریق امکان کمک به بانک های دولتی نیزوجود دارد .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet