خبرگزاری خانه ملت

روز مجلس
1389/05/27 16:07:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
اسماعیلی:

دورکاری کاهش ساعت کار را جبران نمی‌کند

**عضو کمیسیون سیاست داخلی مجلس شورای اسلامی گفت: دورکاری نمی تواند کاهش زمان تعطیلی کارمندان در ماه رمضان را جبران کند و باید به دنبال راهکار دیگری باشیم.

ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی در مجلس در گفتگو با مهر در بیان جبران کاهش ساعت کار در ماه رمضان تاکید کرد : دور کاری در بسیاری از مشاغل پاسخگو نیست و نمی تواند راهکار مناسبی برای جبران کاهش زمان کار در ماه رمضان باشد.

وی  خبر داد که مجلس به دنبال  یافتن راهکار مناسب برای جبران این ساعت کار است .

دولت در ماه رمضان امسال همچون سال گذشته 2الی 3 ساعت از ساعت کاری روزانه کارمندان دولت کم کرد . طبق قوانین کشور ، تنظیم ساعت کار دستگاه های دولتی با دولت است اما در صورتی که از ساعات کار در یک مقطع زمانی بکاهد باید این کاهش را تا پایان سال جبران کند .  اقدام دولت در کاهش ساعت کار در رمضان سال گذشته به گفته رئیس سازمان بازرسی کشور و نمایندگان مجلس ، جبران نشد .

رئیس سازمان بازرسی کل کشور یادآور شده است که در سال گذشته پس از آنکه دولت ساعت کار جدید را در ماه مبارک رمضان اعلام کرد، سازمان بازرسی کل کشور گزارشی را تهیه کرد مبنی بر اینکه این اقدام خلاف قانون است و دولت حق چنین تصمیمی را ندارد. سازمان بازرسی کل کشور این گزارش را برای ابطال مصوبه دولت به دیوان عدالت اداری ارسال کرد؛ اما پس از کش و قوس‌ های متعدد این مسئله درهیئت عمومی دیوان مطرح نشد و پس از آن هیئت تطبیق مقررات و قوانین در مجلس آن را بررسی کرد و در نظر داد که مصوبه دولت خلاف قوانین است و دولت نمی تواند چنین مصوبه ‌ای را بگذراند.

دولت در سال جاری اعلام کرده است که این کاهش را با  اجرای آیین نامه دورکاری کارمندان جبران می کند ، اما تاکنون مسئولان دولتی درباره امکان و نحوه اجرای آیین نامه دورکاری برای کلیه  کارمندان دولت توضیح نداده اند .

هفتم تیرماه امسال همزمان با ابلاغ آیین نامه دورکاری از سوی معاون اول رئیس جمهور و پیش از طرح شدن موضوع کاهش ساعت اداری در ماه رمضان ، بزرگیان معاون نوسازی معاونت سرمایه انسانی رئیس جمهور توضیح داده بود که طبق این آیین‌نامه که از سوی دولت در راستای تحقق دولت الکترونیک ابلاغ شده است : دستگاه‌های اداری موظفند مشاغلی را که قابلیت دورکاری دارد را تشخیص داده و از طریق کارگروهی در هر دستگاه که تشکیل خواهد شد به عنوان کار تصدی‌گری تشخیص داده می‌شود واگذار می‌شوند.

بزرگیان تصریح کرد: بعد از تشخیص تصدی‌گری امور توسط کارگروه اجرایی تمام یا بخشی از این کارها توسط دورکاری انجام خواهد شد که می تواند این کارها در محیط خارج اداره مانند خانه در سفر و یا در مسیری انجام شود ، کارهایی مانند پژوهش و تحقیقات و یک‌سری امور رایانه‌ای که در خارج از محیط اداری و یا برخی اظهارنظرهای کارشناسی و تخصصی نیاز به حضور فیزیکی فرد در محل ندارد.

وی تصریح کرد که حتما باید گزارش‌های مدیریتی این فعالیتها تهیه و ارائه شود و نوع گزارش‌گیری کارمندان برای انجام دورکاری و حتی تجهیزات لازم در محیط خارج از اداره تهیه می‌شود و توسط کارگروه در اختیار فرد قرار داده می‌شود.

معاون رئیس جمهور اعلام کرده بود که طبق در ماده 8 آیین‌نامه اجرایی دورکاری هرماه به مبلغ حداقل 5 درصد حداقل حقوق موضوع ماده 76 قانون مدیریت خدمات کشوری تحت عنوان کمک هزینه جانبی برای گرمایش، سرمایش، روشنایی منزل کارمند دورکار و سایر هزینه‌ها مانند پول برق، آب، تلفن، خط اینترنت و سایر موارد پرداخت می‌شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet