ایام محرم 1398
1389/05/27 18:29:00
سرویس اقتصادی
نایب رییس کمیسیون کشاورزی تاکید کرد:

وابستگی برخی محصولات راهبردی کشاورزی به واردات

**وزیر جهاد کشاورزی از خودکفایی ۹۰ درصدی در محصولات راهبردی کشاورزی خبر داد، این در حالی است که نایب رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی گفت: در برخی محصولات راهبردی کشاورزی همچنان به واردات وابسته هستیم.

"کاظم فرهمند" نماینده مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به صحبت‌های خلیلیان، گفت: امسال در تولید محصولاتی چون گندم به خودکفایی رسیده‌ایم و آمار اعلام شده از سوی جهاد کشاورزی بر بنای این محصول است.

وی ادامه داد: در سال جاری 11 میلیون تن نیاز کشور به گندم، از تولیدهای داخلی تامین شد و تقریبا دیگر نیازی به واردات گندم از کشورهای دیگر وجود ندارد.

نماینده مردم بافق، مهریز،ابرکوه و خاتم با بیان اینکه در محصولات دیگر وابسته به واردات هستیم، تاکید کرد: با وجود خودکفایی در گندم، در موادی چون دانه‌های روغنی وابستگی 80 درصدی به واردات داریم.

وی افزود: در بحث برنج همان طور که همه می‌دانند، کشور به واردات بیش از 400 تن برنج از کشورهای همسایه نیاز دارد.

فرهمند با بیان اینکه برای دستیابی به خودکفایی 90درصدی در محصولات راهبردی کشاورزی لازم است اتفاق های رخ دهد، تاکید کرد: مکانیزه شدن کاشت و برداشت، در افزایش تولید و بالابردن کیفیت محصولات کشاورزی تاثیرگذار است.

نایب ریس کمیسیون ادامه داد: باید در راستای ارتقای کیفی آب و خاک، تحول اساسی صورت گیرد؛ نوسازی اراضی کشاورزی، برپایی تعاونی‌های تولید و کشاورزی، اجرای دقیق اصل 44 قانون اساسی و  حذف کردن واسطه‌ها از جمله اقدام‌های لازم و اساسی در راستای افزایش خودکفایی در محصولات راهبردی کشاورزی است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet