هدر موبایل
1389/05/27 13:25:00
سرویس سیاسی
محمدکریم شهرزاد از لزوم وحدت مجلس و دولت گفت

تلاش کنیم وارد جنجال‌های سیاسی نشویم

**نماینده اصفهان درباره اظهارنظرهای اخیر رئیس‌جمهور در مورد مصوبه مجلس درخصوص بودجه مترو کلانشهرها گفت: متروی تهران و کلانشهرها یک مبحث کامل کارشناسی است و همه باید تلاش کنند تا این مسئله وارد جنجال‌های سیاسی نشود.

"محمدکریم شهرزاد"در گفت و گو با روزنامه نسل فردا افزود: هیچ بخشی از حاکمیت در لزوم تقویت حمل‌ونقل عمومی از جمله مترو، مخصوصاً در شرایطی که ما به دنبال اجرای قانون هدفمند شدن یارانه‌ها هستیم، تردید ندارد. همه بر این باور هستند که ناوگان حمل‌ونقل عمومی باید تقویت شود و این یک اراده ملی است.

نماینده اصفهان درباره بحث و حدیث‌های پیش‌آمده در چند روز گذشته پیرامون اجرایی شدن مصوبه مجلس در مورد بودجه متروی کلانشهرها نیز گفت: بحث‌هایی که این روزها در مطبوعات مطرح می‌شود در رابطه با مرز اختیارات قانونی دولت و مجلس است و اینکه اختلاف برداشت‌های حقوقی در رابطه با این مصوبه و همین‌طور مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام وجود دارد.

وی افزود: در گذشته هم چنین بحث‌هایی مطرح بوده و در مواردی از شورای محترم نگهبان استعلام شده است. الان هم به دنبال این بحث‌ها، آقای رئیس‌جمهور نامه‌ای خدمت رهبر معظم انقلاب تقدیم کرده‌اند و گروهی از اعضای شورای نگهبان، عده‌ای از دولت و برخی نمایندگان مجلس و تعدادی از دفتر مقام معظم رهبری در کمیته‌ای تشکیل جلسه داده‌اند تا در رابطه با این مسائل، کار کارشناسی و حقوقی انجام دهند تا آنچه به مصلحت کشور است را اعلام کنند.

شهرزاد ادامه داد: قطعاً همه دستگاه‌ها، موظف به اجرای این نظر مشترک هستند و در مورد بودجه متروی کلانشهرها نیز چنین می‌شود.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس درباره مصوبه مجمع تشخیص مصلحت نظام در این مورد نیز گفت: اینجا سؤالی مطرح می‌شود که آیا مصوبه مجمع برای مترو حکم ثانویه است و از سوی دیگر به چه شکلی این مصوبه باید اجرایی شود؟

وی افزود: درباره مترو به جز مباحث کارشناسی، مسائل دیگری نیز مطرح است مثل اینکه آیا 2 میلیارد دلار اختصاص یافته، به صورت تسهیلات است یا از صندوق ذخیره ارزی باید برداشت شود؟

شهرزاد اضافه کرد: پس از ابلاغ سیاست‌های برنامه پنجم توسعه دیگر صندوق توسعه ملی را داریم که اساسنامه‌ این صندوق الزام به تشکیل هیأت امنا کرده و فرآیند برداشت از این صندوق به‌گونه‌ای است که باید بر اساس یک لایحه یک فوریتی مصوبه مجلس باشد. اگر چه هنوز تصمیم نهایی در این باره گرفته نشده است اما باز هم یک بحث حقوقی مطرح می‌شود که آیا صندوق ذخیره ارزی در کنار صندوق توسعه ملی باقی می‌ماند یا اینکه صندوق توسعه ملی جایگزین آن خواهد شد؟

نماینده اصفهان درباره نظر مجمع در این باره اظهار داشت: مشخص نیست مصوبه مجمع درباره برداشت بودجه از صندوق ذخیره ارزی چگونه اجرا می‌شود؟ آیا مصوبه مجمع در شرایط جدید باید اصلاح شود یا خیر؟ تاکنون عرف جاری این بوده که دولت و مجلس با رأی مشترک از صندوق برداشت می‌کردند و فلسفه این موضوع هم این بود که در مصرف ارز کشور اولویت‌ها در نظر گرفته شود.

شهرزاد اضافه کرد: آن‌چه اتفاق افتاده به شکل تقابل دولت با مترو و شهرداری تهران تلقی شده است که به نظرم این برداشت، صحیح نیست. این مسئله به راحتی می‌تواند در یک نشست کارشناسی به تفاهم برسد و همان گروهی که پیشتر اشاره کردم به این اختلاف برداشت‌های دولت و مجلس رسیدگی خواهد کرد و همه باید تلاش کنند اگر اختلاف‌نظری هم هست راهکار علمی و کارشناسی برای آن پیدا شود تا اجازه ندهیم در شرایط حساس فعلی کشور، وقت مسئولان به این گونه مسائل که هیچ نفعی برای مردم ندارد، صرف شود.

نماینده اصفهان در پایان افزود: اطمینان دارم به زودی این مسائل حل خواهد شد و حتماً در ماه مبارک رمضان دولت و مجلس با تشکیل جلسات مشترک، وحدت خودشان را حفظ می‌کنند تا همه در مسیری حرکت کنیم که به نفع مردم باشد. در شرایط کنونی که تحت فشارهای خارجی هستیم اولویت‌های کشور، مسائلی دیگر هستند که باید آنها را حل کنیم و نباید با بازکردن جبهه‌های فرعی و عبث با یکدیگر، که هیچ نفعی برای دولت و مجلس و مردم ندارد، سرمایه‌ها و وقت را هدر دهیم. امیدوارم در ماه مبارک رمضان به این سو حرکت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet