خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/28 07:47:00
سرویس اقتصادی
عضوکمیسیون انرژی بااشاره به سوختگیری نیروگاه اتمی بوشهر:

به محض استقرار سوخت تولید برق آغاز می‌شود

**عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه نیروگاه اتمی بوشهر تنها سوخت یک دوره را در اختیار دارد، گفت:پس از پایان این دوره، اگر کشورهای خارجی سوخت مورد نیاز رافراهم نکنند، خودمان باید برای تامین سوخت مورد نیاز غنی سازی کنیم.

"غلامعلی میگلی نژاد" نماینده مردم دیلم، گناوه و بوشهر درباره سوخت گیری نیروگاه اتمی بوشهر   اظهار داشت: با این سوختگیری تولید برق به میزان کم آغاز می شود و نهایتا در یک دوره نزدیک به یکساله  به پیک (حداکثر) ظرفیت تولیدی نیروگاه هزار مگاوتی بوشهر دست پیدا خواهیم کرد.

وی درباره فرایند فعالیت نیروگاه اتمی بوشهر از مرحله ساخت تا سوختگیری یادآور شد: نیروگاه اتمی بوشهر 34 سال قبل توسط شرکت آلمانی شروع به کار کرد تا اینکه در سال 57 با اوج گیری انقلاب آلمانها کار را تعطیل کردند و از کشور خارج شدند و حاضر به ادامه کار و عمل به تعهداتشان نسبت به احداث 2 رآکتور اتمی در بوشهر نشدند.

میگلی نژاد اضافه کرد: زمانی که آلمان ها ایران را ترک کردند، راکتور شماره یک بیش از 70 درصد پیشرفت فیزیکی داشت به همین دلیل در دوران جنگ نیروگاه توسط نیروهای نظامی کشور به طور ویژه  محافظت می شد.

وی ادامه داد: بعد از پذیرفتن قطع نامه، رژیم بعثی عراق از فرصت آتش بس سوء استفاده کرد و این راکتور را مورد حمله قرار داد در نتیجه بخش اعظمی نیروگاه از بین رفت. تا اینکه مجددا با عقد قرارداد با روسها بازسازی و ساخت نیروگاه آغاز شد.

این نماینده مجلس در ادامه تصریح کرد: پس از تکمیل نیروگاه، نزدیک به یک سال قبل سوخت مجازی در قلب رآکتور قرار گرفت و در چند مرحله تست آزمایشی  در مراحل مختلف پاسخ مثبت گرفته شد.

وی ادامه داد: تقریبا 8 سال قبل سوخت که مهمترین نیاز نیروگاه اتمی است از روسیه به ایران (بوشهر) منتقل شد و حال که تستهای مختلف با موفقیت انجام شده است زمان قرار دادن سوخت فرا رسیده است.

میگلی نژاد افزود: سوخت مجازی از درون راکتور خارج و سوخت اصلی در راکتور قرار می گیرد و به محض استقرار سوخت در نیروگاه اتمی بوشهر کلید خورده و نیروگاه تولید برق خود را آغاز خواهد کرد.

عضو کمیسیون انرژی تاکید کرد: نیروگاه اتمی بوشهر تنها سوخت یک دوره را در اختیار دارد، پس از پایان این دوره، اگر کشورهای خارجی سوخت مورد نیاز را فراهم نکنند خودمان باید برای تامین سوخت مورد نیاز غنی سازی کنیم.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet