ایام محرم 1398
1389/05/28 08:02:00
سرویس اقتصادی
نورا با اشاره به پیشنهاددولت به مجلس جهت افزایش سرمایه بانک‌ها :

پرداخت اعتبار ارزی به بانک‌ها قدم مثبتی است

**نماینده مردم زهک و زابل درمجلس شورای اسلامی گفت:اگر دولت مطالباتش به بانک‌ها را پرداخت کند قطعاً وضع بانک‌ها از این حالت که درحال حاضر دارند، خارج شده و تاحدودی باز فعال می‌شوند.

"عباسعلی نورا"  عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص پیشنهاد افزایش سرمایه بانک‌ها به مجلس از چهار منبع گفت: از چهار مورد پیشنهاد شده به مجلس دو مورد حق مسلم بانک‌ها است.

وی ادامه داد: یکی از این 4 راهی که پیشنهاد شده، این است که دولت مطالبات بانک‌ها را بدهد که این حق مسلم بانک‌ها است و به طور مثال دولت حق عدم پرداخت مطالباتشان را ندارد و این مسئله یکی از بحران‌هایی است که در سیستم پولی کشور وجود دارد.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در ادامه تاکید کرد: اگر از صد درصد بازگشت تسهیلات بانک‌ها حساب کنیم، 50 درصد را دولت کوتاهی کرده و 50 درصد را نیز بخش غیر دولتی به بانک‌ها بدهی دارد و این برای نظام بانکداری درست نیست.

وی در ادامه گفت: دولت نباید منابع بانکی را که متعلق به ملت ایران است برای کارهای خودش بلوکه کند که یک نقض قانونی است.

وی تصریح کرد: دولت باید مسایل مربوط به این کاستی‌ها را جبران کند و شکی هم در این مسئله نداریم که این از حق و حقوق بانک‌ها است که آن را مطالبه کنند.

نورا در این باره به یکی از ضعف‌های بانک مرکزی اشاره کرد و گفت: ما معتقدیم که اگر دولت مطالباتش به بانک‌ها را پرداخت کند، قطعاً وضع بانک‌ها از این حالت که در حال حاضر دارند خارج شده و تا حدودی بازفعال می‌شوند.

نورا در مورد راه دوم تامین سرمایه بانک که از سوی دولت به مجلس پیشنهاد شده است گفت: این که بانک‌ها باید راهکارهای جذب از طریق سپرده‌گذاری را به عنوان یکی از راه‌های تامین اعتبار مورد توجه قرار دهند راهکار صحیح وکار درستی است که در بانکداری امروز دنیا معمول می‌باشند.

وی تصریح کرد: بیشتر بانک‌ها منابع سپرده ی مردم را جمع کرده و می‌توانند سرمایه بانک‌ها را افزایش دهند.

وی درخصوص مواردی که مربوط به صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی است گفت: این دو راهکار به هیچ وجه راهکارجایزی نیست که ما بیاییم منابع صندوق‌های ارزیمان را در اختیار بانک‌ها بگذاریم.

نماینده مردم زابل و زهک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:پرداخت اعتبار ارزی به بانک‌ها نقطه مثبتی در پیشنهادهای جدید است. یعنی ما به بانک‌های مان تضمین‌های ارزی دهیم تا بتوانند در معاملات ارزی وارد شده و از اعتبار ارزی لازم هم در بخش دولتی و هم غیردولتی برخوردار باشند و در معاملات بین المللی نقش ایفا کنند.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این مسئله نیز نه به عنوان تامین سرمایه بانک‌ها بلکه به عنوان راهکار تضمین اعتبار مورد مناسبی است تا بتوانند ضمانت‌های بانکی و ارزی کنند.

نورا افزود: اینکه ما بیاییم از صندوق ذخیره ارزی و صندوق توسعه ملی منابع ارزی در اختیار بانک‌ها قرار دهیم تا سرمایه بانک‌ها افزایش یابد اصولاً کار غلط و غیر قابل پذیرشی است.

وی گفت:افزایش سرمایه از محل بازپرداخت‌های بدهی بانک‌ها نیز در این میان مطرح است. باید مجوزی به بانک‌ها داده شود که حداقل دولت بتواند بدهی خودش را با بانک‌ها تسویه کند.

وی با اشاره به اینکه این مسئله در کمیسیون تلفیق و در حین بررسی برنامه پنجم مورد توجه قرار گرفته است گفت: متاسفانه ذهنیتی منفی که وجود دارد این است که وقتی مبلغی را در اختیار بانک‌ها می‌گذاریم مجدا دولت آنها تکیف تعیین کرده و یا برای آن تسهیلات تعیین کرده و بانک‌ها را مجبور به انجام کارهایی می‌کند که از وظایف بانکداری خارج است.

نورا تاکیدکرد: ما با شرط و شروط‌هایی اینکار را خواهیم کرد که تسهیلات مازاد بر آن چیزی که در بودجه سنواتی پیش بینی شده در اختیار آنها قرار بگیرد و دولت نیز با این بخش تکلیف برخورد نکند.

وی با اشاره به چهارمین بخش پیشنهادی دولت به مجلس برای افزایش سرمایه بانک‌ها گفت: درقسمت وجوه اداره شده، اگر دولت‌ها منابعی داشته باشند مشکلی ایجاد نمی‌شود ولی متاسفانه ما در حال حاضر وضع نقدینگی دولت در شرایطی نیست که وجوه ادارات را در اختیار انها بگذاریم.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس افزود: عملاً برای ما از رئیس بانک مرکزی این سوال مطرح است که مگر شما در خزانه تان ریالی اضافی دارید که بتوانید به صورت وجوه اداره شده در اختیار بانک‌ها بگذارید.

وی افزود: در حال حاضر چنین پولی نداریم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet