ایام محرم 1398
1389/05/28 08:28:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس تاکید کرد:

رونق تسهیلات صندوق مهرعلت افزایش اجاره‌بها

**نماینده مردم کاشمر در مجلس شورای اسلامی گفت: تا چندی پیش در بازار مسکن رکود زیادی وجود داشت زیرا رشد قبلی رشدی بادکنکی بود.

"محمد رضا خباز" در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت درخصوص افزایش نرخ اجاره‌بهای مسکن در هفته‌های گذشته گفت: متاسفانه آنچه مسئولان در رسانه‌ها می‌گویند با آنچه در واقعیت اتفاق می‌افتد متفاوت است به این معنی که اجاره‌بها کم شده است در صورتی که این طور نیست.

وی تصریح کرد: این نحوه سخن گفتن نمک بر زخم مردم ریختن است. وقتی گفته می‌شود اجاره‌بها کم شده و مردم می‌بینند که صاحب خانه اجاره بیشتری می‌خواهد، فکر می‌کنند که دولت فکری به حالشان نمی‌کند.

خباز تاکید کرد: تا چندی پیش در بازار مسکن رکود زیادی وجود داشت زیرا رشد قبلی رشدی بادکنکی بود.

وی افزود: این هنر دولت نبود که مسکن افزایش قیمت پیدا کرده و در یک زمانی آن را متوقف کرد. این رکود نهایت اوج این مسئله بود که قیمت ثابت ماند و اجاره‌ها تغییر نکرد.

وی ادامه داد: عده زیادی به علت بدهی زیاد در بانک‌ها دچار مشکل شدند. اخیرا نیز به علت وام جدیدی که بانک مسکن و همچنین مسکن مهر می‌دهد راه برای جهش و تحرک باز شده است.

سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس تصریح کرد: دولت یک استراتژی اقتصادی کاملی ندارد که کشور را از همه ابعاد در بخش اقتصادی مدیریت کند.

وی خاطرنشان کرد: معیشت ،مسکن ،بهداشت آموزش مردم و آن چه همه نیازهای مردم است که باید در این استراتژی اقتصادی دیده شود، بنابر این مسکن هم از این قانون مستثنی نیست.

خباز در ادامه درخصوص علت افزایش اجاره‌بهای مسکن و مشکلات مردم در این زمینه گفت: علت این افزایش اجاره‌بها رونق تسهیلات از طریق صندوق مهر و همچنین بانک مسکن است. این مسئله از یک سو باعث ایجاد یک تحرک در میان انبوه سازان و نجات آنها از وضعیت بسیار بدی شده است که در آن گرفتار شده بودند.

وی افزود: از سوی دیگر نیز به علت شرایط بازار مسکن و مسایلی در این بازار و رکود فروش اجاره‌بها نیز افزایش یافته است.

خباز ادامه داد: در استراتژی کامل اقتصادی باید از یک طرف سازنده و از طرف دیگر مصرف‌کننده دیده شود و یک جانبه دیدن هر یک از آنها موجب از میان رفتن و صدمه شدید خوردن طرف مقابل می‌شود.

وی درخصوص این که آیا سوالی در این خصوص از وزیر مسکن نخواهید پرسید گفت: جا دارد که این سوال پرسیده شود. اما به این علت که اخیرا اتفاق افتاده است عموما صبر می‌کنیم تا ببینیم که این نوع قیمت دوام می‌یابد یا  به زودی حل خواهد شد و بازار به حالت با ثبات بازخواهد گشت.

وی درخصوص وام مسکن نیز تصریح کرد: باید میان شهرهای بزرگ و کوچک در این باره تفاوت قایل شود و اگر نشود ظلم شده و کار رونق پیدا نمی‌کند.

نماینده مردم کاشمر در مورد راهکارهای این مسئله تصریح کرد: در شهرهای کوچک زمین فراوان در اختیار دولت است که می‌تواند در اختیار مردم قرار بدهد و در کنار آن وام قرض‌الحسنه یا وام با بهره بسیار کم به آنها بدهد خود مردم می‌توانند برای خودشان خانه بسازند و احتیاج به چیز دیگری نیست.

وی گفت: درضمن نیازی به انبوه‌سازی هم نیست و تنها چند شهر بزرگ و در راس آن تهران باقی می‌ماند که مهمترین مشکل در تهران عدم وجود زمین است.

این عضو فراکسیون اقلیت مجلس تصریح کرد: برای حل مشکل مسکن چند راهکار وجود دارد که مهمترین آن انتقال پایتخت از تهران است ،اما در واقع باید تصمیم بگیرند و ببرند.

وی ادامه داد: باید این مسئله به مصوبه تبدیل شود و الزام آور بودن آن باعث کاهش قیمت مسکن و جذابیت تهران می‌شود، بعد از آن باید بیایند روی قیمت کار کنند.

وی گفت: وقتی در یک شهر کوچک 18 میلیون وام می‌دهند بایستی در شهر بزرگ‌تری مانند تهران 3 برابر برای این وام در نظر بگیرند تا بشود جبران شود، زیرا فردی که می‌خواهد در این کلان شهرخانه‌ای داشته باشد هم مقروض بانک، هم مقروض نزول‌خواران شود و هم تمام عمرش تلف می‌شود تا به یک خانه‌ای برسد.

وی درخصوص این که بودجه این افزایش وام مسکن به چه صورتی باید تامین شود گفت: بودجه‌اش نیز باید در همان استراتژی اقتصادی دیده شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet