هدر اصلی
1389/05/28 08:34:00
سرویس سیاسی
سبحانی نیا:

حزب بایدجایگاه مردمی داشته باشد

**عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی با تاکیدبراینکه احزاب دولتی هیچگاه پایدار نخواهند ماند خاطر نشان کرد:حزب باید پشتوانه و جایگاه مردمی داشته باشد و با نگاه کلان و جامع ،مسائل کشور را پیگیری کند.

"حسین سبحانی نیا" نماینده نیشابور درگفتگو با خبرنگارخانه ملت اظهارداشت: حضوراحزاب درهرجامعه‌ای عاملی درجهت بالا بردن نشاط سیاسی وافزایش مشارکت عمومی است اما متاسفانه درکشور ما جایگاه احزاب وکارکردهایی که می توانند داشته باشند هنوز نهادینه نشده وحضورشان جدی گرفته نمی شود.

عضوکمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس افراط و تفریط را آفتی برای احزاب عنوان کرد وافزود: برخی به فلسفه وجودی احزاب توجهی ندارند و آن را جایگاه و پله ای برای نیات واهداف شخصی شان قرار می دهند.

نماینده مردم نیشابور درخانه ملت تصریح کرد: باید از ظرفیت‌های احزاب درحوزه‌های سیاسی، اجتماعی،فرهنگی،اقتصادی و اصلاح امور و روندحرکتی کشوراستفاده کرده و دولتها را بر اساس آنها تشکیل داد،چیزی که درکشور ما مغفول مانده است یا کمتر به آن توجه می شود.

عضو هیئت رییسه مجلس شورای اسلامی احزاب را عاملی در جهت پیشرفت و توسعه کشورها دانست و خاطر نشان کرد:از یک طرف کارکرداحزاب درنظام سیاسی ما به خوبی تعریف و تبیین نشده است،از طرف دیگر دولتمردان هم نگاه جدی به احزاب ندارند.

وی ادامه داد: دولتمردان هیچگاه احزاب را پشتوانه و کمک برای قدرتشان تلقی نکرده‌اند و تعامل خوبی با احزاب نداشته اند. تنها در مقاطع خاص مثل رقابت های انتخاباتی به سراغ احزاب می روند و بعد ازمدت کوتاهی آن‌ها را رها می کنند و توجهی به نظرات، پیشنهادات و اهداف آنها نمی کنند.

 عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی با اشاره به اینکه احزاب باید نقش حرکت آفرین و جهت دهنده در یک جامعه داشته باشند،گفت: حزب باید حضور فعال داشته باشد،آنجا که لازم است نقدکند،پیشنهاد ارائه دهد، ورود سیاسی یا غیر سیاسی پیدا کند و... اما متاسفانه در کشورما احزاب هیچکدام از این نقش ها را ایفا نمی کنند.

عضو فراکسیون اصولگرایان مجلس درادامه با تاکید براینکه احزاب دولتی هیچگاه پایدار نخواهند بود، خاطر نشان کرد: حزب باید پایگاه و پشتوانه مردمی داشته باشد و با یک نگاه کلان نگر و جامع سیاست های کشور را پیگیری کند و نباید خود را محدود به مقاصد یک دولت خاص کند.

وی با انتقاد ازبی ثباتی مدیریتی درکشوراظهار داشت: متاسفانه درکشور ما با روی کارآمدن یک حزب و جناح تمامی رده‌ها ازبخشدار و دهیار تا رده‌های مدیریتی بالا دچارتغییر و تحول گسترده می شود و این باعث شده وقتی یک حزب بر سر کار می آید تمام تلاش خود را بکند تا قدرت را تا آنجا که می تواند برای خود حفظ کند.

نماینده مردم نیشابور با اشاره به اینکه ظرفیت وتحمل افت و خیز سیاسی در بین دولتمردان ما وجود ندارد،خاطرنشان کرد: در یک نظام سیاسی پیشرفته با روی کارآمدن یک حزب تنها تا رده های خاصی تغییر و تحول ایجاد می شود و بقیه افراد در همان جایگاه خودشان ادامه کار می دهند زیراعلاوه براینکه حزب در این کشورها درست تعریف شده، منافع ملی هم بر منافع حزبی و گروهی ترجیح داده می شود.

وی در پایان با اشاره به اینکه باید فضای فرهنگی وعمومی کشور را نسبت به حضور فعال احزاب درهمه عرصه ها آماده کنیم، افزود: باید نگاه عمومی نسبت به احزاب را تغییر دهیم و با تعریف و تبیین جایگاه واقعی و درست آنها در جامعه، به خوبی از ظرفیت هایشان برای توسعه و پیشرفت کشور بهره برداری کنیم .

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet