هدر موبایل
1389/05/28 14:06:00
سرویس سیاسی
بهمن اخوان :

تنها نظر رهبردر مورد رابطه ایران و آمریکا مهم است

**"بهمن اخوان" نماینده مردم تفرش و آشتیان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفتگو با نشریه وقایع در خصوص مسائل روز کشور و آخرین پیگیری‌ها در حوزه انتخابیه گفت‌وگویی کردکه می‌خوانید.

 نظر شما درباره اینکه ایران و آمریکا بر سر میز مذاکره بنشینند چیست؟

من خودم را زیر پرچم ولایت فقیه و نظام می‌دانم و هر تصمیمی که رهبری نظام در خصوص سیاست خارجه ایران و روابط ایران با آمریکا و سایر کشورها بگیرد، نظر من نیز هست؛ به طور کلی این رهبر نظام است که باید تأیید لازم را در خصوص سیاست خارجه داشته باشد و به هر جمع‌بندی‌ای برسند ما تبعیت خواهیم کرد. اگر هم مسئولی درخصوص سیاست خارجه ایران خارج از چارچوب فرمایشات رهبری صحبتی کند، صرفاً نظر شخصی وی خواهد بود و نشانگر سیاست‌های نظام نیست و من این اجازه را به خودم نمی‌دهم در این خصوص اظهارنظر کنم.

 اولین مباحثی که بعد از تعطیلات مجلس در کمیسیون صنایع مطرح شد چیست؟

دو گزارش در کمیسیون قرائت شد؛ یکی مربوط به صنعت فولاد کشور و همچنین در کمیته صنایع کمیسیون پیرامون مباحث کلی صنعت بحث‌هایی مطرح شد.

 پیگیری مسئله قطعی برق صنایع در کمیسیون به کجا رسیده؟

در این رابطه وزیر صنایع در کمیسیون حضور پیدا کرده است و قرار بر این شد که توزیع برق طوری ساماندهی شود که مشکلی برای صنایع ایجاد نشود. البته مشکل کمبود برق مربوط به کل کشور است و نه صرفاً مربوط به صنایع کشور و شرایط کلی کشور اینگونه است که در سال 65 نیز ایران تجربه بحران کمبود برق را داشته است که البته در حال حاضر به آن شدت نیست. بعد از حضور وزیر صنایع در کمیسیون وی از نماینده‌ها فرصت خواسته است که به این مشکل رسیدگی کند.

 نظر شما درخصوص ورود مستقیم مجلس به حوزه ابلاغ قوانین که امسال در مورد 5 قانون اتفاق افتاده است، چیست؟

به نظر من قانونی که در مجلس تصویب می‌شود لازم‌الاجراست و کسی نمی‌تواند بگوید آن‌را انجام نمی‌دهد. قوانینی که در مجلس تصویب شده و به تأیید شورای نگهبان می‌رسند، اگر کسی بخواهد از اجرای آن سر باز بزند تخلف است.

ارزیابی شما از نحوه عملکرد وزیر نیرو در حوزه انتخابی خودتان چیست؟

در حال حاضر نسبت به عملکرد وزارت نیرو در تفرش و آشتیان رضایت کامل دارم اما کاستی‌هایی در بخش بودجه وجود دارد که باید اعتبار لازم در اختیار وزارتخانه‌ها قرار داده شود تا بتوانند پروژه‌ها را پیش ببرند اما در حوزه مدیریتی، وزارت نیرو در حوزه انتخابی من بد عمل نکرده است.

در خصوص عملکرد وزارت راه‌ ارزیابی شما چیست؟

درباره وزیر راه نمی‌توانم بگویم رضایت صددرصد دارم و بگویم کارش عالی بوده است اما این وزارتخانه نیز با توجه به امکانات بودجه‌ای عمل کرده است و بخش مهمی از مشکلات، مربوط به کمبود اعتبار است.

 به نظر شما مهم ترین مشکل صنایع در حال حاضر چیست؟

یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در کمیسیون پیگیر هستیم، مشکل تأخیر دولت در پرداخت بدهی واحدهای تولیدی است که باعث می‌شود آنها نتوانند بدهی خود به بانک‌ها را پرداخت کنند. متأسفانه رابطه سرمایه‌گذاری و تولید، یک رابطه یک‌سویه است به طوری که دولت مجوز تولید و دستور وام را در اختیار مردم قرار می‌دهد، خریدار جنس تولید شده نیز خود دولت است اما بانک‌ها بدون توجه به تأخیر دولت در پرداخت طلب تولیدکننده، جریمه دیرکرد بازپرداخت وام را به حساب تولیدکننده محاسبه می‌کنند. باید ترتیبی اتخاذ شود تا در مورد کسانی که از دولت طلبکار و به بانک‌ها بدهکار هستند، جریمه دیرکرد وام محاسبه نشود یا خود جریمه دیرکرد پرداخت را بپردازد.

آیا شما با ادغام وزارت بازرگانی و صنایع موافق هستید؟

ادغام دو وزارتخانه راه‌حل نیست بلکه دولت و مجلس در خصوص هماهنگ شدن سیاست‌ها باید تصمیمات کلی بگیرند. اگر واردات وجود دارد نشانه نیاز در کشور است و مثلاً در مورد بحث واردات گوشت که اخیراً مطرح شده است، به جای جلوگیری از واردات باید حمایت از تولید داخلی را تقویت کرده و میزان تولید داخلی را بالا ببریم تا نیاز به واردات نباشد.

عضو کمیسیون صنایع مجلس تصریح کرد: ما در بخش برنج نیز پتانسیل تولید بالایی داریم و باید با افزایش حمایت‌ها میزان تولید داخلی را بالا ببریم تا از واردات بی‌نیاز شویم.

وی گفت: مدیریت ضعیف باعث ناهماهنگی سیاست‌های وارداتی و تولیدی می‌شود و برای اقتصاد مشکل ایجاد می‌کند که باید مدیریت‌ها را تقویت کنیم.

ارزیابی شما از وضعیت مسکن در حوزه انتخابی خودتان چیست؟

یک طرح مسکن بدون بودجه دولتی در فراهان پیاده کردیم و با هماهنگی و کمک استانداری و معاونت عمرانی استاندار 300 هکتار زمین به این مهم اختصاص پیدا کرد. طبق این طرح با مبلغ 3 میلیون تومان زمین به مردم واگذار شده و وام 20 میلیونی ساخت به آنها می‌دهیم و از آنها تعهد می‌گیریم طی 6 ماه کار ساخت مسکن را به پایان برسانند.

نیمی از درآمد زمین‌ها به شهرداری واریز خواهد شد و بدین طریق مشکل مالی شهرداری نیز تا حدود زیادی رفع خواهد شد و همچنین این طرح به توسعه شهر نیز کمک زیادی خواهد کرد. وی ادامه داد: در حال حاضر 2000 قطعه زمین 250 و 300 متری آماده واگذاری به خانوارهاست و وام آن نیز به سرعت داده خواهد شد به طوری که هر کس بخواهد، با مراجعه به شهرداری می‌تواند این وام را دریافت کند.

برای طرح دیگری نیز با عنوان باغ‌شهر 400هکتار زمین در نظر گرفته شده که افرادی که مایل هستند با دریافت زمین‌های 2000 متری می‌توانند برای خود باغ شخصی ایجاد کنند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet