هدر موبایل
1387/02/10 10:51:00
سرویس صحن

انتقاد طلایی نیک به عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص ها در صحن مجلس

رضا طلایی نیک نماینده بهار و کبودرآهنگ در ارتباط با عدم قرائت گزارش تحقیق و تفحص ها در مجلس انتقاد کرد.

"رضا طلایی نیک" نماینده بهار و کبودرآهنگ در ابتدای جلسه علنی روز سه شنبه با اشاره به بندهای 5 و 6 و مواد 198 و 199 آیین نامه داخلی مجلس گفت: در ماده 23 بند 5 نظارت هیات رئیسه بر چاپ و توزیع گزارشات و برنامه هفتگی مجلس و جلسات علنی مجلس است و در ماده 198 و 199 به بخش تحقیق و تفحص اشاره و تصریح می کند که ظرف مدت 6 ماه باید تحقیق و تفحص ها به پایان برسد و اگر نیاز به تمدید دارد یک بار می شود آن را تمدید کرد.

وی ادامه داد: گفته می شود که گزارش تحقیق و تفحص ها در صحن علنی مجلس باید قرائت شود؛ نزدیک به سه سال است که تحقیق و تفحص های زیادی را مصوب کردیم، به کمیسیون رفته و در دستور کار مجلس قرار نگرفته است یا در کمیسیون ها به تصویب نرسیده یا در کمیسیون تصویب شده و در مجلس قرائت نمی شود که هیات رئیسه باید (در این باره) توضیح بدهند.

نماینده بهار و کبودرآهنگ گفت: به دلیل اینکه در پایان جلسات علنی مجلس هستیم باید شان و جایگاه نظارتی مجلس حفظ شود چون در دوره آینده مجلس تحقیق و تفحص های انجام شده قابل قرائت نیست مگر اینکه از نو تصویب کنند و از نو بررسی کنند.

وی گفت: در حال حاضر تحقیق و تفحص از آموزش و پرورش، دانشگاه پیام نور، دانشگاه آزاد اسلامی، از دعاوی بین ایران و آمریکا، دخانیات و امور قضایی و سازمان ملی جوانان به تصویب مجلس رسیده است اما متاسفانه گزارش های آن با توجه به اینکه هفته های پایانی مجلس را می گذرانیم در صحن علنی قرائت نشده است و موجب شده که در بیرون از مجلس فضای ابهام و بعضا تضعیف مجلس فراهم می شود.

طلایی نیک گفت: هر کس می آید بخشی از این تحقیق و تفحص را له یا علیه مجلس مطرح می کند در صورتی که باید کمیته تحقیق و تفحص موضوع را رد یا تایید کند؛ بالاخره گزارش مستند رسمی مجلس باید در مورد این مسایلی که در دستور کار بوده اعلام شود.

"غلامعلی حدادعادل" رئیس مجلس در پاسخ به نماینده بهار و کبودرآهنگ گفت: در اینکه تحقیق و تفحص یکی از ابزارهای نظارتی مجلس است شکی نیست و تحقیق و تفحص هم مسیری دارد که باید آن را طی کند و در اختیار هیات رئیسه قرار گیرد. ممکن است برخی تحقیق و تفحص ها به دلایلی که مورد نظر کمیسیون مشترک است هنوز به مرحله تصویب نرسیده باشد ما نمی توانیم اعضای کمیسیون مشترک را که مسئولیت بررسی و تصویب تحقیق و تفحص را برعهده دارند الزام کنیم که آن را تصویب کنند و به ما تسلیم کنند بلکه باید خودشان تصمیم بگیرند.

رئیس مجلس ادامه داد: آنچه به ما تسلیم شده ما در دستور قرار می دهیم من نیز مانند جنابعالی (رضا طلایی نیک) معتقدم گزارش هایی که زحمت آن کشیده شده است از سال های گذشته تا این دوره چه بهتر که قبل از پایان دوره قرائت شود.

وی گفت: به همکاران خود سفارش کرده ام که هر چه کمیسیون ها به ما تسلیم کنند ما قبل از پایان دوره در دستور قرار می دهیم و از کمیسیون ها درخواست می کنم که اولویت بدهند به تحقیق و تفحص هایی که کارش تمام شده آنها را بررسی کنند و اگر برای صحن مجلس تصویب شد به ما سریع تر تسلیم کنند تا ما نیز آنها را قرائت کنیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet