هدر اصلی
1389/05/29 11:48:00
سرویس سیاسی
محمد ضابطی‌طرقی:

اجرا نشدن مصوبات مجلس هنجارشکنی است

**نماینده مردم نطنز درباره این دیدگاه که قوه ‌‌مجریه مصوبات مجلس را اجرا نکند، گفت: اجرا نشدن مصوبه مجلس به‌هم زدن هنجارهاست.

"محمد ضابطی‌طرقی" درباره اظهارنظر رئیس‌جمهور در مورد قبول نداشتن مصوبه مجمع و مجلس در خصوص بودجه متروی کلانشهرها به نشریه نسل فردا گفت: این اظهارنظر را از دو دیدگاه می‌توان بررسی کرد.

دیدگاه اول آن است که رئیس‌جمهور مصوبه مجلس را قبول نداشته باشد که این به هم زدن هنجار تلقی می‌شود. چون تا به حال عرف و هنجار این بوده مجلس طرح‌ها و لوایح را تصویب کند و دولت آنها را اجرا نماید. در هر صورت هم دولت و هم مجلس منتخب مردم هستند با این تفاوت که 293 نماینده انتخاب شده مردم از تمام نقاط کشور هستند ولی دولت فقط یک منتخب مردم دارد و بقیه انتصابی هستند. بنابراین همان‌طور که امام راحل نیز فرمودند مجلس در رأس همه امور است و مجلس وظیفه دارد قوانین را تصویب کند و دولت همان‌طور که از نامش پیداست قوه‌مجریه است و باید قوانین را اجرا کند ولی در هر حال تصمیم‌گیرنده یا قانونگذار نیست.

ضابطی افزود: کار درستی نیست اگر دولت موضوعی را قبول نداشته باشد با این نوع گویش و دیالوگ مطرح کند. به نظر می‌رسد اگر قانونی کارآمد نباشد باید به صورت کارشناسی و محترمانه از سوی دولت مطرح شود نه اینکه با این ادبیات گفته شود. این لحن در عرصه سیاسی و جامعه تشنج‌ می‌آفریند.

نماینده نطنز درباره دیدگاه دیگر خود به این مسئله نیز گفت: دیدگاه دیگر درباره این مسئله به معضل متروی تهران بازمی‌گردد. مسئله‌ای که سال‌ها پیش باید حل‌وفصل می‌شد. قبل از اینکه شرایط به ترافیک، آلودگی هوا و ده‌ها مشکل دیگر کشیده شود.

وی افزود: همان‌طور که می‌گویند هدفمندکردن یارانه‌ها لازم است و باید یک دفعه دل را به دریا زد تا موضوع حل شود، مسئله متروی تهران و کلانشهرها نیز همین‌طور است. اصلاً نیازی هم نیست تا چندباره دلیل آورد که حُسن مترو در چیست چون سالیان درازی است که این موضوع در دنیا حل شده و از آن استفاده می‌شود.

ضابطی گفت: البته باید این نکته را هم در نظر گرفت که آیا این‌طور که باید و شاید در تهران از مترو استفاده می‌شود. به تعبیر دیگر آیا آن‌قدر کارآیی داشته چون در هر صورت یک سرمایه هنگفت در زیر زمین قرار گرفت و حالا این ثروت مملکت قفل شده و بهره‌وری لازم از آن صورت نمی‌گیرد. اگر هزینه نکنیم و واگن‌های بیشتر در این خطوط قرار نگیرد مردم منتفع نمی‌شوند.

نماینده نطنز درباره راهکار وحدت دولت و مجلس نیز گفت: به نظر می‌رسد مقداری گذشت و دست برداشتن از منیت‌ها و خودخواهی‌ها از سوی هر دو طرف می‌تواند موضوع را حل کند. باید در نظر داشته باشیم که قوه مجریه، قوه مقننه و قوه قضاییه برای یک هدف کار می‌کنند و آن هم رفاه مردم است. اگر مردم در کار نباشند، مجلس و دولت هم بی‌معنا می‌شوند. خنده‌دار است که بخواهیم جایگاه خودمان را اثبات کنیم که کداممان جایگاه محکم‌تر و قوی‌تری داریم در صورتی‌که هر دو جایگاه وقتی ارزش پیدا می‌کنند که در رابطه با مردم باشد.

وقتی عملکرد ما نمی‌تواند رضایت مردم را جلب کند دیگر چه فرقی بین مجلس و دولت وجود دارد؟

وی در پایان افزود: از همه بزرگواران یک سؤال فنی دارم و آن هم اینکه کدام یک از این نزاع‌ها به نفع مردم تمام می‌شود و از درگیری بین مجلس و دولت چه کسی سود می‌برد؟

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet