هدر موبایل
1389/05/29 13:14:00
سرویس بین الملل
حسن ونایی:

حزب‌الله، جمهوری اسلامی کوچک است

**"حسن ونایی" نماینده مردم ملایر در مجلس شورای اسلامی دیدگاه خود را نسبت به مسائل منطقه و حوادث و تحولات اخیر در خاورمیانه طی یادداشتی در روزنامه هگمتانه بیان کرده که متن آن در پی می‌آید:

برای روشن شدن این مسئله که آیا رژیم صهیونیستی آن توانایی را دارد که جنگ جدیدی را در منطقه علیه هر کشوری به خصوص جمهوری اسلامی ایران آغاز کند یا خیر، بهتر است که به وضعیت منطقه خاورمیانه پیش و پس از پیروزی انقلاب اسلامی نگاهی دوباره شود.

پیش از انقلاب اسلامی ایران در سال57 به دلیل فقدان یک قدرت برتر که بتواند مقاومت را در یک محور قرار داده و آنها را تقویت کند، بسیاری از گروه‌های مقاومت و حتی کشورهای منطقه از سوی رژیم صهیونیستی تحت فشار قرار داشتند و عملاً نمی‌توانستند هیچ اقدام مؤثری انجام دهند.

در چنین فضایی وقتی تل آویو وارد جنگی می‌شد بدون کمترین مزاحمتی به پیروزی دست پیدا می‌کرد به گونه‌ای که مقامات سیاسی و نظامی این رژیم در ذهن خود چیزی به نام شکست نگنجانده بودند. پیروزهای متعدد تل آویو در برابر کشورهای عربی در سال‌های گذشته نیز گویای همین مسئله است.

اما این روند پس از پیروزی انقلاب اسلامی خاتمه پیدا کرد زیرا جمهوری اسلامی ایران با استراتژی نوینی که در منطقه طراحی کرده، مقاومت علیه اسرائیل را تقویت کرده است. بنابراین ایران خود را به عنوان یک قدرت منطقه‌ای در خاورمیانه به کشورهایی که تحت تأثیر رژیم صهیونیستی هستند، تحمیل کرده است.

ایران نه تنها توانست هشت سال در برابر تمامی دشمنی‌هایی که با جمهوری اسلامی انجام می‌شد مقاومت کند بلکه با ترمیم مشکلات پیش آمده در دوره جنگ تحمیلی به لحاظ توانمندی‌های موشکی، هوا فضا و. . . گام‌های بسیار مؤثری برداشته است.

این مسئله باعث شده تا برخی از کشورهای منطقه و حتی گروه‌های مقاومت از جمهوری اسلامی ایران و ایدئولوژی انتخاب شده از سوی تهران الگو برداری کنند. در حال حاضر حزب‌الله یک جمهوری اسلامی کوچک در مرزهای سرزمین‌های اشغالی است که می‌تواند نسبت به هر اقدام اسرائیل واکنش نشان بدهد. حماس نیز در چنین شرایطی قرار دارد.

بنابراین مقاومت با الگو برداری از سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران توانست که تخیل شکست ناپذیری اسرائیل را باطل کرده و این رژیم را با بن‌بست‌های سیاسی و منطقه‌ای مواجه کند. جنگ‌های 33 و 22 روزه توهم پیروزی در همه جنگ‌ها را برای تل آویو از بین برد که برگرفته از ایدئولوژی انتخاب شده جمهوری اسلامی ایران است.

در چنین شرایطی که اسرائیل خود را در بن‌بست وجودی می‌بیند دست به فرافکنی زده و هر از گاهی بحث حمله به تأسیسات هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را مطرح می‌کند. البته در این راه به کمک آمریکا و برخی از کشورهای سازشکار عرب دل می‌بندد.

این رژیم بر این تصور است که اگر در چنین وضعیتی هیچ اقدامی نکند گور خودش را کنده است زیرا مقاومت آن را محاصره کرده است. این در حالی است که هرگونه اقدام نظامی علیه ایران یا هر کشور دیگری نیز همین اوضاع را برای اسرائیل فراهم می‌کند. تل آویو نه تنها برای ایران بلکه برای لبنان نیز قدرتی محسوب نمی‌شود.

اسرائیل در گذشته، مناطق جنوب لبنان را سال‌ها اشغال کرده بود و هیچ قدرتی توان خارج کردن آن را نداشت اما در حال حاضر وقتی یک درخت را در این منطقه قطع می‌کند مورد حمله نیروهای ارتش لبنان قرار گرفته و مجبور به ترک خاک این کشور می‌شود. یعنی قدرت این رژیم از شکست دادن چند کشور عربی (مصر، عراق، اردن و. . .) به طور همزمان تا پشیمانی از قطع کردن یک درخت در جنوب لبنان نزول پیدا کرده است.

البته آمریکا در تمام این ایام در کنار اسرائیل بوده است و در تمامی زمینه‌ها همواره از آن حمایت کرده است. بی‌شک واشنگتن نسبت به افزایش قدرت مقاومت به رهبری جمهوری اسلامی ایران و ضعف رژیم صهیونیستی در سال‌های پس از انقلاب اسلامی به‌خصوص در یک دهه اخیر کاملاً آگاه است، بنابراین سیاست‌هایی را انتخاب می‌کند که همواره ایران را تحت فشار قرار دهد.

هم اکنون نیز از سیاست استعماری و کهنه چماق و هویچ استفاده می‌کند تا از این طریق تهران را تحت فشار مضاعف قرار دهد. مقامات سیاسی آمریکا یک روز از مذاکره با ایران صحبت می‌کنند و روزی دیگر بر طبل جنگ می‌کوبند. همزمان هم از تحریم‌های ما سخن به میان می‌آورند و هم سیاست نشستن با مقامات ایرانی دور یک میز به منظور حل مشکلات منطقه‌ای را پیش می‌کشند.

در چنین شرایطی تنها راهی که نسبت به تهدید، تحریم و هر ابزار فشار دیگر آمریکا علیه ایران، باقی مانده انسجام و اتحاد داخلی ما است. اگر چه اسرائیل توانایی حمله به ایران را ندارد و آمریکا نیز به دلیل مشکلاتی که در منطقه به آن دچار شده، نیازمند سیاست منطقه‌ای جمهوری اسلامی است تا از باتلاق منطقه‌ای خارج شود. با این وجود نباید تحرکات منطقه‌ای آمریکا، انگلیس و اسرائیل را نادیده گرفت. بنابراین انسجام داخلی تنها را پیروزی ما در برابر تهدیدات و تحریم‌ها است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet