عید سعید فطر
1389/05/29 16:59:00
سرویس فرهنگی
محمدقیوم دهقانی:

ایرانشهر به موزه تخصصی نیاز دارد

**نماینده مردم ایرانشهر، سرباز و دلگان در مجلس شورای اسلامی در نامه‌ای سرگشاده به رئیس سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری از نبود موزه در حوزه‌انتخابیه‌اش اظهار نارضایتی کرد و خواستار تصمیم‌گیری دراین‌باره شد.

 «محمدقیوم دهقانی» دبیر کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با نشریه مندیل در این‌باره تأکید کرد: با وجود قرار داشتن تپه‌های باستانی بمپور و قدمت تاریخی بلوچستان هیچ موزه‌ای برای معرفی تاریخ و فرهنگ منطقه جنوب شرق ایران در ایرانشهر، سرباز و دلگان فعال نیست و این در حالی است که طبق برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ملزم به توسعه فضاهای موزه‌ای کشور بوده است.

وی با اشاره به بودجه تخصیص یافته به شهرستان ایرانشهر در زمینه میراث‌فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری نیز اظهار گله‌مندی کرد و گفت: بودجه اختصاص داده شده به موضوع میراث‌فرهنگی، ‌صنایع‌دستی و گردشگری ایرانشهر حدود 20 میلیون تومان است که این رقم حتی کفاف پرداخت حقوق کارکنان میراث‌فرهنگی را نمی‌دهد.

این نماینده مجلس شورای اسلامی همچنین به نبود موزه مردم‌شناسی در ایرانشهر و همین‌طور جنوب استان سیستان و بلوچستان اشاره کرد و افزود: موزه مردم‌شناسی علاوه بر ایجاد جاذبه‌های توریستی به معرفی آداب و رسوم مردمان جنوب‌شرق ایران کمک می‌کند که در این زمینه نیز سازمان میراث‌فرهنگی هیچ اقدامی نکرده است.

نماینده مردم ایرانشهر، سرباز، دلگان و بخش‌های بمپور، فنوج، بنت و لاشار به فقدان وجود موزه جانوری منطقه نیز اشاره کرد که این منطقه از نظر گونه‌های مختلف جانوری و گیاهی نمونه‌های منحصر به فردی دارد اما هیچ تلاشی از سوی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری برای ترغیب دستگاه‌هایی نظیر سازمان حفاظت از محیط‌زیست یا وزارت جهادکشاورزی برای راه‌اندازی موزه‌های تخصصی انجام نگرفته است.

دهقانی تأکید کرد که به هیچ عنوان از بودجه‌های اختصاص داده شده به سه محور میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری ایرانشهر و منطقه بلوچستان راضی نبوده و بارها این موضوع را به مسئولان سازمان یاد شده تذکر داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet