شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/29 17:09:00
سرویس اقتصادی
رضا عبداللهی:

مشکل نقدینگی واحدهای تولیدی را باید حل کرد

**"رضا عبداللهی" نماینده مردم ماهنشان و رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی دیدگاه خود را درباره مشکلات واحدهای تولیدی و مسئله نقدینگی، طی یادداشتی در نشریه مردم‌نو بیان کرده که متن آن در پی می‌آید:

متأسفانه نبود نقدینگی، واحدهای تولیدی و صنعتی استان زنجان را با مشکل مواجه کرده است. بانک‌ها نیز به دلیل پرداخت نشدن مطالبات خود، در پرداخت تسهیلات به واحدهای تولیدی، صنعتی و صادراتی با مشکل مواجه‌ هستند.

استمهال بدهی بانک‌ها تنها مسکنی است که در مقطعی به واحدهای تولیدی و صنعتی تزریق می‌شود، اما بانک‌ها هم باید باعمل به تعهدات خود و تعامل هرچه بیشتر با صاحبان واحدهای تولیدی و صنعتی که سرمایه ملی محسوب می‌شوند، این واحدها را به تولید برسانند.

بر اساس آمار، معوقه‌های بانکی استان زنجان دو هزار میلیارد ریال است درحالی که نرم معوقه‌های بانکی در جهان 5/3 تا پنج درصد است و این نرم در استان زنجان 12درصد است.

از طرفی هم‌اکنون شاهد فشار بانک‌های عامل برای وصول مطالباتشان هستیم، اما ثابت بودن نرخ ارز عملاً بر صادرکنندگان فشار می‌آورد و متأسفانه عدم ریسک پذیری بانک‌ها نیز باعث افزوده شدن این فشارها می‌شود.

متأسفانه عملکرد بانک‌ها در زمینه تخصیص اعتبارات توسط بانک‌ها به واحدهای تولیدی نامطلوب است در حالی‌که بانک‌ها باید به واسطه عمل نکردن به تعهداتشان جریمه شوند.

بنابراین بنده عدم فشار بیش از حد به تولیدکنندگان را خواستارم، چون اگر قرار باشد بانک‌ها به واحدهای تولیدی فشار بیاورند، واحدهای بزرگ هم منابع مالی خود را به خارج از استان انتقال خواهند داد که امیدوارم بانک‌ها با عدم فشار بیش از حد بر واحدهای تولیدی، آنها را از شور و شوق نیندازند.

همچنین پایین بودن سقف تسهیلات پرداختی از سوی بانک‌ها در استان، اخذ وثایق ملکی از تولیدکنندگان جوان و همچنین عدم روان‌سازی مسیر پرداخت تسهیلات، از جمله مشکلات مهم واحدهای تولیدی استان است.

 نظام بانکی باید به گونه‌ای عمل کند تا بتواند مشکلات تأمین نقدینگی در مراکز تولیدی را حل کند تا تولیدکنندگان در برابر واردات بی‌رویه توان رقابت داشته باشند. بانک‌ها نباید به گونه‌ای عمل کنند که تولیدکنندگان تصور کنند بزرگترین مشکل تولیدکنندگان همکاری نکردن بانک‌ها و مؤسسات اعتباری در تأمین سرمایه مورد نیاز برای گسترش تولید است زیرا حمایت واقعی دولت از تولیدکنندگان واقعی و بخش خصوصی و صنایع مختلف علاوه بر کاهش قیمت تمام شده محصولات، سبب افزایش کیفیت محصولات تولیدی شده و رقیبی برای محصولات خارجی به شمار می‌رود.

البته به تازگی با تصمیم دولت و بانک مرکزی، اولویت اول سیستم بانکی تأمین نقدینگی واحدهای تولیدی و صنعتی است و 92 هزار میلیارد ریال برای اصلاح ساختار مالی بانک‌ها و رفع مشکلات مالی آنها به صورت ارزی به بانک‌ها اختصاص می‌یابد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet