روز مجلس
1389/05/29 17:33:00
سرویس سیاسی
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه:

دولت از ظرفیت بالای نمایندگان مجلس، استفاده نکرد

**نماینده اسلام‌آباد غرب و دالاهور در مجلس شورای اسلامی، بیشترین نقطه قوت دولت را سفرهای استانی اعلام کرد و نطقه ضعف عمده آن را هم تنظیم نامناسب رابطه‌اش با قوه مقننه عنوان کرد.

"حشمت‌الله فلاحت‌پیشه" در گفت وگو با خبرنگار خانه ملت، در ارزیابی از عملکرد قوه مجریه در سالی که گذشت درآستانه هفته دولت، گفت: من اعتقادم این است که نمی توان نگاه کلی و یکنواخت به عملکرد دولت داشت.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، ادامه داد: چون اولا حوزه‌های عمل دولت متفاوت بوده و در ثانی بر اساس شاخص‌ها هم اگر نگاه کنیم به هر حال نتایج متفاوتی به دست می‌آید.

وی با بیان اینکه من معتقدم در کل از لحاظ شاخص‌های قانون برنامه و احکام قانون برنامه که دولت باید به آن می رسید تاحدی زیادی نقص وجود دارد، به نمونه‌هایی اشاره کرد و گفت: مثلا در شاخص‌های بیکاری، جلب سرمایه، کاهش محرومیت و در مواردی از این نوع، ضعف‌هایی وجود دارد.

فلاحت‌پیشه با اظهار اینکه به نظر من بیشترین نقطه قوت دولت، مربوط به سفرهای استانی‌اش است، خاطرنشان کرد: در کل معتقدم دولت در سفرهای استانی خوب عمل کرده است.

وی افرود: بویژه در سفرهای استانی، مدیران استانی با نمایندگان مردم توانسته‌اند مکمل خوبی برای عمل در غالب سفرهای استانی باشند و به همان میزان، سفرهای استانی فرصت‌های خوبی بوجود آورده که می شود گفت از نقاط قوت دولت است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در ارزیابی از سیاست خارجی دولت در سال گذشته نیز گفت: من معتقدم در زمینه سیاست خارجی عملکرد دولت، جزئی از عملکرد نظام جمهوری اسلامی محسوب می شود.

وی در عین حال، افزود: هر چند که برخی موضع‌گیری‌ها و رفتارهای افراطی می توانست در سیاست خارجی شکل نگیرد تا بهانه ای برای تشدید اوضاع علیه ایران نباشد.

نماینده اسلام‌آباد غرب همچنین با اشاره به موضوع عزل و نصب‌ها در دولت، گفت: در این خصوص معتقدم هر چند ضعف‌های عزل و نصبی دولت نسبت به دوره گذشته یک مقدار کم شده، ولی باز هم وجود دارد و همین امر باعث شده که یک مقدار انتقادهایی به دولت وارد شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان در ادامه با اشاره به بحث‌های حاشیه‌‌ای که در دولت وجود دارد، خاطرنشان کرد: مشخصا یکسری حاشیه‌سازی‌هایی که دولت برای خودش درست کرده و یا افرادی از دولت برای قوه مجریه درست می‌کنند، هزینه‌های زائدی بود که خود دولتمردان به دولت تحمیل کردند.

وی در این راستا خاطرنشان کرد: افراد با یکسری موضع‌گیری‌هایی که اصلا ضرورتی نداشت باعث شدند که انتقادهایی متوجه دولت شده و افرادی از آن دور شوند.

عضو کمیسیون امنیت ملی در عین حال ضعف عمده دولت را عدم تنظیم مناسب رابطه‌اش با مجلس عنوان کرد و افزود: بالاخره در مجلس 211 نماینده درحمایت از احمدی‌نژاد در زمان انتخابات امضا کرده بودند و این تعداد امضا، نشان‌دهنده این بود که دولت می‌توانست از ظرفیت بالای نماینده‌ها استفاده کند که نکرد و عملا ما دیدیم که نوع رفتار تقابلی را در پیش گرفت و کم توجهی به قوانین نشان داد و مواردی از این نوع باعث شد که دولت فرصت‌های موجود در پارلمان را از دست بدهد.

نماینده اسلام‌آباد غرب در پایان برای رفع این ضعف و افزایش تعامل میان دو قوه مقننه و مجریه پیشنهاد داد که کمیته مشترکی میان دو قوه با اختیار لازم برای حل مشکلات تشکیل شود.

عضو فراکسیون اصولگرایان با اعلام اینکه الان هم مجلس و هم دولت در معرض اتهام عدم کارآمدی هستند و این اتهام به هر دو قوه وارد است، افزود: بنابراین لازم است دو قوه که اصولگرا هم هستند بتوانند اختلافاتشان را حل کنند.

وی خاطرنشان کرد: در غیر این صورت ضعف کارآمدی باعث می‌شود که هر دو قوه زیر سئوال بروند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet