هدر موبایل
1389/05/29 17:20:00
سرویس سیاسی
انوشیروان محسنی‌بندپی:

آمریکا از زمان تولد جمهوری اسلامی، در حال تحریم ایران است

**با وجود اینکه بیانیه تهران از سوی سه کشور ایران، ترکیه و برزیل درباره تبادل سوخت هسته‌ای کشورمان به امضا رسید و بسیاری از شبهات و پرسش‌های بی‌پاسخ غرب و آمریکا را درباره احتمال فعالیت‌های تسلحیاتی ایران در زمینه هسته‌ای پاسخ گفت با این وجود آمریکا این حُسن نیت را نپذیرفت و بی‌وقفه برای تصویب تحریم‌ها در شورای امنیت سازمان ملل تلاش کرد. " انوشیروان محسنس‌بندپی" نماینده مردم نوشهر و چالوس دیدگاه خود را درباره سنگ‌اندازی‌های غرب در امور ایران، طی یادداشتی در نشریه وارش بیان کرده که متن آن چنین است:

قطعنامه 1929 در حالی از سوی شورای امنیت سازمان ملل به تصویب رسید که چند هفته پیش از آن جمهوری اسلامی ایران برای نشان دادن سالم و صلح‌آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای خود بیانیه تهران را با حضور ترکیه و برزیل امضا کرد.

با این وجود هیلاری کلینتون وزیر امور خارجه آمریکا تمام تلاش خود را برای به تصویب رساندن چهارمین قطعنامه حاوی تحریم‌های علیه ایران انجام داد. آمریکا حتی به این مسئله بسنده نکرد و در برنامه‌ای جداگانه تحریم‌هایی را که در پیش‌نویس قطعنامه وجود داشت اما با مخالفت روسیه و بخصوص چین حذف شده بود، در مجلس به تصویب رساند و مدت کوتاهی پس از اتحادیه اروپا نیز این سناریو را تکرار کرد.

این در حالی است که باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا در نامه‌ای محرمانه به کشورهای ترکیه و برزیل اعلام رضایت کرده بود که اگر با ایران بر سر تبادل سوخت و خروج اورانیوم کمتر غنی شده ایران از خاک این کشور به توافق برسند، اجازه نمی‌دهد قطعنامه چهارم علیه ایران تصویب شود اما این اتفاق نیفتاد و دو کشور ترکیه و برزیل در اعتراض به این رفتار غیردیپلماتیک به قطعنامه رأی منفی دادند.

دولت برزیل اگر چه پس از تصویب تحریم‌های جدید علیه ایران اعتراض کمتری کرد اما با انتشار نامه محرمانه اوباما مبنی بر رضایت دولت آمریکا برای توافق تهران آبرو و دوگانگی رفتاری کاخ سفید را به حراج گذاشت و به باد انتقاد گرفت. تنها بهانه کاخ سفید و عموماً غرب این بود که زمانی که ما بر اساس توافق وین تمایل به تبادل سوخت در خاک ترکیه داشتیم ایران تنها 1200 کیلو اورانیوم غنی‌شده داشت که قرار بود به ازای تأمین سوخت رآکتور تهران همین مقدار معاوضه شود اما در زمان توافق بیانیه تهران که تقریباً 9 ماه از توافق وین می‌گذشت ایران بیش از 2 هزار کیلو گرم اورانیوم غنی شده در اختیار داشت. با این اوصاف تحریم‌ها علیه ایران به تصویب رسید و آمریکا با فشار بر کشورهای دیگر در منطقه خاورمیانه و جهان از همه دولت‌ها خواست که روابط اقتصادی خود را با ایران یا قطع کنند یا اینکه به حداقل ممکن برسانند.

در این میان برخی از کشورها در این باره با واشنگتن هم‌آوا شدند مثل اروپایی‌ها و کانادا، برخی نیز تنها به تحریم‌های شورای امنیت بسنده کردند مثل ژاپن و دیگر کشورهای هم‌پیمان اما تا حدودی زاویه‌دار با آمریکا و برخی نیز اهمیتی به اینگونه تصمیم‌های بین‌المللی نگذاشتند زیرا منافع اقتصادی خود را در خطر می‌دیدند.

حال سؤال این است که آیا تحریم‌ها از کارآمدی مؤثری برخوردار هستند و در این صورت ایران باید چه راهکاری برای آن بیندیشد. اگر چه پاسخ گفتن به این پرسش‌ها آسان نیست اما به هرجهت نمی‌توان گفت که تحریم‌ها هیچ تأثیری بر اقتصاد ایران نخواهد گذاشت چون به هر حال یک سری از امکاناتی که ما می‌توانستیم وارد کنیم پس از تصویب تحریم‌ها از دست ما خارج شده است بنابراین نمی‌توانیم بگوییم هیچ‌گونه تأثیری نخواهد داشت. بخصوص که آمریکایی‌ها سعی کرده‌اند تحریم‌ها را بر اساس شرایط موجود در ایران طراحی کنند اما با این وجود نباید ناامیدانه به مسائل نگاه کرد.

آمریکا از زمان تولد جمهوری اسلامی ایران در حال تحریم ایران است. این تحریم‌ها در تمامی زمینه‌ها وجود داشته و ایران نسبت به همه آنها امتحان خود را پس داده است. بنابراین غرب نیز باید بداند که نباید آزموده را دوباره بیازماید زیرا ایران به هر جهت راه خود را پیدا می‌کند. ایران از یک سو می‌تواند رابطه خود را با کشورهای متحد و همسو افزایش دهد و بسیاری از مایحتاجش را از این طریق تأمین کند. از سوی دیگر می‌تواند به یارگیری‌های جدید در منطقه و جهان ادامه دهد اما مهمترین مسئله این است که با بازنگری به توانایی‌های درونی خود به شکوفایی خودکفایی برسد.

در حال حاضر نه تنها بسیاری از طرح‌های داخلی ایران از طریق سرمایه‌گذاری داخلی مهندسی می‌شود بلکه توان بالقوه و بالفعل متخصصان داخلی ایران به قدری افزایش پیدا کرده است که در کشورهای خارجی سرمایه‌گذاری می‌کند و این سرمایه‌گذاری تا به حال جواب داده است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet