هدر موبایل
1389/05/30 07:59:00
سرویس فرهنگی

اهدای 770 برگ سند دوره مشروطیت در کردستان به کتابخانه مجلس

**"ندا شه‌ماری" مسئول واحد فراهم آوری مرکز اسناد مجلس شورای اسلامی گفت: اخیراً ‌یک مجموعه اسناد ‌در ۷۷۰ برگ به کتابخانه مجلس اهدا شده است،‌ این اسناد در نگاه نخست از چند جهت برای ما قالب اهمیت هستند.

وی با بیان این مطلب که این مجموعه توسط جناب آقای شکوهی به مرکز اسناد کتابخانه اهدا شده است،‌ در اشاره به اهمیت اسناد گفت:‌ نخست اینکه اسناد متعلق به دوره مشروطیت در کردستان است. در کردستان با توجه به شرایط  اقلیمی و بافت جمعیتی و ایالتی، دیوان‌سالاری ضعیفی حاکم بوده و اسناد را به مانند یزد و اصفهان که دیوان سالاری ثبات بیشتری دارد، ‌نگهداری نمی کردند در نتیجه اسناد کمی از این مناطق به جا مانده است.

شه‌ماری تصریح کرد:‌ بازیابی 770 برگ سند از دوره تاریخی معاصر کشورمان که برای پژ‍وهشگران محققین و حتی کسانی که به تاریخ علاقه‌مند هستند اهمیت بسیار دارد، ‌ما نیز این اسناد را  ذی‌قیمت تشخصی داده و اسناد را بازیابی و شناسایی کردیم.

وی با بیان این مطلب که اسناد عمدتاً مربوط به سال‌های 1262تا 1327 هجری قمری است،‌گفت: ‌این اسناد شامل نامه ها و عریضه هایی به اشخاص مختلف مانند رکن‌الدوله، ‌عمادالدوله حاکم کرمانشاه، معیرالممالک، میرزا محمدرضا وزیر کردستان و... هستند.

شه‌ماری افزود:‌ هم چنین در خصوص موضوعاتی هم چون ایلات و عشایر کردستان و مسائل مرزی که سر حد ایران و عثمانی بین ایلات و عشایر به وجود آمده،‌ سر حد مریوان، ‌مالیات‌های گزافی که از مردم این منطقه گرفته می‌شده است، صورت قبوضات جو و گندم اهالی که به دولت تحویل می‌دادند، نامه مستشارالدوله به ظفرالسلطنه، ‌مشکلاتی که در کردستان و موضوعاتی که دولت در جهت رتق و فتق آن جا پیگیری کرده است، از این دست اسناد است.

مدیر فراهم آوری مرکز اسناد تصریح کرد:‌ بخش دوم اسناد مربوط به سال‌های بعد از تشکیل مجلس شورای ملی است به ویژ‍ه سال های 1327 تا 1333 هجری قمری است و بیشتر یادداشت‌ها و نوشته‌های علی اکبر وقایع نگار از اوضاع شهر کردستان در زمان مشروطیت است.

وی افزود:‌ هم چنین اعلامیه‌ای به امضاء محمدعلی شاه قاجاردرباره مشروطیت، ‌دفترچه‌ای شامل دستورالعمل یکساله کردستان و... نیز در این مجموعه به چشم می‌خورد.

شه‌ماری با بیان این مطلب که این مجموعه اسناد  بازیابی شده‌اند، گفت:‌‌ این اسناد هم اکنون در حال سازماندهی و جاگیری در مخزن اسناد است، ما چند مجموعه دیگر از کردستان را خریداری کردیم،‌ هم چنین چند مجموعه اهدایی دیگر نیز داریم،‌ منتظریم این مجموعه کامل شود، چون همه عمدتاً‌ مربوط به یک دوره تاریخی است.

وی در پایان گفت:‌برخی از این اسناد از سوی یکی از محققان گزینش خواهد شد تا در مجموعه کتابی منتشر شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet