خبرگزاری خانه ملت

شهادت حضرت فاطمه زهرا سلام الله علیها
1389/05/29 12:32:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
خباز:

با مشخص شدن جایگاه احزاب درجامعه، نشاط سیاسی برقرار می‌گردد

**محمدرضا خباز با تاکید بر این‌که با پایان یافتن حزب‌گریزی در جامعه و مشخص شدن جایگاه احزاب نشاط سیاسی برقرار می‌گردد، اظهار کرد: نشاط سیاسی چیزی نیست که به جامعه تزریق شود، باید زمینه‌های ایجاد آن را در کشور فراهم کرد.

عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام(ره) مجلس، در گفت‌وگو با ایسنا، یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های یک زندگی موفقیت‌آمیز را همراه بودن زندگی با نشاط دانست و گفت: با حاکم بودن نشاط در جامعه و به حداقل رسیدن دغدغه‌ها دیگر جامعه نسبت به آینده خود از دغدغه‌ی کمتری برخوردار بوده و به نوعی بانشاط می‌شود. البته نشاط دارای انواع و اقسامی همچون نشاط اقتصادی، بهداشتی و سیاسی است.

وی در توضیح معنای نشاط سیاسی، گفت: نشاط سیاسی بدان معناست که مردم احساس کنند در آینده و سرنوشت کشور دخیل هستند و حرف نهایی را می‌زنند. هم‌چنین دولتمردان از سوی مردم حکومت می‌کنند و به عنوان وکلای مردم در کشور به مردم خدمت می‌کنند. در این شرایط است که می‌توان گفت در جامعه نشاط سیاسی وجود دارد.

نماینده‌ی مردم کاشمر در خانه‌ ملت، حزب را به عنوان ابزار ایجاد نشاط سیاسی در جامعه برشمرد و توضیح داد: اگر احزاب در کشور رونق پیدا کند، نخبگان کشور به عنوان علاقه‌مندان به فعالیت‌های سیاسی در احزاب حضور پیدا کنند و در اداره‌ کشور نقش داشته باشند، آن‌گاه تاثیر بسیار مهمی در به وجود آمدن نشاط سیاسی در جامعه خواهند داشت.

خباز در ادامه یادآور شد: اگر دولتمردان به احزاب به چشم یک بنگاه سیاسی نگاه کنند، هم‌چنین تلاش کنند که احزاب سیاسی مورد قبول نظام و در چارچوب نظام فعال بوده و گسترش پیدا کنند، آن‌گاه نشاط سیاسی تحقق پیدا خواهد کرد.

این عضو شورای مرکزی فراکسیون خط امام(ره) مجلس، با تاکید بر این‌که ایجاد نشاط سیاسی از طریق جمعیت‌ها، گروه‌ها و به ویژه احزاب سیاسی محقق خواهد شد، گفت: این جمعیت‌ها و گروه‌ها و هم‌چنین احزاب سیاسی جمعی از مردم و نخبگان را دور خود جمع می‌کنند و با انجام کارهای کارشناسی نقطه‌نظرات‌شان را به حاکمان ارایه می‌دهند تا حاکمان علاوه بر توجه به این نقطه‌نظرات، انتقادات آنها را مورد توجه قرار دهند. با این اوصاف با مشخص شدن جایگاه احزاب و پایان یافتن حزب‌ستیزی و حزب‌گریزی در کشور شاهد محقق شدن نشاط سیاسی در جامعه خواهیم بود.

وی وظیفه‌ی مسوولان را میدان دادن به احزاب، جمعیت‌ها و گروه‌های سیاسی برای ایجاد نشاط سیاسی در جامعه برشمرد و در توضیح وظیفه‌ی مطبوعات نیز، گفت: در صورتی که به احزاب اجازه‌ی میدان‌داری داده شود آن‌گاه فعالیت آنها در کنار رسانه‌ها معنای واقعی خود را پیدا کرده و از شفافیت بیشتری برخوردار خواهد بود.

نماینده‌ مردم کاشمر در خانه‌ی ملت، رکن چهارم دموکراسی را مطبوعات دانست و گفت: مطبوعات ابزار حزبی برای احزاب بشمار می‌آیند. بدان معنا که هر حزبی با داشتن ارگانی برای خود تلاش می‌کند علاوه بر بیان نقطه‌نظراتش اطلاع‌رسانی و آموزش زیرمجموعه‌ی خود را از این طریق فراهم نماید که این رویکرد اهداف آنها را در نهایت محقق می‌سازد.

خباز در پایان گفت: در حال حاضر مطبوعات در کشور گرایش به نیروهای اصلاح‌طلب و اصولگرا دارند، یعنی عملا روزنامه‌ها و نشریات بین دو طیف تقسیم شده‌اند که با اجازه‌ی فعالیت بیشتر به آنها اطلاع‌رسانی شفاف و ایجاد نشاط سیاسی در جامعه را شاهد خواهیم بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet