هدر موبایل
1389/05/29 13:47:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نماینده آبادان:

برای اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها، میزان و زمان واریز یارانه‌های نقدی هنوز مشخص نیست

**نماینده مردم آبادان در مجلس گفت: سیر صعودی قیمت‌ها در حالی که یارانه‌ها هنوز حذف نشده با سیاست‌های دولت در این زمینه تناقض جدی دارد.

عبدالله کعبی در گفت‌وگو با ایسنا، با بیان این مطلب افزود: به همین دلیل رهاسازی یکباره قیمت‌ها در نیمه دوم سال جاری و بعد پرداخت مبلغی به عنوان یارانه نقدی، قطعا جامعه را دچار مشکلات جدی می‌کند.

وی خاطرنشان کرد: دولت اعلام می‌کند در زمینه ذخیره کالاهای اساسی و کنترل تورم پیش‌بینی‌های لازم را انجام داده است اما شاهدیم هنوز که یارانه کالاهای اساسی حذف نشده قیمت‌ها افزایش یافته و در حال حاضر قیمت همه اقلام سیر صعودی پیدا کرده است.

کعبی با بیان این‌که نحوه محاسبه نرخ تورم که آن را 9 تا 10 اعلام می‌کنند دارای ابهام است، خاطرنشان کرد: آنچه من در اقلامی که خرید می‌کنم شاهد هستم حداقل تورمی بیش از 15 تا 20 درصد می‌باشد، اما دولت به طور مرتب تورم 9 درصد را اعلام می‌کند. البته شاید در کالایی که نیاز عمومی مردم نیست تورم 9 درصد باشد.

نماینده مردم آبادان در خانه ملت با تاکید بر این‌که ما کنترلی بر بازار نداریم، تصریح کرد: در واقع هیچ ابزاری برای کنترل بازار به جز واردات وجود ندارد، به همین علت رهاسازی یکباره قیمت‌ها با توجه به تحریم‌ها کشور و واردات کالاهای فاقد کیفیت چینی جامعه را با مشکل جدی مواجه می‌کند.

کعبی با بیان این‌که در 6 ماهه دوم امسال یارانه تمام کالاها حذف می‌شود، افزود: از آنجا که تاثیر قیمت‌ها بر کالاها به صورت زنجیره‌ای به هم مرتبط است وقتی قیمت‌ حامل‌های انژری و حمل و نقل افزایش یابد، بر قیمت تمام کالاهای تولیدی اثر گذاشته و هیچ کالایی در کشور نمی‌ماند که متاثر از قیمت حامل‌های انرژی نباشد.

وی در ادامه با بیان این‌که با حذف یارانه کالاها، آرد هم به قیمت واقعی عرضه می‌شود، اظهار داشت: از طرفی قیمت نان هم افزایش می‌یابد و قیمت نان تنها به آرد بستگی ندارد، بلکه قیمت آب، برق و گاز آن هم آزاد می‌شود. در نتیجه همه این موارد باید حساب شود تا قیمت تمام شده نان برای مصرف کننده مشخص گردد. هم‌چنین یارانه پرداختی دولت بابت نان نیز تعیین شود.

نماینده مردم آبادان در مجلس با اشاره به این‌که میزان یارانه‌های نقدی پرداختی به هر فرد و زمان واریز یارانه‌ها هنوز مشخص نیست، خاطرنشان کرد: قطعا اگر مبلغی را به صورت یکسان به همه مردم پرداخت کنند یک بی‌عدالتی به مردم استان‌های گرمسیر است که هم در بحث انرژی و هم در زمینه‌های دیگر مثل بهداشت و درمان، خدمات رسانی و کیفیت آب و هوا با مشکلات جدی مواجه هستند.

کعبی توضیح داد: پرداخت یارانه نقدی یکسان به مردم استان‌های خوش آب و هوا و مردم استان‌های گرمسیر بی‌عدالتی است و فکر می‌کنم عدالت این است که هر کس را با امکانات موجود در منطقه‌اش بررسی کنند و بحث نمایندگان با دولتمردان نیز همین موضوع است. زیرا اگر رهاسازی قیمت‌ها اتفاق افتد شاید فردی در یک استان غربی نیاز به کولر برای خودرو خود (به جز منزل و محل کار) نداشته باشد، اما در خوزستان با گرمای بالای 55 درجه هم وضعیت چنین نیست؛ به همین علت اگر آنچه در حال حاضر مطرح است که پرداختی‌ها یکسان باشد انجام شود از عدالت به دور است و قطعا ما پیگیر این قضیه خواهیم بود.

نماینده مردم آبادان در خانه ملت با بیان این‌که در قانون درباره قیمت حامل‌های انرژی در استان‌های گرمسیری پیش‌بینی‌هایی کردیم، افزود: برای مثال انرژی که از سدهای خوزستان تامین می‌شود باید به قیمتی کمتر به مردم استان داده شود و آبی که از رودهای استان استحصال می‌شود هم همین طور و این موارد باید به طور جدی محاسبه و بعد قیمت تعیین گردد. هم‌چنین یارانه‌ پرداختی متناسب با این شرایط باشد.

کعبی با بیان این‌که به نظر می‌رسد دولت هنوز هم اطلاعات و آمار دقیقی از خانوارهایی که بخواهد به آنها یارانه پرداخت کند ندارد، خاطرنشان کرد: بیشتر مردم به علت حدس و گمان‌هایی اسامی املاک و میزان درآمدشان را به درستی اعلام نکردند و به همین علت فکر می کنم دولت با مشکلات جدی مواجه است، لذا امیدواریم این قانون به گونه‌ای اجرا شود که مردم کمترین آسیب را ببینند.

وی هم‌چنین در زمینه نحوه افزایش قیمت حامل‌های انرژی تصریح کرد: در ابتدا قرار بود این افزایش قیمت در پنج مرحله و با شیب ملایم انجام شود اما در ظاهر دولت می‌خواهد به یکباره قیمت‌ها را در نیمه دوم امسال رهاسازی کند که به نظر من کار سختی است و این موضوع یکی از بحث‌های جدی مجلس شورای اسلامی با دولت بود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet