ایام محرم 1398
1389/05/30 11:36:00
سرویس اقتصادی
جلالیان:

پروژه‌های اجرا نشدنی نباید کلنگ‌زنی شود

**عسگر جلالیان نماینده مردم دیر، کنگان و جم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با هفته نامه نصیر بوشهر به مسائل روز کشور و پیگیری‌ها در حوزه انتخابی خود پرداخت که آن را می خوانید.
 اولین بحث‌هایی که بعد از تعطیلات در کمیسیون انرژی به آن‌ها پرداخته شد چه مواردی بود؟

وزیر نفت در کمیسیون حضور پیدا کرد و گزارشی از خط لوله صلح و قرارداد فروش گاز به ترکیه و پاکستان  ارائه داد. کمیته‌ای نیز در کمیسیون انرژی تشکیل شده که قرار است قراردادها را بررسی کند تا جایی در قراردادها به خاطر منافع سیاسی، منافع ملی مردم نادیده گرفته نشده باشد. در این جلسه رئیس شرکت ملی گاز نیز حضور داشت.

 نظر شما در مورد این که مجلس بعد از منعقد شدن و نهایی شدن قراردادها در جریان قراردادهای شرکت نفت قرار می‌گیرد چیست؟

طبق اصل 44 قانون اساسی دولت موظف است در خصوص تمام معاهدات بین‌المللی با تأیید مجلس اقدام کند اما متأسفانه چه این دولت و چه دولت‌های قبلی چنان که باید، عمل نکرده‌اند و هر کدام به نوعی از عمل به این قانون شانه خالی کرده‌اند. مجلس تمام تلاش و توان خود را بر روی این قضیه متمرکز کرده است که در بده بستان‌های سیاسی، منافع ملی زیر سؤال نرود و یا در این قراردادها خلاف قانون اساسی عمل نشود. در خصوص دو قرارداد اخیر نیز یک نماینده از کمیسیون مأمور شده است و در جریان قراردادها قرار گرفته است اما اینکه دولت برای اخذ مجور رسمی از مجلس پیش از بستن قرارداد اقدام کرده باشد، چنین اتفاقی نیفتاده است.

 توضیح دولت برای در جریان قرار ندادن مجلس در خصوص قراردادها چیست؟

توجیهی که آورده شده این است که در قرارداد فروش گاز به پاکستان و ترکیه، طرف قرارداد دولت نبوده است که مشمول این قانون شود، بلکه یک شرکت بوده است که همان شرکت ملی گاز است و چون قانون تصریح کرده اگر دولت طرف قرارداد باشد باید مجوز بگیرد، وزیر استدلال کرده است که در این‌ قراردادهای دولت طرف قرارداد نبوده و بنابراین نیازی به در جریان قرار دادن مجلس نبوده است که این استدلال برای کمیسیون قابل قبول نبوده و ما آن را رد می‌کنیم.

نظر شما در خصوص حجم کلنگ‌زنی‌هایی که هر ساله در هفته دولت اتفاق می‌افتد، با وجود کمبود اعتبار و مشکلاتی که طرح‌های مختلف دچارش هستند، چیست؟

وقتی پروژه‌ای کلنگ‌زنی می‌شود، در مردم توقع ایجاد می‌شود که اگر پروژه عملی نشود باعث ایجاد بدبینی خواهد شد. این بدبینی متوجه استاندار، نماینده یا مدیر مربوطه نمی‌شود بلکه مردم در این فرآیند به کل نظام بدبین خواهند شد. در واقع اگر مردم با بدقولی، خلف وعده و کارهای ناقص و برنامه‌های ناتمام مواجه شوند، مردم این قضیه را به پای کل نظام می‌نویسند و اگر هم کارها خوب پیش برود باز هم به پای کل نظام در نظر گرفته می‌شود. بنابراین به دلیل حساسیت این موضوع پروژه‌هایی که ردیف اعتبار ندارد و کار کارشناسی در مورد آن‌ها صورت نگرفته است به هیچ وجه صلاح نیست مطرح شده و رسانه‌ای شود. مردم متوجه این موضوع می‌شوند که کجاها صادقانه برخورد شده و کجاها هدف از افتتاح پروژه صرفاً خودنمایی است. بنابراین پروژه‌های نشدنی را نباید رسانه‌ای کرد و معتقدم در هفته دولت امسال باید بیش از پیش دقت به خرج داده شود. 


 آخرین پیگیری‌هایتان مربوط به حوزه انتخابی مربوط به چه مواردی است؟

ما همچنان به دنبال اجرایی شدن مصوبات سفرهای استانی هستیم و به جد پیگیر هستیم تا بودجه اختصاص داده شود تا طرح‌هایی که اجرایی نشده همه با هم در هفته دولت کلنگ‌زنی شود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet