روز مجلس
1389/05/30 11:39:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
تابش:

سفرهای استانی از نظر تعامل و ارتباط بیشتر مردم و مسوولان دولتی قابل تقدیر است

**دبیر فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی، با بیان این‌که سفرهای استانی از نظر تعامل و ارتباط بیشتر مردم و مسوولان دولتی قابل تقدیر است، در عین حال گفت که بهتر است این سفرها کم‌تعدادتر، اما پربارتر و سنجیده‌تر باشد تا نتایج این سفرها برای مردم ملموس‌تر شود.

محمدرضا تابش در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: سفرهای استانی از نظر این‌که تعامل و ارتباط بیشتری بین مردم و مسوولان دولتی برقرار کرده و این امر تا کل لایه‌های اجتماع اعم از شهری، روستایی، نخبگان و متخصصین نفوذ و رسوخ داشته، جای تقدیر و تشکر دارد. البته شاید با وسایل جدید و پیشرفت تکنولوژی می‌شد، بسیاری از این کارها به صورت ویدئو کنفرانس یا از راه دور انجام شود، اما نفس حضور مسوولان بین مردم آلامی بر دردهای آنهاست.

وی افزود: این‌که مردم ببینند گوش شنوایی هست و مسوولانشان خود را تافته‌ی جدابافته نمی‌بینند بسیار خوب است، اما از سوی دیگر گاهی تصمیماتی گرفته می‌شود که در تضاد با سیاست تمرکززدایی است که از دولت قبل شروع شده است.

نماینده اردکان ادامه داد: ما در راستای این سیاست وظایفی را به استان‌ها ارجاع داده‌ایم، اما یک ایراد سفرهای استانی این بود که در مورد برخی مسائلی که مسوولان استان می‌بایست درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کنند، دولت در آن موضوعات وارد می‌شد یا هیات دولت به جای شورای برنامه‌ریزی استان تصمیم می‌گرفت که در این صورت نه تنها تمرکززدایی بی‌معنی می‌شود، بلکه از وجهه‌ی دولت هم کاسته می‌شود.

نماینده‌ی مردم اردکان در خانه ملت ادامه داد: عیب دیگر برخی تصمیم‌گیری‌ها در سفرهای استانی این بود که مثلا شورای برنامه‌ریزی استان به تصمیمی می‌رسید و بودجه‌ای را به صورت تخصصی به برخی پروژه‌ها و طرح‌ها اختصاص می‌داد، اما وقتی هیات دولت در موضوعی وارد می‌شد به ملاحظه‌ی این‌که مصوبه‌ی هیات دولت است، بودجه‌ی مدنظر شورای برنامه‌ریزی در جایی دیگر صرف می‌شد و به سفر استانی اختصاص می‌یافت که در این‌جا گاهی تخصص ذبح می‌شد.

تابش هم‌چنین عدم اجرای برخی مصوبات مهم سفرهای استانی را از معایب دیگر این سفرها عنوان کرد و گفت: مثلا در کل کشور 2 هزار و 500 میلیارد تومان کسری اعتبار پروژه‌های ورزشی است که دولت درباره‌ی آن تصمیم‌گیری کرده یا 20 هزار میلیارد پروژه‌ی نیمه‌تمام وزارت راه و ترابری است که دولت در سفرهای استانی راجع به آن تصمیم گرفته است. امسال هم در پیوست بودجه، طرح و پروژه‌های عمرانی زیادی هست که عمدتا مربوط به سفرهای استانی است، اما بودجه‌ی ناقابلی برای آن گذاشته شده که اگر بنا باشد با این بودجه پروژه‌ها تمام شود ده‌ها سال به طول می‌انجامد.

دبیر فراکسیون خط امام (ره) مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: این عدم برآورد توقعات و انتظاراتی که به واسطه‌ی سفرهای استانی در مردم ایجاد شده، نوعی بی‌اعتمادی به وجود می‌آورد و این بی‌اعتمادی پاشنه آشیل سفرهای استانی است. لذا اگر می‌شد سفرهای استانی کم‌تعدادتر، اما پربارتر و سنجیده‌تر بود و وعده‌هایی که داده می‌شد صد در صد امکان عملی شدن داشت بسیار مطلوب بود.

وی افزود: ما امیدواریم دولت جنبه‌های مثبت سفرهای استانی را تقویت و جنبه‌های منفی آن را کم کند، تا انشاءالله شکاف بین ملت و دولت پر شود و از این بیشتر نشود؛ چرا که ما به پشتوانه‌ی مردم تصمیمات اساسی می‌گیریم، کارهای مهم را پیش می‌بریم و مقابل بدخواهان ملت ایستادگی و مقاومت می‌کنیم. اگر این اعتماد کم شود و پیوند مردم و حاکمیت تضعیف شود، نمی‌توانیم به اهدافی که داریم دست پیدا کنیم یا ایستادگی لازم را در مقابل جبهه‌ی استکبار جهانی - که نفس انقلاب اسلامی مغایر اهداف و سیاست‌های آنهاست - داشته باشیم.

تابش با بیان این‌که در صورت تقویت جنبه‌های مثبت سفرهای استانی و رفع جنبه‌های منفی، نتایج این سفرها پربارتر و برای مردم ملموس‌تر خواهد بود، گفت: ما باید پتانسیل و ظرفیت هر استانی را بدانیم و این یک خلاء است که برنامه‌ی آمایش سرزمین را انجام نداده‌ایم. گرچه اغلب استان‌ها سند توسعه‌ی استان را دارند، اما این خیلی مبنای تخصصی ندارد. ما باید ظرفیت و پتانسیل استان‌ها را مدنظر قرار دهیم و متناسب با سمت‌گیری توسعه در آن استان‌ها پروژه‌ها و طرح‌هایی را برای آن تعریف کنیم یا مجوزهایی را اعطا کنیم که در راستای برنامه‌ی عملی آمایش سرزمین و سند راهبردی توسعه‌ی استان باشد.

نماینده‌ی مردم اردکان در خانه ملت با تاکید بر این‌که در نظر گرفتن اعتبارات برای پروژه‌ها در سفرهای استانی باید مبتنی بر واقع‌بینی باشد، خاطرنشان کرد: اگر ما در هر سفر استانی 2 تا 5 مصوبه داشته باشیم، اما این مصوبات صد در صد علمی، منطقی و واقع‌بینانه باشد و قابلیت تحقق را داشته باشد، بهتر از این است که ده‌ها و صدها مصوبه داشته باشیم که عملیاتی نشود.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet