ایام محرم 1398
1389/05/30 12:10:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی مجلس:

بخش خصوصی انگیزه کافی برای ساخت نیروگاه ندارد

**نماینده استهبان و نی ریز در مجلس شورای اسلامی گفت:اگر ما بخواهیم مشکلات اشتغال در کشور حل شوند باید صنایعی پویا داشته باشیم و همه این ها در گرو توسعه زیر ساخت های تولید انرژی است که در حال حاضر به شدت دارای ضعف می‌باشد.

"محمد سقایی" در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت در خصوص  واگذاری نیروگاه های تولید برق به بخش خصوصی گفت: واگذاری سیستم انرژی برق از تولید به مصرف به بخش خصوصی مهمترین کاری است که می توان از طریق آن ضرر های کمتری در خصوص عدم تولید کافی برق به ویژه برای صنایع متحمل شویم.

وی تاکید کرد:موضوع واگذاری ها در اصل مترقی 44 قانون اساسی آمده است و با توجه به تاکیدات مقام معظم رهبری  کمیسیون انرژی و کمیسیون اصل 44 به صورت جدی به دنبال واگذاری نیروگاه ها به بخش خصوصی بوده و هستند.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی افزود:اگر مجموعه تولید تا مصرف برق به دست بخش خصوصی باشد در حالت اول رقابت سالم به وجود می آید  یعنی سرمایه گذار سعی می کند انرژی مطلوب و برق ارزان قیمت تولید کرده و نیروگاهی بزند که حداکثر راندمان را داشته باشد.

سقایی با اشاره به این که برخی از نیروگاه ها 40 تا حداکثر 55 درصد در حال تولید برق هستند گفت: اگر این نیروگاه ها به دست بخش خصوصی باشند سرمایه گذار منتظر اعتبار نمی ماند و این برایش به صرفه است که برق بیشتری تولید کند و فروش بیشتری نیز داشته باشد.

نماینده مردم نی ریز و استهبان در ادامه تصریح کرد:در تولید برق دولت به جای سرمایه گذاری باید تنها به تامین اعتبار بسنده کند و در این صورت شاهد رشد بسیار زیادی در این بخش خواهیم بود.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس تاکید کرد:این مسئله در قانون سال 89 نیز دیده شده است که باید حتی تسهیلات ارزی به پیمانکاران داده شود تا قطعات مورد نیاز برای توسعه شبکه و ساخت نیروگاه  را تامین نمایند.

وی با اشاره به انتقاداتی که در زمینه تسهیلات دهی بانک های مطرح می شود گفت:در این بخش بانک ها به سختی تسهیلات می دهند که باید راهکار تسهیل آن و در دولت پیدا شود.اگر ما بخواهیم  مشکلات اشتغال در کشور حل شوند باید صنایعی پویا داشته باشیم و همه این ها در گرو توسعه  زیر ساخت های تولید انرژی است که در حال حاضر به شدت  دارای  ضعف می باشند.

سقایی با تاکید بر این که بخش خصوصی برای ورود به ساخت نیروگاه انگیزه کافی ندارد و دولت هم اعتباری برای ساخت نیروگاه ها  نگذاشته است ادامه داد: عملا تولید انرژی برق در کشور به حداقل خود رسیده است.با این وضع طبیعی است که ما با بحران مواجه باشیم که برای عبور از این بخش راهی جز تولید نداریم.

وی خاطر نشان کرد:اگر علاوه بر تولید،توزیع وانتقال نیز به بخش خصوصی داده شود بسیار بهتر است و این در حالی است که در کشور معادل دو نیروگاه افت ولتاژ داریم.

سقایی ادامه داد: برای این افت ولتاژ اگر بخش خصوصی را فعال کنیم و از تولید به مصرف را به بخش خصوصی بسپاریم اولا استفاده از برق های غیر مجاز و غیر قانونی کاهش می یابد و یا به صفر می رسد و ثانیا اگر این اتفاق بیافتد هم تولید برق مدیریت می شود و هم ارزان تر به دست مصرف کننده می رسد.

این عضو کمیسیون انرژی مجلس اظهار امیدواری کرد که با تمهیدات وزارت نیرو چند سال آینده شاهد جهش تولید برق در کشور باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet