هدر موبایل
1389/05/30 12:36:00
سرویس اقتصادی
رئیس کمیسیون اقتصادی عنوان کرد:

افتتاح نیروگاه بوشهر گام بلندی برای توسعه اقتصادی

**رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به انتقال سوخت اتمی به داخل راکتور نیروگاه بوشهر، گفت:وارد شدن نیروگاه بوشهر به چرخه تولید انرژی، آغاز حرکتی نوین برای توسعه اقتصادی کشور خواهد بود.

"ارسلان فتحی پور" نماینده مردم کلیبر و هوراند ورئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، با استقبال از راه اندازی نیروگاه بوشهر به توانایی‌های ایران در زمینه تولید انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: آماده کردن زیرساخت‌های نیروگاه بوشهر و تامین سوخت اولیه آن، نشان از توانمندی نخبگان ما دارد و در آینده‌ای نزدیک باید شاهد تاثیر بسزای افتتاح این نیروگاه در اقتصاد کلان کشور باشیم.

نماینده مردم کلیبر و هوراند با تاکید بر اینکه غرب تابحال از هیچ حربه‌ای برای جلوگیری از افتتاح این نیروگاه نگذشته است، گفت: به رغم تلاش‌ها و تحریم‌های غرب کارشناسان داخلی ما در نهایت توانایی، این نیروگاه را راه اندازی کردند تا به همه ثابت کنند این تحریم‌ها و فشارها تاثیری بر حرکت رو به‌رشد کشور ما نخواهد داشت.

فتحی پور با بیان این نکته که شروع آزمایشی نیروگاه بوشهر به معنای پایان کار و آغاز بهره برداری از آن تلقی می‌شود، گفت: وارد شدن نیروگاه بوشهر و نیروگاه های اتمی دیگر به چرخه سوخت، موجب تولید انرژی پاک و ارزان برای ما خواهد شد که اهمیت اقتصادی این امر بر کسی پوشیده نیست و همه از فواید آن آگاه هستند.

رئیس کمیسیون اقتصادی همچنین افزود: موفقیت دانشمندان داخلی ما در رسیدن به انرژی اتمی با توجهات الهی بوده و به نظر من باید اینها را کمک‌های الهی دانست که نصیب کشور اسلامی ما می‌شوند و مردم ما را روزبروز در مسیر سربلندی و افتخار جلوتر می‌برند.

وی با اشاره به تاثیرات مهم تولید انرژی اتمی بر اقتصاد کشور، گفت: خودکفایی ایران در تولید انرژی اتمی نشان‌دهنده این است که ما قادر به تامین زیرساخت های تولید انرژی اتمی هستیم و این امر نیز نشان‌ می‌دهد که قدرت علمی متخصصان داخلی تا حد بالایی افزایش یافته است و دست آخر همه این‌ها از آغاز گامی بلند در توسعه اقتصادی ایران حکایت می‌کند.

فتحی پور در پایان با تاکید بر این که ذخایر نفت پایان پذیر هستند، گفت: باید برای داشتن انرژی پایدار به سمت افزایش تعداد نیروگاه های اتمی و بالا بردن میزان تولید انرژی از طریق آنها برویم، تا با این کار اقتصاد و امنیت کشور خود را نیز حفظ کنیم.

عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور نیروگاه بوشهر امروز با حضور علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و "سرگئی کریینکو" رئیس آژانس اتمی روسیه آغاز شد. انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بیانگر این است که نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت، تمامی آزمایش‌های انجام شده بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآکتور را طی یک سال گذشته پشت سر گذاشته است و هم اکنون آماده راه اندازی است .

 سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر در زمستان سال 1386 به این نیروگاه حمل شد که تا پیش از این در محفظه‌هایی ویژه در یک انبار مخصوص نگهداری می‌شد.

نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت اسمی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet