ایام محرم 1398
1389/05/30 12:37:00
سرویس اقتصادی
میگلی​نژاد:

بایددرخصوص قراردادهای نفتی در چارچوب قانون عمل ​شود

**نماینده مردم بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون انرژی با اشاره به حضور وزیر نفت در کمیسیون انرژی گفت: وزیر نفت به کمیسیون فراخوانده شد و در خصوص خط لوله‌ صلح که قرار است به وسیله آن از عسلویه به پاکستان و هندوستان، گاز منتقل شود توضیح ارائه داد.

غلامعلی میگلی‌نژاد در گفتگو با هفته نامه نصیر بوشهر تصریح کرد: درخصوص این قرارداد گزارش کاملی از وزیر نفت و معاونش مهندس اوجی، مدیرعامل شرکت ملی گاز دریافت شد و به سؤالات و شبهاتی که تعدادی از اعضای کمیسیون نسبت به مفاد قرارداد داشتند نیز پاسخ داده شد.

میگلی‌نژاد در خصوص واکنش کمیسیون به قرارداد خط لوله صلح و فراخواندن وزیر به کمیسیون گفت: چند تن از نمایند‌ه‌ها اظهار کردند که کمیسیون در جریان جزئیات قراردادها قرار نگرفته است و نباید بدون هماهنگی با مجلس قراردادی امضا شود و مجلس باید از مفاد قراردادهای نفتی باخبر باشد.

وی افزود: از نظر دولت این قرارداد که ایران در آن فروشنده گاز است قرارداد مناسبی است. البته این قرارداد 25 سال پیش با پاکستان بسته شد و طی آن قرار بود تا 25 سال به پاکستان در مرز این کشور گاز تحویل دهیم که درخصوص سوابق این قرارداد نیز نژادحسینیان در کمیسیون حاضر شد و توضیحاتی درباره آن ارائه کرد.

میگلی‌نژاد همچنین از حضور نماینده بانک مرکزی در کمیسیون خبر داد و گفت: نماینده بانک مرکزی با حضور در کمیسیون در خصوص صندوق توسعه ملی توضیحاتی ارائه داد که قرار است در بخش صنعت از آن استفاده شود. درخصوص این صندوق نیز گزارشی درخصوص نحوه تخصیص اعتبارات این صندوق به بخش‌های مختلف به اعضای کمیسیون انرژی توضیحاتی ارائه شد.

غلامعلی میگلی‌نژاد عضو کمیسیون انرژی درخصوص عدم‌ در جریان قرار گرفتن مجلس در خصوص قراردادهای وزارت نفت گفت:‌ عدم داشتن اساسنامه شرکت ملی نفت است که باعث می‌شود این شرکت خودش را ملزم به آن نمی‌بیند که در چارچوب قانون عمل کند.

وی تصریح کرد: از آنجایی که بعد از گذشتن مدت زیادی از زمانی که دولت باید این اساسنامه را تحویل می‌داد، به علت این تعلل مجلس خودش دست به کار شده و کمیسیون رأساً دارد تدوین اساسنامه را انجام می‌دهد تا این هماهنگی بین وزارت نفت و مجلس ایجاد شده و در خصوص قراردادها در چارچوب قانون عمل شود.

میگلی‌نژاد در‌خصوص ورود مستقیم مجلس برای ابلاغ قوانین نیز گفت: این موضوع هیچ منافاتی با قانون ندارد. قوانین یا به شکل لایحه از طرف دولت ارائه شده یا به شکل طرح توسط نماینده‌ها ارائه می‌شود که براساس آیین‌نامه داخلی مجلس، جاهایی که مجلس ببیند دولت رغبتی به ارائه پیشنهادات مجلس به شکل لایحه را ندارد و نماینده‌ها نیز ضرورت تصویب قانونی را احساس کنند، خودشان اقدام به تصویب قانون می‌کنند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به فراخوانده شدن وزیر نیرو به مجلس نیز گفت: مهمترین موضوعی که وزارت نیرو با وجود همه کاستی‌ها پشت‌سر گذاشته است، مسئله کمبود برق است که توانست تابستان امسال را که از گرم‌ترین تابستان‌ها نسبت به سال‌های اخیر بود مدیریت کند.

غلامعلی میگلی‌نژاد خاطرنشان کرد: با مدیریت خوب وزارت نیرو امسال میزان خاموشی‌ها کاهش پیدا کرد و به خصوص در مورد بخش خانگی شاهد خاموشی‌های کمتری بودیم و بیشتر خاموشی‌ها مربوط به بخش صنعت بود.

وی افزود: انتظار می‌رود وزارت نیرو با راه‌اندازی نیروگاه‌های جدید شرایطی را فراهم کند که به کمبود برق دچار نشویم تا در هر شرایطی و با هر دمای هوایی، بتوانیم پاسخگوی نیاز برق کشور باشیم.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet