ایام محرم 1398
1389/05/30 13:20:00
سرویس دیگر رسانه‌ها_
نوباوه:

راه‌اندازی نیروگاه بوشهر یک رهاورد عظیم برای همه کشورهای حوزه خلیج فارس است

**نماینده‌ی مردم تهران در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: مسئله‌ی ورود ایران به باشگاه هسته‌یی آن هم در مرحله‌ی سوخت هسته‌یی برای ملت ایران افتخار بوده و مهم‌تر از آن نشان‌دهنده‌ی قدرت علمی و فناوری جمهوری اسلامی ایران است.

بیژن نوباوه در گفت‌وگو با ایسنا، در ارزیابی از آغاز سوخت‌گذاری نیروگاه بوشهر، گفت: درمورد ورود ایران به باشگاه هسته‌ای، دنیا و حتی دولت آمریکا که مخالف اصلی قدرت هسته‌یی ایران است این مسئله را پذیرفته، و تنها دنبال امتیازگیری از ایران در شرایط آینده است که بتواند در مذاکرات وقتی که می‌خواهد با ایران انجام دهد و خود نیز به دنبال آن است امتیاز بیشتری از ایران بگیرد.

وی با اشاره به تعهدات روسیه نسبت به نیروگاه بوشهر نیز، گفت: تعهداتی هم که کشور روسیه داشته تعهدات کاملا قانونی بوده است. هر چند حدود 11 سال باعث تاخیر در مسئله‌ی راه‌اندازی نیروگاه بوشهر شد اما تعهداتی بود که باید انجام می‌داد و البته جمهوری اسلامی ایران به لحاظ علمی و فناوری به حدی رسیده است که بعد از این بتواند خود نیروگاه‌های جدید بسازد و در جهت غنی‌سازی سوخت هسته‌یی برای تامین نیازهای هسته‌یی کشور اقدام کند.

نماینده‌ مردم تهران در خانه ملت، تصریح کرد: دنیای امروز این مسئله را کاملا قبول دارد که جمهوری اسلامی ایران این قدرت و فناوری را دارد و حفظ خواهد کرد. حتی اگر تهدیدی علیه نیروگاه‌های ما صورت بگیرد این تهدید نمی‌تواند دانش هسته‌یی را در کشور ما از بین ببرد و قطعا این دانش برای کشور ما یک ارمغان جدید در علم و فناوری خواهد بود.

نوباوه هم‌چنین در ارزیابی از اهمیت راه‌اندازی نیروگاه بوشهر در سطح بین‌المللی و منطقه‌ای نیز، گفت: بزرگ‌ترین اهمیت راه‌اندازی نیروگاه بوشهر برای کشورهای خارجی اعتماد بخشیدن به آنها، یعنی اعتماد نفس دادن به کشورهای جهان سوم بخصوص کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه است.

این عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: جمهوری اسلامی ایران اولین کشوری است که بطور قانونی اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کرده و این قدرت را بدست آورده است. همان‌گونه که ایران و وزیر دفاع ما اعلام کرد ما به همه‌ی کشورهای منطقه به چشم دوست نگاه می‌کنیم و حاضریم این فناوری را برای تامین نیازهای انرژی در اختیارشان قرار دهیم و قبلا نیز این مسئله عنوان شده و همکاری‌های هسته‌یی ایران با آنها کاملا می‌تواند بطور شفاف و به دور از نگاه‌های استعماری باشد.

نوباوه در ادامه گفت: چرا که نگاه کشورهای غربی هم نسبت به کشورهای در حال توسعه و جهان سوم این گونه است و این در واقع یک رهاوردی برای همه‌ی کشورهای در حال توسعه بخصوص کشورهای منطقه‌ی خاورمیانه و حوزه‌ی خلیج فارس است.

وی هم‌چنین در ارزیابی از تهدید اسراییل برای حمله به تاسیسات هسته‌ای بوشهر نیز گفت: تهدیدات رژیم صهیونیستی در خصوص حمله به تاسیسات هسته‌ای نیروگاه بوشهر نیز باید گفت همانگونه که مقام معظم رهبری نیز فرمودند اگر تهدید علیه ایران صورت گیرد این تهدید به همه‌ی دنیا منتقل خواهد شد و هر نوع تعرضی به جمهوری اسلامی در محدوده‌ی کشور ما صرفا نخواهد بود.

نوباوه این تهدید رژیم صهیونیستی را یک بلوف دانست که به این وسیله ناراحتی خود را نشان می‌دهند.

وی در پایان گفت: رژیم صهیونیستی در داخل خود دچار صدها مشکل و مسئله است و وقتی نمی‌تواند مشکلات داخلی خود را حل کند توان این کار را هم نخواهد داشت و جمهوری اسلامی قدرت دفاع از خود را در هر شرایط و در هر مکان از دنیا دارد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet