روز مجلس
1389/05/30 13:48:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون انرژی با اشاره به تحریم‌های غرب علیه ایران:

افتتاح نیروگاه بوشهر برگ برنده کشور ماست

**عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه اندازی نیروگاه اتمی بوشهر، گفت: زمانی نیروگاه بوشهر را راه اندازی می کنیم که تحت شدیدترین تحریم‌ها قرار داریم و این برگ برنده ما در شرایط فعلی است.

"حسن شبانپور" نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگادو عضو کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت، ضمن تاکید بر اهمیت راه‌اندازی نیروگاه بوشهر به تشریح روند ساخت این نیروگاه پرداخت و گفت: موضوع ساخت نیروگاه بوشهر قبل از پیروزی انقلاب در دستور کار دولت وقت قرار داشت و یک شرکت آلمانی نیز برای انجام دادن آن با ایران قرار داد بسته بود، ولی با پیروزی انقلاب و با شیطنت‌هایی که از سوی بلوک شرق و غرب صورت گرفت، شرکت آلمانی مجبور به انصراف شد تا امروز بعد از گذشت بیش از 30 سال، متخصصان داخلی ما خودشان این نیروگاه را راه‌اندازی کنند.

نماینده مردم مرودشت، ارسنجان و پاسارگاد با تاکید بر اینکه مردم و دولت ایران همواره پیگیر حق مسلم خود در مورد دستیابی به انرژی هسته‌ای صلح آمیز بوده‌اند، گفت: پیگیری‌های مردم ما در 30 سال گذشته و بخصوص سال‌های اخیر، موجب خودکفایی نسبی ما در دانش هسته‌ای و بالا رفتن توان داخلی در این زمینه شده است تا آنجا که امروز می‌توانیم به جرات بگوییم متخصصان داخلی ما توان راه‌اندازی نیروگاه‌های بیشتری را در آینده نزدیک، دارند.

شبانپور با بیان اینکه راه اندازی نیروگاه بوشهر در این برهه از تاریخ اهمیتی فوق العاده برای کشور دارد، گفت: این نیروگاه زمانی دارد به مرحله بهره‌برداری نزدیک می شود که ایران تحت شدیدترین فشارهای غرب و تحریم‌های روزافزون آنان قرار دارد، از اینرو تاثیر روانی راه اندازی این نیروگاه حائز اهمیت است و آن را تبدیل به برگ برنده ای برای ایران در عرصه بین المللی خواهد کرد.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به اینکه راه اندازی نیروگاه‌های اتمی تاثیر بسزایی در تولید انرژی برای کشور دارد، گفت: بهره‌برداری از نیروگاه بوشهر اولین قدم کشور در راه تولید انرژی هسته ای است و گام‌های بعدی ملت ایران برای رسیدن به یک انرژی پاک و صلح آمیز را در پی خواهد داشت.

وی همچنین با تاکید بر ضرورت‌های استفاده از انرژی اتمی در سالهای آتی، افزود: انرژی هسته ای و تامین برق کشور از طریق نیروگاه‌های اتمی برای آینده کشور ما ضروری است؛ چرا که هم هزینه کمتری برای تولید دارد و هم اینکه به محیط زیست آسیب کمتری وارد می کند.

شبانپور یکی از دلایل نیاز کشور به انرژی اتمی را پایدار بودن آن عنوان کرد و گفت: حرکت دنیا و حتی کشورهای صاحب نفت، بسوی استفاده از انرژی اتمی است، زیرا این انرژی به پایدارتر از انواع دیگر انرژی است و برای مردم و جوامع اطمینان خاطر بیشتری به همراه دارد.

وی در پایان افزود: ما نباید از قافله بشری عقب بمانیم و همانطور که جهان برای رشد توسعه و رفاه به انرژی اتمی روی می‌آورد این حق مسلم ما نیز هست و باید میزان استفاده خود از انرژی اتمی را روز بروز بیشتر کنیم.

عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور نیروگاه بوشهر امروز با حضور علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و "سرگئی کریینکو" رئیس آژانس اتمی روسیه آغاز شد. انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بیانگر این است که نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت، تمامی آزمایش‌های انجام شده بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآکتور را طی یک سال گذشته پشت سر گذاشته است و هم اکنون آماده راه اندازی است .

 سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر در زمستان سال 1386 به این نیروگاه حمل شد که تا پیش از این در محفظه‌هایی ویژه در یک انبارمخصوص نگهداری می‌شد.

نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت اسمی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet