هدر اصلی
1389/05/30 14:23:00
سرویس اقتصادی
آوایی:

نگرانی دزفولی‌ها از افزایش بیکاری

**نماینده مردم دزفول در مجلس شورای اسلامی گفت: مشکل بیکاری را می‌توان مهمترین دغدغه مردم دزفول به شمار آورد و این مسئله مردم را رنج می‌دهد.

"احمد آوایی"نماینده مردم دزفول و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی درمجلس شورای اسلامی در گفتگو با فرهنگ جنوب با اعلام این مطلب اظهار داشت: نرخ رشد بیکاری در دزفول و به طور کلی استان خوزستان نگران‌کننده است و ما انتظار داریم که مسئولان اجرایی کشور با برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت این دغدغه مردم قهرمان دزفول را که سال‌های سال زیر موشک‌باران و بمباران‌های رژیم بعثی عراق در دوران جنگ تحمیلی بودند بکاهند.

آوایی افزود: در زمان جنگ تمام زیرساخت‌های شهر و مناطق اطراف کاملاً از بین رفت و عدم سرمایه‌گذاری‌های مناسب سبب شده این شهر هنوز نتواند از امکانات مطلوب شهری برخوردار باشد و نبود اشتغال سبب شده هر ساله بر میزان مهاجرت از دزفول نیز افزوده شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی خاطرنشان کرد: بخش خصوصی نیز از حضور در این منطقه به علت مشکلات دست و پاگیر اداری و قوانین سخت دوری می‌کند و اگر سرمایه‌گذاری هم بخواهد به این منطقه بیاید متأسفانه بانک‌ها به آنها وام لازم را نمی‌دهند و اگر بدهند در بدنه برخی از بانک‌ها درصدی هم از سرمایه‌گذاران به طور غیرقانونی اخذ می‌شود و همه این عوامل دست به دست هم داده تا دزفول یکی از بالاترین آمار بیکاری را شاهد باشد.

نماینده مردم دزفول در مجلس خاطرنشان کرد: قوانین موجود نیاز به یک بازنگری جدی دارند و تا زمانی که قوانین سرمایه‌گذاری تسهیل نشود در هیچ جا نمی‌توان انتظار سرمایه‌گذاری موردنظر را داشت.

آوایی در ادامه افزود: به علت کم‌کاری برخی مسئولان در استان هنوز تعدادی از مصوبات سفرهای استانی رئیس‌جمهور در دور اول اجرایی نشده است. از جمله ورزشگاه شهید مجدیان دزفول که در سفر اول مصوب شده یا پل میان‌رود یا سدهای شیرین‌آب و سردشت که علی‌رغم پایان مطالعات هنوز به مرحله اجرا درنیامده‌اند.

وی با بیان اینکه برخی پروژه‌های اجرا شده توانسته جانی تازه به دزفول ببخشد یادآور شد اگر تمام مصوبه‌ها اجرا شوند قطعاً‌ آمار بیکاری نیز کاهش خواهد یافت و نقطه عطفی برای دزفولی‌ها خواهد بود.

وی به پروژه‌هایی مانند دانشگاه صنعتی جندی‌شاپور که شاخه شمالی دانشگاه شهید چمران اهواز است اشاره کرد و افزود: این دانشگاه به همراه دانشگاه مستقل علوم پزشکی دزفول که در سفر اول ریاست جمهوری مصوب و با کمک خیرین ساخته شده جای تقدیر و تشکر دارد و ما از معاونین رئیس‌جمهور تقاضا داریم با کمک استاندار محترم خوزستان روند اجرایی این پروژه‌ها را در اولویت قرار دهند تا مصوبات سفرهای استانی روی کاغد نماند.

نماینده دزفول خاطرنشان کرد: یکی دیگر از اقدامات خوب دولت پست 400 کیلوولت برق دزفول بود که با حضور وزیر نیرو چند ماه قبل به بهره‌برداری رسید و حالا که در فصل گرما قرار داریم شاهد هستیم که خوشبختانه مشکل قطع برق را در تابستان امسال نداشتیم و پیش‌بینی می‌شود حداقل تا 10 سال آینده دزفول از نظر تأمین برق مشکلی نداشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به کلنگ‌زنی شهرک‌صنعتی شماره 4 دزفول یادآور شد این طرح نیز جزو مصوبات سفر اول رئیس‌جمهور بود که خوشبختانه با حضور معاون وزیر صنایع و معاونت عمرانی استاندار چند روز قبل کلنگ‌زنی شد و آینده روشنی را برای این شهرک پیش‌بینی می‌کنیم.

وی افزود: طرح‌های توسعه‌ای و فازهای جدیدی از شهرک‌های 1 و 2 نیز با حضور مقامات فوق و نیز آقای حسینی نماینده اهواز در مجلس مورد بهره‌برداری قرار گرفت که در صورت مساعدت بانک صنعت و معدن امیدواریم از مشکلات صنعتگران در این 2 شهرک کاسته شود و روند تولید نیز افزایش مطلوبی را در پی داشته باشد.

وی در مورد شهرک شماره 3 نیز گفت: مشکلاتی در زمینه معارضین شهرک وجود داشت که در سفر معاون وزیر صنایع و با جلسه‌ای که با فرماندار و دیگر همکاران برگزار گردید مقرر شد تا هر چه زودتر این مشکلات نیز مرتفع و معارضین نیز که برخی تا 30 سال در این زمین‌ها به فعالیت مشغول بودند با رضایت خود موجب تسهیل امور برای حضور واحدهای صنعتی گردند.

 آوایی در ادامه گفت: در جریان این سفر بازدیدی هم از کارخانه کربن بلک یا دوده فام که در شهرک صنعتی  شماره 2 است صورت گرفت و این واحد که توسط سازمان صنایع بنیاد مستضعفان در حال ساخت است با پیشرفتی 75 درصدی در آینده نزدیک به بهره‌برداری کامل خواهد رسید و امیدواریم 22 بهمن امسال شاهد گشایش این واحد صنعتی باشیم. آوایی که عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس نیز هست در مورد تحریم‌ جدید اتحادیه اروپا علیه ایران گفت: ما بعد از انقلاب اسلامی به تحریم عادت کرده‌ایم اما عزت و سربلندی ملت سبب شده تا هر تحریمی که وضع شده ناکام بماند و این بار نیز ما با اتکا به منابع ملی و صنعتگران و دانشمندان خود در تمام جوانب این تحریم‌ها را بی‌اثر می‌کنیم.

وی افزود: ما هیچ‌گاه از تحریم استقبال نمی‌کنیم و اگر بگوییم که هیچ اثری بر روی کشور نخواهد گذاشت با منطق سازگار نیست ولی مردم ایران با صیانت از کشور خود به اهداف و آرمان‌های بزرگ انقلاب پایبند هستند و قدرت‌های خارجی نمی‌توانند کشور ما را تسلیم کنند و تحریم‌ها سبب خواهد شد تا جوانان خوش‌فکر ایرانی با بهره‌مندی از دانش و فناوری‌های نوین روند رو به رشد کشور را ادامه دهند.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet