روز مجلس
1389/05/30 15:00:00
سرویس اقتصادی
هدایت خواه:

هدفمندسازی یارانه ها قانونی که باید اجرا شود

**نماینده مردم بویراحمد و دنا در مجلس شورای اسلامی در ارزیابی میزان آماده‌ بودن زمینه‌های اجرای طرح تحول اقتصادی و هدفمند‌سازی یارانه‌ها و پیش زمینه‌های لازم در این راستا، گفت: با توجه به مصوبه قانونی مجلس شورای اسلامی، باید قانون هدفمند ‌کردن یارانه‌ها اجرا شود و گریزی از این مسئله و اجرای این قانون نیست و ضرورت‌‌های دیگری هم که لازم بوده، در این قانون دیده شده است.

"ستار هدایت خواه "در گفتگو با هفته نامه امید مردم افزود: در حال حاضر، کشور ما ناگزیر از اجرای این قانون است اما آن چیزی که مهم است این ‌که دولت محترم، بعضی از مقدمات و زیرساخت‌ها را همزمان با اجرا و یا حتی قبل از آن فراهم کند. از جمله آنها، بحث توجیه کافی مردم در رابطه با قانون هدفمند‌سازی یارانه‌ها و نحوه‌ اجرای آن و آثار و تبعاتی است که همراه با خود دارد. در هر صورت، با توجه به بزرگی اهمیت قانون هدفمند کردن یارانه‌ها، مردم باید از نظر ذهنی و روانی آماده باشند تا آثار و تبعات گریزناپذیر آن را بپذیرند و همکاری لازم را برای اجرای این قانون در کشور داشته باشند و البته علاوه بر آن، لازم است که دولت در توزیع یارانه‌ها توجه خاصی به طبقات محروم جامعه و کسانی که از قبل از هدفمند‌ کردن یارانه‌ها بیشتر در معرض آسیب بوده و بر آنها فشار وارد خواهد شد، داشته باشد و دولت باید این‌ اقشار آسیب‌پذیر را به‌ درستی شناسایی کرده و مورد توجه قرار دهد. در این زمینه به عنوان مثال، می‌توان از تقویت بیش از پیش حمل‌ونقل عمومی یاد کرد که از قبل هدفمند‌کردن یارانه‌ها به نوعی براین مسئله فشار وارد می‌شود.

وی تصریح کرد: تقویت حمل‌ونقل عمومی که آحاد مختلف مردم به ویژه طبقات محروم از آن برای انجام امور ضروری و رفت و آمد درون و برون شهری خود استفاده می‌کنند، جزو پیش نیاز‌های ضروری طرح هدفمند‌ کردن یارانه‌هاست. همچنین با توجه به مجوز‌هایی که در قانون مصوب مجلس و شورای محترم نگهبان داده شده است، مجریان قانون می‌توانند قیمت‌های ترجیحی هم داشته باشند و وضع کنند، مثلاً در جاهایی که مشاهده می‌کنند، ممکن است اقشاری از مردم، احیاناً از قبل هدفمند‌کردن یارانه‌ها، آسیب جدی ببینند. دولت باید از این ظرفیت قانونی هم استفاده کند تا برخی از طبقات دچار آسیب و فشار بیش از حد نشود.

نماینده بویر احمد و دنا  در خصوص استفاده از تجارب به‌ دست آمده در بحث اجرای هدفمند‌ کردن یارانه‌ها در برخی از استان‌های کشور به صورت پایلوت و استفاده از آنها در استان تهران، گفت: تهران در خیلی از بخش‌ها از سایر مناطق کشور وضعیت مناسب‌تری دارد چرا که وضع مردم تهران از نظر مالی و اقتصادی معمولاً مناسب‌تر از وضع ساکنان سایر استان‌های کشور است و تعداد و میزان و کیفیت وسایل حمل‌ونقل عمومی در تهران، بیشتر از برخی استان‌های کشوراست و از سوی دیگر، حداقل از لحاظ بعد اطلاع ‌رسانی، اطلاع بیشتری از طریق رسانه‌های مختلف به مردم در خصوص هدفمند‌سازی یارانه‌ها داده شده است. این‌ها همه امتیازاتی هستند که استان تهران نسبت به بسیاری دیگر از استان‌های کشور دارد. تصور نمی‌شود که استان تهران تفاوتی از برخی جهات با استان‌های دیگر کشورمان داشته باشد. اگر احیاناً نگرانی‌ای هم در رابطه با قانون هدفمندکردن یارانه‌ها وجود داشته باشد، در مورد مناطق محروم مشور و طبقات محروم جامعه است که باید مجریان و قانون‌گذاران بیشتر به فکر آنها باشند.

وی در پایان تأکید کرد: نگاه رسانه‌ها هم نباید تنها تهران ‌نگرانه و تهران‌بینانه باشد و نباید آنها تهران را ملاک قرار دهند. تهران حتی از یک سری امتیازات و امکانات بیشتر برخوردار است که بسیاری از استان‌ها از آن برخوردار نیستند.

 

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet