ایام محرم 1398
1389/05/28 16:54:00
سرویس بین الملل
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی:

28 مرداد نقطه آغاز اصطکاک آمریکا با منافع ملی ایران بود

**سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، استراتژی‌ فعلی آمریکایی‌ها نسبت به ایران را نرمی در گفتار و زمختی در رفتار توصیف کرد و در عین حال اظهار داشت که سخنان اخیر مقامات آمریکایی در خصوص مذاکره با ایران اصلا قابل اعتماد نیست.

"کاظم جلالی" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت، گفت:‌ بعد از روی کار آمدن اوباما همه‌ی تلاش وی این است که نوع ادبیات افراطی بوش را نداشته باشد و به نوعی سخن از تعامل و منطق و به رسمیت شناختن حقوق هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را مطرح ‌کند، کمااینکه در سفر اخیری هم که آقای اوباما به مصر داشت در ارتباط با تعامل با دنیای اسلام هم سخن گفته بود اما در عمل ما هیچ چیزی را در این زمینه شاهد نیستیم و تاکنون ندیده‌ایم که آمریکایی‌ها حتی یک گام عملی در راستای حرف‌هایی که می‌زنند بردارند.

وی با بیان اینکه ادعاهای آمریکا تنها در حد حرف و سخن است ادامه داد: به نظر می‌رسد که مشکلات بین آمریکا و ایران عمیق‌تر از آن چیزی است که برخی تصور می‌کنند به راحتی قابل مذاکره، گفت‌وگو و حل و فصل است.

جلالی سخنان اخیر مقامات آمریکایی در خصوص مذاکره با ایران را قابل اعتماد ندانست و ادامه داد:‌ سطح چالش جمهوری اسلامی ایران با آمریکا نیز در سطحی نیست که با یک مذاکره و یا با چند اظهارنظر ساده قابل حل و فصل باشد بلکه سطح تعارض جمهوری اسلامی ایران با آمریکا بسیار عمیق‌ است.

نماینده شاهرود در مجلس با اشاره به سابقه تاریخی روابط ایران با آمریکا خاطرنشان کرد: آمریکایی‌ها تا پیش از 28 مرداد سابقه سویی در داخل ایران نداشتند و حتی برخی از دولتمردان فهیم و با وجدان آن دوران هم تلاش‌شان بر این بود که آمریکایی‌ها را به عنوان نیروی سومی در کنار روسیه و انگلیس وارد جریان و حکومت ایران کنند و حتی در جریان کودتای 28 مرداد نگاه دکتر مصدق این بود که آمریکایی‌ها بیایند و به ما کمک کنند.

جلالی با اشاره به سفر مرحوم مصدق به نیویورک و بردن شکایت به شورای امنیت سازمان ملل متحد و ملاقات وی با برخی مقامات آمریکایی در آن سفر افزود: آمریکایی‌ها در ابتدا به گونه‌ای برخورد کردند که گویا قصد حمایت از جنبش ملی ایران را دارند و حتی خود آقای مصدق هم چنین تصوری از آمریکایی‌ها داشت اما با نوع تقسیمی که آمریکا در مسئله کنسرسیوم با انگلیسی‌ها کرد عملا در مقابل نهضت ملی شدن صنعت نفت ایستادند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس 28 مرداد را نقطه آغاز اصطکاک آمریکایی‌ها با منافع ملی ایران عنوان کرد و گفت: این روند 25 سال یعنی از سال 32 تا سال 57 در تشکیل ساواک و بحث‌هایی مثل اصلاحات ارضی و انقلاب سفید که همه فرمول‌های آمریکایی‌ها بود ادامه پیدا کرد.

جلالی با بیان اینکه در روند انقلاب نیز آمریکایی‌ها کاملا در مقابل انقلاب ملت ایران ایستادگی کردند در عین حال یادآور شد که بعد از انقلاب اسلامی نیز جریان سازی های آمریکا در بحث اختلافات قومی و منطقه‌ای ایران کاملا مشهود بود و پس از آن نیز جنگ ایران وعراق و حمایت امریکا از صدام، تحریم‌ها و تهدیدها، کودتا و برانگیختن گروه‌های ضدانقلاب علیه جمهوری اسلامی ایران را شاهد بودیم.

وی با اشاره به قطعنامه‌های مختلف علیه کشورمان در شورای امنیت سازمان ملل متحد و امتناع از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای این کشور گفـت: در تمام این موارد رد پای آمریکایی ها دیده می‌شود و هنوز هم این روند از سوی آمریکایی‌ها علیه ایران استمرار دارد و لذا هنوز هم نمی‌شود به این کشور اعتماد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet