هدر موبایل
1389/05/30 19:02:00
سرویس اقتصادی
عضو کمیسیون اقتصادی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری:

مجلس آماده اصلاح قوانین مربوط به واردات است

**عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر جلوگیری از واردات بی رویه، گفت: مجلس آماده اصلاح قوانین واردات است؛ چراکه واردات بی‌رویه آن هم در شرایطی که در تحریم هستیم به اقتصاد کشور زیان می‌زند و باید جلوی آن گرفته شود.

"عبدالرضا ترابی" عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در مورد جلوگیری از واردات بی‌رویه و تکیه بر تولیدات داخلی، گفت: در شرایط فعلی که کشورهای بیگانه با توسل به تحریم قصد لطمه زدن به کشور ما را دارند، افزایش واردات آن هم واردات کالاهای غیر ضرور که باعث خرج ارز از کشور می شود، لطمات جبران ناپذیری به اقتصاد و تولید داخلی ما وارد می کند که هر چه زودتر باید جلوی آن گرفته شود.

نماینده مردم گرمسار با تاکید بر اینکه تولید داخلی ما از واردات بی رویه چند سال اخیر آسیب دیده است، گفت: از سال 85 تا 89  تراز صادرات ما هر روز بیشتر از گذشته منفی می شود و این سیر رشد منفی تراز صادرات، به معنای بالا رفتن میزان واردات در برابر صادرات است که به زبان ساده تر یعنی خروج بیشتر ارز از کشور و متضرر شدن تولید کنندگان داخلی.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان این مطلب که در وضعیت فعلی باید صرفه جویی سرلوحه امور قرار بگیرد، گفت: اجرای طرح هدفمندی و کنترل واردات کالاهایی مانند بنزین گام بلندی است که در صورت اجرای صحیح تاثیر بسزایی در پیشرفت اقتصادی کشور خواهد داشت.

ترابی همچنین افزود: در شرایط فعلی جلوگیری از واردات کالاهای غیر ضرور برای بی اثر کردن تحریم ها علیه ایران مفید خواهد بود، ضمن اینکه می تواند تولید داخلی را نیز تقویت کند و روحیه مصرف کالای داخلی را نیز در میان مردم ما افزایش دهد.

این نماینده مجلس با اشاره به آمادگی مجلس جهت تصویب قوانین جدید و کمک به دولت در جلوگیری از واردات بی رویه، گفت: تا امروز برای کنترل واردات ابزار تعرفه ها را در اختیار دولت قرار داده بودیم که دولت می توانست با بالا بردن آن جلوی واردات را بگیرد، اما هم اکنون اعتقاد د اریم که این رویه باید تغییر کند و اختیار مدیریت واردات به دولت اعطا شود.

وی همچنین به طرح مجلس برای جلوگیری از واردات کالاهای کشاورزی اشاره کرد و گفت: اگر لازم باشد طی طرحی که در حال بررسی است، واردات هرگونه کالای کشاورزی را به کشور ممنوع خواهیم کرد و تنها به دولت مجوز خواهیم داد تا در برهه های خاصی از سال بنا بر نیاز کشور به مجلس رجوع کند و مجوز واردات کالاهای کشاورزی رابگیرد.

ترابی با اشاره به لزوم حمایت از تولید کنندگان داخلی، گفت: باید از واردات محصولاتی که مشابه آنها با کیفیت قابل قبول در داخل کشور تولید می شود، جلوگیری کرد تا ضمن حمایت از تولید داخلی و اشتغال، جلوی خروج ارز از کشور نیز گرفته شود.

این عضو کمیسیون اقتصادی در پایان گفت: باید جلوی تجمل‌گرایی که سرمنشا آن در واردات کالاهای غیر ضرور و لوکس به کشور است، گرفته شود تا با این کار هم جلوی اشاعه روحیه تجمل‌گرایی گرفته شود هم چرخ اقتصاد کشور از حرکت بازنماند.

مقام معظم رهبری در دیدار اخیر خود با کارگزاران نظام جمهوری اسلامی بر لزوم جلوگیری از واردات بی‌رویه و حمایت از تولیدات داخلی تاکید کردند. موضوع واردات بی رویه در سالهای اخیر یکی از موضوعاتی بوده که همواره انتقاداتی در مورد آن وجود داشته است.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet