خبرگزاری خانه ملت

هدر موبایل
1389/05/30 19:06:00
سرویس اقتصادی
نایب رئیس کمیسیون انرژی با اشاره به راه‌اندازی نیروگاه بوشهر:

راه اندازی نیروگاه‌های اتمی رشد اقتصادی را در پی دارد

**نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به راه اندازی نیروگاه بوشهر، گفت: راه‌اندازی نیروگاه بوشهر تلاش‌های غرب برای انزوای سیاسی ایران را بی‌نتیجه گذاشت و باید منتظر تاثیرات مفید آن بر اقتصاد و صنعت باشیم.

"ناصر سودانی" نایب رئیس کمیسیون انرژی مجلس در گفت و گو با خبرگزاری خانه ملت با اشاره به اهمیت سیاسی و اقتصادی راه اندازی نیروگاه بوشهر، گفت: راه اندازی این نیروگاه از جهت سیاسی نشان دهنده بی‌تاثیر بودن تحریم‌ها و از جهت اقتصادی نشانگر آغاز حرکتی نوین در عرصه اقتصاد و صنعت است.

نماینده مردم اهواز با اشاره به تحریم‌های گسترده غرب علیه فعالیت‌های هسته‌ای ایران، گفت: یکی از فواید راه‌اندازی نیروگاه بوشهر از جنبه سیاسی، ناکام ماندن غرب در به انزوا کشیدن ایران است؛ چراکه امروز روسیه به عنوان یکی از اعضای موثر گروه پنج بعلاوه یک، در راه‌اندازی این نیروگاه مشارکت می‌کند و این بدین معناست که تحریم‌ها علیه کشور ما ناکارآمد بوده است.

سودانی با تاکید بر اینکه راه‌اندازی نیروگاه خیالات غرب در مورد جلوگیری از دستیابی ایران به انرژی هسته‌ای را برهم ریخته است، افزود: همکاری اخیر روسیه نشان دهنده مسالمت آمیز بودن فعالیت هسته‌ای ایران است و این یعنی بی اثر شدن تمام تحریم‌هایی که غرب برای فشار به ایران و جلوگیری از دستیابی ما به انرژی هسته‌ای در نظر گرفته بود.

نایب رئیس کمیسیون انرژی همچنین افزود: روسیه با مشارکت در انتقال سوخت به نیروگاه اتمی علاوه بر تلاش برای جبران خلف وعده‌های قبلی خود در قبال ایران به جامعه جهانی ثابت کرد، تحریم و تهدید کشورها در جهان معاصر ناکارآمد است و نباید در مقابل خواست برحق ملت‌ها ایستادگی کرد.

ناصر سودانی با اشاره به نیاز اساسی کشور به انرژی اتمی برای تامین برق صنایع داخلی، گفت: راه اندازی نیروگاه‌های اتمی رشد اقتصادی و صنعتی ما را در پی خواهد داشت و باعث خواهد شد لطمه‌ای که از ناحیه کمبود برق متوجه صنایع ما می‌شود دیگر اتفاق نیفتد و صنعت‌گران ما بتوانند با خیالی آسوده از بابت تامین برق به فعالیت‌های تولیدی خود ادامه دهند.

نایب رئیس کمیسیون انرژی همچنین به مصوبه مجلس برای تامین 20 هزار مگاوات برق از طریق نیروگاه‌های اتمی اشاره کرد و گفت: مجلس با تصویب این قانون راه را برای افزایش فعالیت‌های صلح آمیز هسته‌ای باز گذاشته است و دولت نیز مصمم است تا با به کار بستن تمام توان خود این قانون را محقق کند.

وی در پایان افزود: ما یقین داریم در آینده بسیار نزدیک نیروگاه‌هایی را راه‌اندازی خواهیم کرد که تمام زیر ساخت‌ها و تجهیزات آنها توسط متخصصان داخلی تامین شده باشد.

عملیات انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور نیروگاه بوشهر امروز با حضور علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران و "سرگئی کریینکو" رئیس آژانس اتمی روسیه آغاز شد. انتقال سوخت هسته‌ای به داخل ساختمان رآکتور بیانگر این است که نیروگاه اتمی بوشهر با موفقیت، تمامی آزمایش‌های انجام شده بر روی سیستم‌ها و تجهیزات اصلی رآکتور را طی یک سال گذشته پشت سر گذاشته است و هم اکنون آماده راه اندازی است .

 سوخت نیروگاه هسته‌ای بوشهر در زمستان سال 1386 به این نیروگاه حمل شد که تا پیش از این در محفظه‌هایی ویژه در یک انباری مخصوص نگهداری می‌شد.

نیروگاه هسته‌ای هزار مگاواتی بوشهر در شرایط رسیدن به قدرت اسمی، معادل 915 مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور اضافه خواهد کرد.

اخبار برگزیده
ارسال نظر
 
نام کامل :
ایمیل :
متن :
تعداد کاراکتر 0 از 4000

آخرین اخبار
Powerd By : Tasvirnet